Graikijos šalies etiketas
5 (100%) 1 vote

Graikijos šalies etiketas

Graikijos šalies etiketas

Įvadas

Graikų papročiai, kultūra ir istorija labai prieštaringa ir nenuspėjama. Ir vis dėlto iš šios prištaringos kultūros išryškėja elgesio taisyklės ir etiketas, kurio reikia laikytis.

Požiūris į laiką

Į susitikimą visai tinka vėluoti pusvalandį, jei tik galėsite pasiteisinti arba čia esate įtakingiausias. Naujokams dera atvykti laiku, tačiau būkite pasirengęs laukti.

Pobūviai prasideda bent valanda vėliau ir nenumatoma, kada jis baigsis.

Kalba ir pagrindiniai posakiai

Daugelis graikų verslininkų šiek tiek moka angliškai ir galbūt vokiškai ar prancūziškai (labiau išsilavinę), bet dauguma gatvėje sutiktų graikų nekalba angliškai.

Pagarbūs kreipiniai į vyrus, moteris, vaikus

Kai esate supažindintas su žmonėmis, vartokite kirios (ponas) ir kiria (ponia) su pavarde. Kartais tarp artimų draugų ir bendradarbių vartojamas mandagus kreipinys su vardu. Kol kolega graikas neparagins vadintis vardais ir nesvabu, kaip jis/ji į jus kreipsis, visada vartokite atitinkamą graikišką kreipinį ir pavardę. Iš vaikų reikalaujama, kad su suaugusiaisiais kalbėtų pagarbiai, bet jie ne visada vartoja pagarbius kreipinius, kartais būna išdykę, bet ne piktavališki. Ten, kur žinomos pareigos, paprastai pagarbus kreipinys vartojamas su pareigomis ir pavarde arba be jos. Į padavėjus kreipkitės tiesiog parakalo (padavėjas) be vardo; barškinti šakute ar į stiklinę, norint atkreipti padavėjo dėmesį, nemandagu. Darbe, parduotuvėse ar restoranuose būtina atitinkamai pasisveikinti su žmonėmis, o išeinant tarti “sudie”. Jeigu bent kiek mokate graikų kalbą, būtinai ją vartokite: jūsų partneriai graikai tirpte tirps ir bus lengviau užmegsti svarbius santykius.

Supažindinimas

Visad laukite, kol būsite su nepažįstamais žmonėmis supažindintas. Pirmiausia būsite pristatytas vyresniems žmonėms ir vyrams, o paskui moterims (šitokios tvarkos laikykites ir pats prisistatydamas). Tačiau jei po geros valandėlės niekas neskuba jūsų pristatyti, pats prisistatykite. Per pobūvius pats nesisėskite – laukite, kol parodys jūsų vietą. Išeidamas kiekvienam paduokite ranką: nedera pamoti visiems kartu amerikiečių papročiu. Jei yra užsimezgusi artimesnė draugystė, sveikinantis įprasta pasibučiuoti abiejų lyčių atstovams ( moterims su moterimis, vyrams su vyrais ir moterims su vyrais); dažniausiai pakštelima į abu skruostus (pirma į kairįjį skruostą, paskui į dešinįjį). Tokie santykiai su graikų kolegomis jau nusistovi per antrą ar trečią susitikimą.

Sveikinimosi stilius

Įprasta paduoti ranką. Graikai vyrai stipriai spūsteli vienas kitam ranką, bet vyras moteriai ar moteris moteriai ne taip smarkiai. Spaudžiant ranką dera tarti atitinkamą pasisveikinimą, ir galbūt pabučiuoti ar apsikabinti. Be to, derėtų nusišypsoti ar pasitelkti kokią kitą kūno kalbos formą, ypač jei su žmogumi susitinkate ne pirmą kartą. Vyrai turi laukti, kol moteris išties ranką ir moteris nusprendžia, paduoti ją ar ne; vyresnė moteris gali ir neištiesti rankos. Šeimos nariai, draugai ar geri bendradarbiai sveikindamiesi paprastai apsikabina ar kaip kitaip susiliečia. Susipažįstant reikia žiūrėti žmogui į akis ir, kol tas kalba, žvilgsnio nenukreipti.

Paprotys paduoti savo vizitinę kortelę yra paplitęs; jei galite, kitoje kortelės pusėje tekstą išverskite į graikų kalbą. Nepamirškite abiejose vizitinės kortelės pusėse surašyti visų aukštesnių savo mokslo laipsnių, pareigų ar postų. Tokie statuso ženklai graikams labai svarbūs: jie nori žinoti, ar turi reikalų su svarbiu asmeniu. Tačiau nors graikai gerbia jūsų titulus, jie jų neglumina.

Bendravimo būdai

Egzistuoja tinkamos ir netinkamos temos. Tinkamos: maistas, vynas, politika (neišvengiama tema, kuo daugiau apie ją sužinokite ir pokalbyje dalyvaukite su visais), dabarties įvykiai, kinas, menas, filosofija, graikų klasikinė kultūra (privaloma), muzika ir graikų architektūra. Nesvyruodamas entuziastingai kalbėkite apie graikų kultūrinį gyvenimą ir istoriją – graikams tai patinka. Netinkamos: atsainiame pokalbyje teirautis apie žmogaus užsiėmimą ar pajamas, nors jūsų tikriausiai šito paklaus. Graikai be galo smalsūs ir apibers jus klausimais apie jūsų šeimą, darbą ir gyvenimo būdą. Tai tik rodo, kad jie nori jus geriau pažinti ir kuo daugiau sužinoti apie jūsų šalį; atsakinėkite apibendrindamas ir išsamiai, kad patenkintumėte jų smalsumą ir padarytumėte didžiausią įspūdį. Graikai nesitenkins miglotais atsakymais ir išsisukdamas nuo jų klausimų užsitrauksite nepasitikėjimą. Tačiau jūs savo ruožtu tokių klausimų jiems neužduokite – jie sutrikdys graikus.

Visad rodykite norą kuo daugiau sužinoti apie Graikiją ir jos kultūrą. Demonstruokite savo žinias apie Graikiją: tai atsipirks geometrine progresija. Bet nereikškite savo nuomonės apie turkus, musulmonus, Antrąjį pasaulinį karą, Kipro problemą ir kita. Graikai gali pasidomėti, ką jūs apie tuos dalykus manot; apeikite tokius klausimus ir paprašykite jų padėti įgyti geresnį supratimą apie tai.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 788 žodžiai iš 2585 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.