Graikija4
5 (100%) 1 vote

Graikija4

Demografija

Graikijos vietoje žmonės gyveno jau 6000 metų prieš mūsų erą. Jie augino gyvulių bandas, įvairius augalus ( miežius, kviečius, vynuoges, alyvmedžius, pupas ). Tarp 3000 ir 1100 metų p. m. e., šie gyventojai buvo įveikti karingų Indoeuropiečių, atėjusių iš šiaurės. Indoeuropiečiai su savimi atsinešė metalo apdirbimo, buriavimo mokslus, naujus žemdirbystės būdus, o taip pat ir savo kalbą bei sugebėjimą įtvirtinti kolonijas. Miestai pradėjo formuotis apie 800 metus p. m. e.

Šiandien dauguma žmonių yra etniniai graikai. Taip pat yra turkų, slavų, albanų, armėnų bei kitų tautinių mažumų. Du trečdaliai gyventojų gyvena miestuose.

Kalba

Valstybinė kalba yra moderni graikų. Turkiškai šneka tik maža dalis gyventojų. Anglų ir prancūzų kalbas supranta daugelis, o anglų kalba yra antra pagrindinė kalba mokoma mokykloje.

Religija

Dauguma žmonių priklauso graikų ortodoksų bažnyčiai. Musulmonų mažuma Graikijoje daugiausia yra Turkų kilmės. Taip pat yra apie 48000 Romos katalikų ir 5000 žydų.

Vedybos ir šeima

Graikijoje neįprasta porai gyventi kartu iki arba vietoj vedybų. Moterys daugiausia veda sulaukusios 20, o vyrai 25 – 30 metų. Nors moterys pastaraisiais dešimtmečiais ir gavo daugiau įvairių teisių, bet graikų visuomenėje dominuoja vyrai. Senesnei kartai šeima, tradicijos, tikėjimas ir mokslas yra pagrindinės vertybės. Pagyvenę žmonės yra gerbiami ir turi didelį autoritetą.

INFRASTRUKTŪRA

Vyriausybė

Nauja respublikinė konstitucija įsigalėjo 1975. 1986 metais parlamentas nusprendė sumažinti prezidento galias. Graikijos prezidentas, renkamas parlamento penkerių metų laikotarpiui, yra valstybės galva. Jis skiria ministrą pirmininką, kuris yra vyriausybės vadovas. Nacionalinį parlamentą (Voulį ) sudaro 300 narių, renkamų keturių metų laikotarpiui. Visi piliečiai, sulaukę 18 metų, privalo balsuoti.

Pastarieji dešimtmečiai

Kurį laiką Graikijos santykiai su Turkija buvo silpni ir jie vargiai pagerės tol, kol nebus išspręsta Kipro, kurį 1974 metų liepą užėmė Turkija, problema. Kipras vis dar lieka padalintas į graikų zoną pietuose ir į turkų zoną šiaurėje. Šias dvi bendruomenes skiria pasienio zona, patruliuojama Jungtinių Tautų būrių.

Santykiai tarp Graikijos ir Albanijos taip pat buvo problematiški, bet šios dvi šalys dirbo kartu, siekdamos išspręsti jų ginčą 1996 metais.

Ekonomika

Graikija, tradiciškai agrokultūrinė šalis, gamina vyną, kviečius, vilną, medvilnę, alyvas (vaisius), razinas ir tabaką. Pramonė sudaro pusę eksporto pajamų. Didžiąją eksporto dalį sudaro pagamintos prekės. Taip pat daug eksportuojama maisto prekių, gėrimų, naftos produktų. Pagrindinę šalies pajamų dalį sudaro įvairios paslaugos.

Graikija turi vieną silpniausių ekonomikų tarp Europos Sąjungos narių. Ši šalis turi didelę juodąją rinką. Šalies valiuta yra drahma.

Prekyba

Darbo valandos keičiasi priklausomai nuo metų laiko bei veiklos rūšies. Bankai paprastai atidaromi nuo 8 iki 14 valandos ir dirba nuo pirmadienio iki penktadienio, tačiau kai kurie, ypač Atėnuose, dirba ir ilgiau. Parduotuvių darbo laikas nuo 8 – 8.30 iki ankstyvos popietės, o kai kuriomis dienomis gali dar kartą atsidaryti vakare. Jos dirba nuo pirmadienio iki šeštadienio. Dideli prekybos centrai bei keletas kitų įstaigų vis dažniau dirba visą parą.

Transportas ir ryšiai

Svarbiausi keliai jungia Atėnus su Tesalonikais( Thessaloniki )ir Patrais ( Patra ), o taip pat yra naujas kelias skersai Peloponeso pusiasalio. Kalnuose keliai yra prasti, todėl kai kurias gyvenvietes galima pasiekti tik prastais žvyrkeliais. Autobusai ir traukiniai yra labiausiai mėgstamos viešojo transporto formos. Vidaus oro linijos jungia pagrindinius miestus bei daugelį gyvenamų salų. Gausu ir keltų, kurie plaukioja tarp salų ir žemyno. Atėnuose žmonės daugiausia keliauja autobusais arba nuosavais automobiliais. Šis miestas turi ir metro liniją, kuri pritaikyta tik tik tam tikram skaičiui žmonių, bet ši sistema plečiama. Kadangi Atėnuose dideli kamščiai bei oro užterštumas, todėl miesto centre porinėmis dienomis gali važinėti tik mašinos, kurių numeriai baigiasi poriniu skaičiumi, neporinėmis dienomis – automobiliai su neporine numerių pabaiga. Pakankamai modernus telefonų tinklas nutiestas į daugelį vietovių. Graikijoje daug televizijos bei radijo kanalų, o taip pat daugiau kaip 100 įvairių laikraščių.

Švietimas

Graikijoje mokslas visąlaik buvo aukštinamas. Mokslas yra nemokamas ir privalomas devyniems metams. Pradinis mokymas prasideda nuo šešerių metų ir trunka šešis metus. Po jo tris metus privaloma lankyti gimnaziją. Vėliau galima tris metus siekti vidurinio mokslo licėjuje. Galima pasirinkti klasikinius arba tiksliuosius mokslus. Moksleiviai gali įgyti techninio ir profesinio išsilavinimo viešojoje arba privačioje vidurinėje mokykloje, techniniame licėjuje arba, jeigu nori aukštesnio mokslo, tam tikrame centre. Privačias mokyklas lanko mažiau kaip 10( moksleivių.

Privačios aukštojo mokymo įstaigos uždraustos Graikijos konstitucijos, taigi visi universitetai yra išlaikomi valstybės. Dėl didelio aukštojo mokslo poreikio pasidarė sunku patekti į graikų universitetus, todėl daug studentų mokosi užsienyje.

MENAS

Menai

Penktame
amžiuje prieš mūsų erą graikų civilizacija pasiekė savo viršūnę. Atėnai buvo didžiulės imperijos centras. Daug reikšmingų vyriausybės, įstatymų, įvairių laisvių tyrinėjimų prasidėjo Graikijoje. Jos didelis architektūros, skulptūros, mokslo, dramos, poezijos palikimas daug prisidėjo prie modernios vakarų civilizacijos susikūrimo.

Muziejai ir bibliotekos

Daugelis dėmesio vertų muziejų yra apie graikų antiką ir archeologinius radinius. Tokie yra: Nacionalinis archeologijos muziejus, Bizantijos muziejus, Akropolio muziejus. Jie visi yra Atėnuose. Senasis archeologijos muziejus Olimpijoje, eksponuoja didžiausią pasaulyje senovės graikų bronzinių daiktų kolekciją. Archeologijos muziejus Kretoje turi nepaprastą Minoanų ir ankstyvosios Graikijos senovinių daiktų kolekciją. Nacionalinė Graikijos biblioteka Atėnuose turi apie du milijonus knygų.

Atvykę į Atėnus, susipažinsite su šalies sostine. Miesto centre esančius objektus apeisite pėsčiomis.

Po vakarienės pageidaujantys galės nueiti į graikų taverną Atėnų senamiestyje – Plakoje.

Kitos dienos rytą laivu išplauksite į tris Egėjo jūros salas. Graikija – ne tik žemynas. Tai – ir apie 3000 salų. Būti Graikijoje ir neapsilankyti nė vienoje saloje – reiškia nepajusti tos šalies kolorito.

Kruizas užims visą dieną. Jo metu laivas sustos trijose arčiausiai Atėnų esančiose salose – Eginoje, Pore ir Idroje. Kiekvienoje saloje turėsite laiko pasivaikščioti siaurutėmis gatvelėmis, pajodinėti asiliukais, paskanauti jūros gėrybių, išsimaudyti. Laive papietausite, pasideginsite ir pasigrožėsite Egėjo jūros vaizdais. Be to jums bus parodytas puikus koncertas. Jūs ne tik pasiklausysite graikų dainų ir pasigėrėsite nacionaliniais šokiais, bet ir patys būsite pakviesti į šokio vidurį kartu su graikais pašokti sirtakį.

Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.

Šią dieną apžiūrėsite antikinį pasaulio šedevrą – Akropolio architektūrinį ansamblį. Praeisite pro Propilėjus – Akropolio vartus, pasigėrėsite Erechtejono, Partenono šventyklomis. Aplankysite Akropolio teritorijoje esantį archeologinį muziejų, kuriame surinkti eksponatai, rasti kasinėjant šią teritoriją. Pasigrožėję miesto panorama, nusileisite žemyn.

Pageidaujantys užkops į Areopago kalvą, nuo kurios Šv.Paulius sakė prakalbą atėniečiams. Laisvu laiku pasivaikščiosite po Atėnų senamiestį, nusipirksite suvenyrų, papietausite.

Lankysitės Atėnų archeologiniame muziejuje. Čia sukaupti įdomiausi eksponatai iš visos Graikijos nuo seniausių laikų iki antikos pabaigos.

Išvyksite link Lutrakio. Pakeliui sustosite prie įspūdingo Korinto kanalo, jungiančio Egėjo ir Jonijos jūras. Netoli nuo čia – ir senasis Korintas, kur, pasak mito, Medėja nužudė savo vaikus, o mūsų eros pradžioje Šv.Paulius pasakė savo žymiąją prakalbą korintiečiams.

Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.

Važiuojant į Peloponeso pusiasalį, kelias vingiuos Sarono įlankos pakrante.

Atvyksite į Epidaurą, kuriame buvo garbinamas gydymo dievas Asklepijas. Čia aplankysite IV a.pr.Kr. antikinį teatrą, garsėjantį unikalia akustika, ir Epidauro muziejų.

Vyksite į Mikėnus. Pro akis prabėgs antikiniai miestai – Tirintas ir Argas, Lernos pelkė, kur legendinis Heraklis pasmaugė baisiąją hidrą.

H.Šlymano atkasti Mikėnai, apdainuoti Aischilo, Sofoklio, Epidauro tragedijose, – pats seniausias jūsų kelionės objektas. Jo amžius siekia 3,5 tūkstančius metų. Nustebins didingos Kiklopų sienos, supančios Mikėnų akropolį, Liūtų vartai, apvalioji kapavietė, kurioje buvo rasti auksiniai radiniai (juos matysite Atėnų archeologiniame muziejuje). Kopsite iki valdovų rūmų (megarono). Nusileidę apžiūrėsite Atrėjo kapą – unikalų kupolinį statinį, suręstą be jokios rišamosios medžiagos.

Atvykę į Nafplio – pirmąją naujųjų laikų Graikijos sostinę, pasivaikščiosite įspūdinga, palmėmis apsodinta krantine, pasižvalgysite po jaukų senamiestį. Įkopus į ant kalno stūksančią įspūdingą viduramžių tvirtovę (Palamidi tvirtovė), prieš akis atsivers Argo įlanka.

Vakarienė ir nakvynė viešbutyje. Norintys galės išsimaudyti jūroje ar paskutinį vakarą Graikijoje praleisti tavernoje ant jūros kranto.

Kelias link Olimpijos vinguriuos Peloponeso kalnais. Pravažiuosite centrinę Peloponeso dalį – Arkadiją, Tripolio, Megalopolio miestus. Olimpijoje graikai rengdavo sportines žaidynes Dzeuso garbei.

Pirmiausia aplankysite archeologinę vietovę, paskui – muziejų. Išvysite antikinį olimpinį miestelį – senąjį gimnasiją, palestrą, kur treniruodavosi sportininkai; Dzeuso ir Heros šventyklų griuvėsius; vietą, kur dabar uždegama olimpinė ugnis; seniausią pasaulyje olimpinį stadioną. Apžiūrėję muziejų, kuriame sukaupti Olimpijoje rasti eksponatai, pasivaikščiosite po šiuolaikinį Olimpijos miestelį.

Vakare atvyksite į Patros uostą ir išplauksite į Veneciją. Naktį praleisite kelte.

Visa diena ir naktis kelte. Rytą dar plauksite Jonijos jūra palei Graikijos krantus, vėliau laivas išplauks į atvirą jūrą. Kelte nuobodžiauti neteks – galima degintis denyje, maudytis baseine, žiūrėti kino filmus, apsilankyti kelto parduotuvėse, pažaisti kazino, vakare nueiti į diskoteką, pasėdėti kavinėje ar bare.

Iki pietų

atplauksite į Veneciją.

Plačiai žinoma Venecijos lagūna, kurios salose ant maumedžio polių pastatytas nuostabus miestas ir uostas. Deja, Venecijos pakrantė grimzta, laikas ir vanduo naikina pastatus.

Venecija – kanalų ir tiltų miestas. Trumpos ekskursijos metu aplankysite Šv.Morkaus baziliką, kurioje pastebėsite ir graikų bizantinio meno detales. Grožėsitės Dožų rūmais iš išorės, kuriuose buvo įsikūręs Venecijos Respublikos parlamentas. Iš rūmų į kalėjimą buvo nutiestas Aimanų tiltas, kuriuo eidami pasmerktieji paskutinį kartą pažvelgdavo į lagūną. Pasižvalgysite po gatvelių labirintą, pereisite didžiausiu tiltu – Rialto tiltu, jungiančiu abu Didžiojo kanalo krantus. O šalia esančiame turguje galėsite nusipirkti itališkų suvenyrų. Turėdami laiko, apžiūrėsite dar keletą įžymiausių Venecijos bažnyčių, plauksite gondolomis, pasikelsite į varpinę, pavalgysite.

Pavakary išvyksite į Lietuvą. Važiuosite per Alpes. Naktį – Austrijos, Čekijos teritorija, dieną – per Lenkiją. Naktis autobuse.

Kitos dienos vakarą būsite Lietuvoje.

fotoaparatą, fotojuostelių;

rankšluostį ir higienos reikmenis: muilą,dantų pastą ir šepetėlį, šampūną, kremą rankoms ir veidui, kremą nuo saulės, servetėlių, plaukų džiovintuvą;

medikamentų: nuo savų ligų, kurios gali paaštrėti kelionės metu; nuo skausmo, peršalimo, vidurių užkietėjimo, virškinimo sutrikimų;

siūlų, adatą, žirklutes;

miegmaišis ar pledą, pagalvėlę miegui autobuse;

apsiaustą nuo lietaus arba skėtį;

drabužiai turėtų būti lengvi, medvilniniai. Avalynė patogi ir lengva, patartina storesniu padu. Kelionės metu būtina turėti šiltą megztinį ar striukę;

Lankytojai į bažnyčias ir vienuolynus neįleidžiami su šortais bei apnuogintais pečiais. Vyrai, lankydamiesi Meteorų vienuolyne, turėtų vilkėti ilgomis kelnėmis, o moterys – sijonais.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1801 žodžiai iš 5826 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.