Globalizacija
5 (100%) 1 vote

Globalizacija

Žmonija užbaigė labai svarbų savo istorijos etapą – II-jį mileniumą ir įžengė naujan. Šio laikmečio atmosfera bei nuotaikos vis labiau darosi ne jubiliejinės, nes pats trečiasis mileniumas prasidėjo masiniu antiglobalistiniu maištu. Tai nėra taip jau ir nauja, nors Lietuvoje, deja, šie dalykai vis dar yra vos ne ‚terra incognita‘ plėšiniuose.

Reikalas tas, kad jau nuo tokio, atrodė,”racionalistinio” XIX amžiaus vidurio mūsų istorija įgavo naują žymenį – globalines problemas, ar trumpiau ir griežčiau kalbant, – megaproblemas.

Tad šiuo požiūriu mūsoji epocha tikrai neturi pavyzdžio ir analogo visoje, vos ne 5 milijonus metų trukusioje, evoliucinėje genties Homo sapiens humanizacijos istorijoje. Lietuvai tapus pilnaverte ES nare, mūsų aktualijos ir gilios problemos tapo ir visos žmonijos problemomis.

Viename straipsnyje Valdas Anelauskas, vakarietiskos kritikos profesionalas, rašė: „Mano nuomone, dabar prasideda būtent kaip tik tai, apie ką as vis dešimt metų kalbėjau ir rašiau. Turėjau blogą nuojautą. Po Sovietų Sąjungos sugriuvimo Amerika nusprendė, kad jau atėjo laikas, atsiveria puiki galimybė paminti visą pasaulį po savo padu. Todėl ir siekia dabar, kad su nauju amžiumi ir nauja era kartu prasidėtų ir Naujoji Pasaulio Tvarka, kur būtent Amerika ir tiktai Amerika būtų vieninteliu visagaliu Žemės planetos viešpačiu. Jeigu Prancūzijos karalius Liudvikas XIV kadais sakė, jog valstybė yra jis, tai JAV šiandien jau duoda visiems suprasti, jog „pasaulis tai Amerika“ […] Todėl galima bet ko tikėtis. Ar teisingiau būtų pasakyti, jog nieko gero jau negalima tikėtis…. Amerika su savo globaliniu apetitu šiandien pasauliui tampa tartum koks AIDS virusas, gręsiantis mirtina liga…“

Pasak kitų autorių, neigiama globalizacijos įtaka gresia ne dėl konkrečios šalies poveikio pasauliui, bet dėl neskaldomos visumos kūrimo ir visiško standarų sulyginimo.

Nuo 2001 m. grėsmė visuomenės sveikatai Europos Sąjungai nuolat augo. Su gyvenimo būdu susijusios ir chroniškos ligos sparčiai plinta visame pasaulyje, didžiausią nerimą kelia nutukusių žmonių skaičiaus didėjimas (10 – 40 % padidėjęs per pastaruosius 10 metų daugelyje Europos Sąjungos šalių). Suprantama, kodėl Pasaulinės Sveikatos Organizacijos (PSO) ekspertai, medikai ir maitinimosi specialistai rimtai ėmėsi vertinti esamą situaciją. Jie visi pripažįsta, jog žmonija vieningai tunka. Ši epidemija apėmė ne tik industriškai klestinčias šalis, bet ir tas, kurių ekonomika nėra stipri. Dabar pasaulyje gyvena daugiau kaip milijardas suaugusiųjų, turinčių viršvorį, ir apie 300 milijonų, kuriems pripažintas klinikinis nutukimas.

Baisiausia, kad vaikų tukimo tempai dar didesni. Pasaulinės Sveikatos Organizacijos duomenimis, dabar pasaulyje yra daugiau kaip 17,6 milijono vaikų iki penkerių metų, kurie turi viršsvorį. Daugelyje šalių nutukusių vaikų ir paauglių skaičius per paskutinius 20-30 metų padvigubėjo, kai kur net patrigubėjo.

O tai reiškia, jog augančios kartos sveikata bus blogesnė, sirgti jie pradės anksčiau, o gyvens trumpiau. PSO pranešime sakoma: „Nutukimas ir viršsvoris yra pagrindiniai tokių chroniškų ligų, kaip 2-ojo tipo cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, hipertonija ir insultas, taip pat kai kurios vėžio formos, rizikos faktoriai“. Pirmiausia kalbama apie maitinimosi trakto, storosios žarnos, krūties, gimdos ir inkstų navikus. Deja, visos šios ligos jaunėja. Specialistai ypač susirūpinę 2-ojo tipo cukriniu diabetu – liga, provokuojančia širdies ir kraujagyslių ligas bei insultus. Anksčiau diabetu sirgdavo žmonės, vyresni kaip 50 metų, o dabar jis diagnozuojamas ir nutukusiems vaikams, dar nesulaukusiems lytinio brendimo amžiaus.

Kita labai aktuali liga globalizacijos kontekste – tai ŽIV ir AIDS. Ši epidemija visame pasaulyje pasiekė didžiausią užsikrėtusių asmenų skaičių (39,4 milijonai), o naujai nustatomų ŽIV infekcijų dalis nuo 1996 m. Europoje padidėjo daugiau nei dvigubai. Su tokiais plitimo mąstais tai gali pasiekti katastrofinį sergančiųjų skaičių. Ir kol kas mažai tikėtina, kad per artimiausius dešimt metų vakcina nuo AIDS bus sukurta.

Šiandien Vidurio ir Rytų Europa susiduria su vienu iš didžiausių ŽIV/AIDS epidemijos protrūkių pasaulyje. ŽIV/AIDS epidemijos prevencija yra JTVP visame pasaulyje vykdomų projektų dėmesio

centre. Pastarąjį dešimtmetį sukurta ir įgyvendinta daug strategijų, siekiant sumažinti ŽIV/AIDS plitimą ir jo poveikį žmonėms, šeimoms bei visuomenei, padėti valdžios atstovams suprasti tikrąjį

ŽIV/AIDS ir narkotikų problemos mastą ir sustiprinti nacionalinius gebėjimus tinkamai reaguoti į šią problemą Lietuvoje. JTVP, dirbdama kartu su kitomis JT organizacijomis remiančiomis bendrą JT ŽIV/AIDS programą, šalies NVO ir Lietuvos AIDS centru, sukūrė ir vadovauja teminei AIDS grupei. Ši neformali organizacija ieško praktinių ir veiksmingų sprendimų, kurie padëtų Vyriausybei ir Pilietinei visuomenei spręsti su epidemija susijusias problemas. Nors Lietuva iki šiol aikoma mažo ŽIV/AIDS paplitimo šalimi, pastarojo meto pranešimai apie ŽIV/AIDS paplitimą šalies įkalinimo įstaigose dar kartą parodė, kad kovai su epidemija būtina visapusiškai stiprinti strategijas ir telkti visas įámanomas
suinteresuotų šalių pastangas, įtraukiant ir labiausiai pažeidžiamas visuomenės grupes (narkomanus, jaunimą ir moteris) bei ligos aukas (užsikrėtusius ŽIV, AIDS ligonius ir jų šeimos narius). ŽIV/AIDS plitimo prevencija neįmanoma be visapusiško ir veiksmingo bendradarbiavimo. JTVP AIDS grupė padidino paramą Socialinių susirgimų klinikai ir Jaunimo sveikatos konsultaciniams centrams, taip prisidėdama prie švietimo apie ŽIV/AIDS paplitimą tarp labiausiai pažeidžiamų gyventojų grupių Lietuvos visuomenëje

Ryšių dažnėjimas ir mobilumas pasauliniu mastu padidino grėsmių, tokių kaip paukščių gripas ir SŪRS, poveikį sveikatai

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 903 žodžiai iš 1798 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.