Globalizacija
5 (100%) 1 vote

Globalizacija

Globalizacija-organizacijos pripažinimas, jog verslas turi būti plėtojamas peržiangiant vienos šalies ribas.

Glob.Reiškinys susidedantis iš 3 tarpusavyja susyjusių veiksnių

1)artumas 2)vietos 3)požiūrio Šie 3 globalizacijos veiksniai pabrėžia santikius su kuriais susiduria globalinis vadovas, beprecedentinį išdėstymą bei sudėtingumą.

Artumas: Vadovai dabar dirba žymiai artimiau negu, bet kada ankščiau, su žymiai daugiau vartotojų, konkurentu, tiekėjų bei viriausybės reguliuotojų. Tai vyksta šiuolaikinių telekomunikacijos tehnologijų dėka žmonės įvairiausiuose pasaulio dalyse per keletą minučių gali perduoti informacija žodžiu, raštu, vaizdu ir faksu. Tas artumo aspektas-visame pasaulyje didėjantys žmoniu technologiniai bei valdymo sugebėjimai vadovai pamato ar net bendradarbiauja su naujotipo pasaulio žaidėjais.

Vieta:2 globalizacijos dalis yra organizacijos vieta bei operacijų integracija per keleto valstybių sienos.

Požiūris: Ši dalis reiškia naują, atvirą požiūrį į vadybos praktiką tarptautiniu mastu. Šis požiūris skatina domėtis ne tik viena šalim, bet visu pasauliu, taip pat žadina norą lavinti sugebėjimus bei dalivauti pasaulio ekonomikoje.

Konkurecingumas- tai santikinė vieno konkurento padėtis kitų atžvilgiu.

Suprasti globalizacija ir valdymą padeda 2 skirtingi konkurecingumo kriterijai. Jie abu apima santikinę padėtį, tačiau jie skiriasi savo laiko perspektyva: žiūrint į ateitį ir atgal.1. Žiūrint į ateitį

Konkurecingumas gali reikšti šalies pasirengimą konkuruoti ateityja. Būti konkurencingam šią prasme reiškia turėti galimybę laimėti būsimas varžybas.

Šiandien verslo, bei politikos sferose aptariami keli šio kriterijaus matai:a)Šalies darbo jėgos kaštai. Dažnai fyrmos ieškodamos darbuotojų už mažesnį atlyginimą uždaro gamyklas JAV ir perkelia gamybos pajėgumą į kitas šalis.

b) Šalies darbininkų išsilavinimo lygis. Viriausybiu atstovai siekiantys pritraukti investuotojus į šalies ekonomiką, mėgsta pabrėžti raštingumo lygį bei kvalifikacinį pasirengimą.

2.Žiūrint iš praeities. Konkurecingumą galima apibrėžti kaip praeities veiklos žymę. Būti konkurencingam šia prasme reiškia, kad pasisekė užimti tam tikrą gerą padėtį.

Europos bendrijos reikšmė verslui . EB tikslas –panaikinti prekybos barjerus tarp šalių-bendrijos narių, sukurti vieningą 300mln žmonių apimančių rinką, ir skatinti politinę Europos vienybę. ES suteikė realią valdžią Europos parlamentui. Buvo suformulouta daug kooperavimosi sričių.

1.Turėtų padidinti efektyvumą. Fyrmos galės kurti vieningą planą visai europai ir sutelkti gamybą strategiškai išdėstytose gamyklose.

2.Europos kompanijos turėtų tapti grėsmingesniais konkurentais globalinėje ekonomikoje, kadangijos plėtosis bendroje sistemoje. Suvienis europos rinką.

3.EB skatins fyrmas sieti verslą su EB, o ne su vietinėmis viriausybėmis. Tai sustiprins politinę europos vienybę.

Ekonominiai eksperimentai Kinijoje :1980m Kinijos liaudies Respublika pradėjo seriją unikalių šaliai ekonominių eksperimentų kuri 40m rėmėsi planine ekonomika. Kinijos naujos kartos vadovai paskelbė naują tikslą ekonominį augimą, bei seriją ekonominių reformų, kurias reikia įdiekti praktiškai visuose valstybinėse įmonėse. Šios reformos skatino verslininkystę valstybinėse įmonėse, kai kurioms leido eksperimentuoti su restruktūriza vimu, o verslininkam leido pradė ti smulkų verslą. Tačiau Kinijos ekonomikos plėtojimą lydėjo augimo problemos. Kinijos vadovai mėgino sulaikyti ekonomiką nuo per greito plėtimosi, norėdami išvengti infliacijos. O ją dar galėjo pagreitinti planinė ekonomika. Kinijos vadovai pasirinko ne planinės ekonomikos atmetimą, o jos pakeitimą. Daugelis vadovų buvo įsitikinę, kad pokyčiai vyksta per greitai ir ypač sunerimo kai studentai pareikalavo ir demokratinių reformų. Kietosios linijos šalininkai susidorojo su studentais. Iki 1993m 3000 Kinijos verslų buvo suteikti įgaliojimai dirbti su užsirniečiais. Kinijos viriausybė taipat nustatė 300 (atvirų miestų) kuriuose piliečiam leidžema laisvai užmegzdi ryšius su užsienio prekybininkais bei investuotojais. Daug JAV fyrmų investuoja Kinijoj.

Užsienio kapitalo investavimo būdai ir vertinimo veiksniai.

Kompanijos ir asmenys gali tapti užsienio kapitalo savininkais dviem pagr. būdais. Jie gali pirkti kompanijų, kurioms priklauso tas kapitalas, akcijas.

Užsienio kapitalo investavimo būdai:1) Portfelio investavimas suteikia toms kompanijoms ir individams teisę reikalauti pelno dalies, tačiau nesuteikia jokios teisės dalivauti valdyme.

2)Tiesioginis investavimas- užsienio kapitalo pirkimas ir valdymas. Tai yra daugiau nei eksportavimas, licenzijų išdavimas. TI apibudinamas kaip aktyvus kišimasis į užsienio investicijų valdimą, dažniausiai per tarptautines įmones- dideles korporacijas kurių veikla ir padaliniai, yra išsibarstę po keles šalis, bet jas kontroliuoja centrinė būstinė.

Priimdami investavimo sprendimus, tarptautiniu įmon vadov turi įvertinti 3 veiksnius:1) Skirtingų šalių ekonominis lygis. Įpatingas dėmesys skiriamas šalies infastruktūros-fyzinių sąlygų ir patogumų, reikalingų ekonominiai veiklai vykdyti- įvertinimui. Infastruktūrą sudaro transporto ir komunikacijos sistemos, mokyklos(svarbios dėl darbininkų su
reikalingais įgudžiais paruošimo kalimybių), ligoninės, elektrinės ir sanitarinės sąlygos.

2)Politinė rizika-galimybė, kad politiniai pokyčiai turės ilgalaikių ar trumpalaikių pasėkmių tarptautinių įmonių veiklai užsienyja.

3)Technologijos priimtinumas skirtingoms kultūroms. Gamybos technologijos, kurios puikiausiai pasiteisina Japonijoja, gali visai netikti Ekvadore. Be to Ekvadoro gyventojai gali įsižeisti, jai bus priversti prisitaikyti prie naujos technologijos. Kiekvienas tehcnologijos pokytis yra svarbus, todėl gali prireikti tos šalies vyriausybės pagalbos, ir ji tokioja situacijoje gali būti svarbiausia.

Tarptautinių įmonių poveikis šalims šeimininkėm.

Yra teigiami ir neigiami tarptautinių įmonių operacijų poveikių šalims šeimininkėms aspektai.

Aplinka (taip pat ir vyriausybės veiksmai) ir pačios tarptautinės įmonės elgesys lemia, ar jie atsiras konkrečioje situacijoje ar ne.

Naudingi aspektai: kapitalo, technologijos ir verslo perkėlimas į šalį – šeimininką šios šalies mokėjimų balanso pagerininmas į naujų darbo vietų ir karjeros galimybių sukūrimas užsienio šalyse; vietinės ekonomikos konkurencijos pagerinimas į didesnę produktų įvairovę vietiniams vartotojams.

Neigiami aspektai: tarptautinė įmonė gali vartoti vietinius finansavimo šaltinius ir taip „sugerti“ kapitalą, iš kurio galbūt galėjo būti finansuojamos vietinės kompanijos arba keli plačiau reklamuojami, standartizuoti vartojimo produktai gali išstumti iš rinkos vietoje pagamintus produktus ir taip sumažinti vartotojų pasirinkimą.

Tarptautinių įmonių poveikis savoms šalims

Tarptautinių įmonių savo šalims neigiami aspektai: užsienio investicijų „ištekėjimas“ iš šalies ir pajamų gaunamų iš eksporto, sumažėjimas gali susilpninti nacionalinį mokėjimo balansą. Tačiau žiūrint iš ilgalaikės perpektyvos pozicijų šiuos nuostolius gali atlyginti pajamos gaunamos iš dividendų, licenzijavimo mokesčių, autorinių honorarų ir užsienyje surenkamų pardavimų dalies. Tačiau yra rizika, kad gimtoji šalis praras technologinį pranašumą. Nerimą kelia ar tarptautinei įmonei investavus į kitas šalis nesumažės darbo vietų savoj šaly. Tačiau tai yra neišvengiama. Jei viena įmonė to nepadarys, tai padarys konkurentai. O pirmoji įmonė praras verslą ir visvien sumažins darbo vietas.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1063 žodžiai iš 3400 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.