Grafinė windows xp sąsaja
5 (100%) 1 vote

Grafinė windows xp sąsaja

1 Grafinė Windows XP sąsaja.

Susipažinsime su Windows XP interfeisu. Tai darbo stalas (Desktop), kuriame matome šiukšlių dėžę (Recycle Bin). Recycle Bin – tai toks Windows objektas, į kurį gali patekti ištrinti objektai. Ant darbo stalo gali būti ir nuorodos (Shortcut). Nuorodos nurodo į skirtingus Windows objektus ir leidžia iškviesti šiuos objektus darbui. Darbo pradžioje gali būti naudojamas mygtukas Start, kuris atidaro startinį meniu. Persijungimui tarp programų naudojama užduočių juosta (Task Bar). Task Bar – tai ekrano apačioje esanti juostelė su paleistų programų-priedų mygtukais joje.

Pav. 1 Windows XP darbo stalo vaizdas.

1.1 Langai.

Visos programos, skirtos Windows sistemai turi panašų interfeisą ir vienodus elementus. Kiekviena iš jų turi pagrindinį meniu ir instrumentų juostas (piktografinius meniu).

Instrumentų juosta (Toolbar) – tai eilė mygtukų, kurių paspaudimas vykdo vieną iš šios programos funkcijų. Instrumentų juostos dažniausiai būna slankiojačios – tai reiškia, kad pelės pagalba galima perkelti jas į norimą programos lango vietą.

Būsenos eilutė (Status Bar) –paprastai apatinė lango eilutė, skirta programos būvio indikacijai.

Lango meniu yra kairiajame, viršutiniame, kampe ir turi programos ikonos vaizdą. Spustelėjus ant lango meniu, atsidaro komandų, kurias galima atlikti sąrašas:

Pav. 2 Lango meniu.

• Restore – atstato buvusį lango dydį.

• Move – leidžia perkelti langą į kitą ekrano vietą.

• Size – keičia lango dydį.

• Minimize – minimizuoja langą iki mygtuko užduočių juostoje.

• Maximize – padidina langą per visą ekraną.

• Close – uždaro programos langą. Tuo pačiu tikslu galima naudoti karštuosius mygtukus Alt+F4.

Tokį patį meniu išvysite, jei nuspausite programos mygtuką, esantį instrumentų juostoje.

Pav. 3 Windows XP programos lango vaizdas.

Antraštės eilutė – tai viršutinė lango eilutė, kurioje būna programos pavadinimas. Eilutė keičia savo spalvą priklausomai nuo to, ar aktyvi, ar ne tuo momentu programa.Nors perkėlimo bei dydžio keitimo operaciją galima atlikti lango meniu pagalba, dažniau tai daroma pele:

• Norint perkelti langą, reikia spustelti pele lango antraštės srityje ir, neatleidžiant mygtuko, perkelti langą į naują vietą.

Norint keisti lango dydį, reikia pelės žymeklį nuvesti ant lango bet kurio krašto ir, kai jis įgis dvikryptės rodyklės pavidalą, laikant nuspaustą kairįjį pelės mygtuką, pakeisti lango dydį.Antraštės eilutėje esantys mygtukai atlieka tokius veiksmus:

– uždaro langą.

– minimizuoja langą.

– maksimizuoja langą. Esant maksimaliam lango pavidalui, šis mygtukas įgyja kitą pavidalą – ir jau atlieka lango dydžio atstatymo funkciją.Slinkties juostos yra skirtos peržiūrai. Jos atsiranda tuomet, kai dokumento turinys netelpa programos-priedo lange.

Judėti dokumentu slinkties juostų pagalba galima tokiu būdu:

1. Norint judėti mažomis informacijos porcijomis, reikia spausti pelės mygtuką ant mažų strėlyčių, esančių slinkties juostos galuose.

2. Norint judėti lango dydžio porcijomis, reikia spausti pelės mygtuką tarpe tarp rodyklės ir liftinio mygtuko.

3. Taip pat galima tempti liftinį mygtuką į viršų arba žemyn.

Pav. 4 Dialogo langas.

Be programų langų egzistuoja dialogo langai, kurie dažniausiai laukia iš jūsų tam tikrų sprendimų. Pavyzdžiui, šis langas siūlo išsaugoti nupieštą piešinėlį. Norint patvirtinti pasiūlytą veiksmą, reikia pele nuspausti mygtuką Yes, norint veiksmo atsisakyti – No, norint atšaukti visą operaciją – Cancel.

Pav. 5 Lango elementai.

Aptarsime lango elementus. Paveikslėlyje pavaizduotas nustatymų langas. Jame atliktų pakeitimų patvirtinimui reikia nuspausti mygtuką OK, atšaukimui – Cancel, veiksmų patvirtinimui be lango uždarymo – mygtuką Apply.

Kiti elementai:

Kortelės – kortelių žymių, esančių lango viršuje, nuspaudimas atverčia kitą lango «puslapį».

Skyrius – tai atskira tam tikrų savybių kolekcija, pavyzdžiui, mūsų paveikslėlyje – Display.

Išsiskleidžiantis sąrašas – sąrašas, kurį galima išskleisti, nuspaudus šalia jo esančią rodyklę, ir pasirinkti reikiamą objektą. Pavyzdyje išsiskleidžiantis sąrašas – DPI settings.

Perjungėjas – tai vienos iš nesuderinamų savybių pasirinkimas, kuris nustatomas pelės paspaudimu priešais reikalingąją.

Savybių sąrašas – objekto savybių nustatymas. Jeigu spustelėsite pelyte kvadratėlyje šalia savybės, ten pasirodys taip vadinama «vėliavėlė», labiau primenanti «paukščiuką», ir pasirinktoji savybė bus priskirta objektui po mygtuko OK nuspaudimo.

Pav. 6 Savybių sąrašas.

Laukelis – tai tam tikra lango erdvė, į kurią informaciją jums reikės įvesti patiems, pavyzdžiui, laukelis File Name.

Pav. 7 Laukelis.

Sąrašas – tai išvardinti objektai, iš kurių jūs turite pasirinkti, nuspaudus ant vieno iš jų pele. Pavyzdžiui, kompiuterio vartotojų sąrašas.

Pav. 8 Sąrašas.

Dar vienas dialogo langų elementas – tai mygtukas ? . Nuspaudus jį, šalia pelės žymeklio atsiras klausimo ženklelis. Jeigu tokiu žymekliu nuspausite ant objekto, apie kurį jums reikia informacijos, tai ekrane atsivers
išplaukiantis langas su aiškinamuoju tekstu.1.2 Darbas su pele.

Operacinės sistemos valdymas – tai jos objektų valdymas. Valdymo būdų kaip ir pačių objektų sistemoje yra nemažai. Vienas iš valdymo būdų – tai valdymas pelės pagalba.

Paprasčiausia operacija yra pelės judėjimas. Judinant pelę, ekrane juda pelės žymeklis, turintis strėlės formą. Jeigu žymeklis virš objekto yra užlaikomas, tai šalia kai kurių objektų atsiranda pasufleravimas.

Spragtelėjimas (click) – ši operacija yra atliekama greitu pelės kairiojo mygtuko paspaudimu. Kadangi kairysis pelės mygtukas yra naudojamas dažniausiai, todėl, kai yra kalbama apie spragtelėjimą, šį mygtuką ir turime omenyje, jeigu nieko nėra pasakyta apie “dešinįjį mygtuką“. Spragtelėjimo pagalba yra vykdomas objektų pasirinkimas, pavyzdžiui, ant darbo stalo. Pasirinktas objektas yra išskiriamas kita spalva ir tampa “išskirtu“ – paruoštu naudojimui.

Dvigubas spragtelėjimas – tai du greiti vienas po kito einantys spragtelėjimai. Dvigubu spragtelėjimu yra paleidžiami priedai ir atidaromi langai.

Perkėlimas – šiuo terminu vadinsime tai, kas angliškai skamba drag-and-drop. Jeigu nuvesime pelės žymeklį ant bet kurios ikonos, paspausime dešinįjį pelės mygtuką ir pajudinsime pelę, tai ikona judės kartu su pelės žymekliu. Jeigu paleisime pelės mygtuką, tai objektas užims naują vietą. Tokiu būdu perkėlimas yra naudojamas objektų vietos pakeitimui. Perkėlimą galima vykdyti ant darbo stalo, languose ir tarp jų.

Ištempimas – angliškas pavadinimas click-and-drag. Naudojamas langų dydžių pakeitimui. Jeigu pelės žymeklį nuvesime ant lango rėmelio, tai jis pakeis formą iš paprastos rodyklės į dvikryptę. Tuo momentu galima paspausti kairįjį pelės mygtuką ir judinti pelę, tokiu būdu keisis ir lango dydis.

Užfiksuotas spragtelėjimas – technologija click-lock. Šios technologijos pagalba objektą galima perkelti, spustelėjus ant jo kairįjį pelės mygtuką. Vėliau objektas judės kartu su žymekliu. Baigti objekto perkėlimą – pakartotiniu spragtelėjimu. Norint pasinaudoti šia technologija, būtina atlikti specialius nustatymus Control Panel (valdymo juostoje)[1].

Ištempimas – angliškas pavadinimas click-and-drag. Naudojamas langų dydžių pakeitimui. Jeigu pelės žymeklį nuvesime ant lango rėmelio, tai jis pakeis formą iš paprastos rodyklės į dvikryptę rodyklę. Tuo momentu galima paspausti kairįjį pelės mygtuką ir judinti pelę, tokiu būdu keisis ir lango dydis. Jeigu paleisite pelės mygtuką, lango dydis pasikeis.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1152 žodžiai iš 3821 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.