Graiku dievai dėstytojas įvertino 10
5 (100%) 1 vote

Graiku dievai dėstytojas įvertino 10

Pasaulio ir dievų atsiradimas

Iš pradžių buvo Chaosas – gyvybės šaltinis. Viskas iš ko atsirado – pasaulis ir nemirtingi dievai. Iš Chaoso atsirado ir deivė Žemė – Gaja. Po Žeme gimė ir niūrusis Tartaras – siaubinga bedugnė, kupina amžinos tamsos.

Iš Chaoso gimė Meilė – Erotas. Chaosas pagimdė amžinąją Tamsą – Erebą ir Tamsiąją Naktį – Niuktę. O iš Nakties ir Tamsos atsirado amžinoji Šviesa – Eteris ir diena – Hemera. Šviesa pasklido po pasaulį, naktis ir diena ėmė keisti viena kitą.

Tada Žemė pagimdė dangų – Uraną , kalnus ir jūrą – Pontą. Iš Gajos ir Ponto kilo įvairios jūrų dievybės, kurių maloniausias buvo Nerėjas. Jisai turėjo penkiasdešimt dukterų – nereidžių

Gajos ir Ponto sūnus Taumantas pagimdė vaivorykštės deivę Iridę, taip pat sukūrė ir harpijas – pabaisas, kurių pusė kūno – moters, o kita pusė – paukščio.

Uranas – Dangus – įsiviešpatavo pasaulyje. Jis vedė Žemę, Jie pagimdė tris penkiasdešimtgalvius milžinus šimtarankius (hekatonkheirus): Kotą, Briarėją ir Gigį. Jiems gimus, pasaulį ištiko žemės drebėjimai, baisios audros ir potvyniai. Prieš jų jėgą niekas negalėjo atsilaikyti, jų stichiška galia buvo beribė. Uranas , išsigandęs jų galios, nubaudė juos – ištrėmė giliai po Žeme ir uždraudė grįžti į pasaulį.

Žemė pagimdė dar tris milžinus – kiklopus su viena akimi kaktoje: Brontį (Perkūną), Steropą (Žaibą) ir Argą (Spindintį). Bet ir jie sulaukė savo brolių likimo.

Šešeto sūnų ir šešeto dukterų – titanų – susilaukė Gaja ir Uranas. Jie, priešingai nei jų broliai buvo teisingi ir teisingai valdė pasaulį. Titanai buvo Okeanas, Kojas, Krejas, Hiperionas, Japetas ir Kronas, o titanidės – Tėja, Rėja, Temidė, Mnemosinė, Febė ir Tetija.

Jų sūnus titanas Okeanas, ir deivė Tetidė pagimdė visas upes, kurios įteka į jūrą ,ir jūros deives – okeanides. Okeanidžių buvo trys tūkstančiai.

Titanas Hiperionas ir Tėja pagimdė Saulę – Heliją, Menulį – Selenę ir Aušrą – rožiapirštę Eos (Aušrinę). Astrėjas ir Eos pagimdė žvaigždes, ir vėjus: šiaurės veją Borėją, rytų vėją Eurą, drėgnąjį pietų vėją Notą ir vakarų vėją – Zefyrą, genantį lietaus debesis.

„Nauja gyvybė dabar pradėjo rastis žemėje. Lig tol plika ir išdeginta Gajos pluta, virš kurios driekėsi vien rūko tumulai ir tvyrojo amžina tamsa, dabar nušvito nuo saulės spindulių, sužaliavo joje kaukai, suošė girios, pražydo lankose kvapnūs žiedai. Žalių miškų tankynėse prisiveisė žvėrių visokių, aukšto dangaus žydrynėje suskambo paukščių balsai. Tuo metu atsirado ir pirmieji žmonės“

Urano sūnus Kronas, nuvertė tevą nuo sosto. Vedė Rėją – Urano ir Gajos dukterį, kuri vėliau pagimdė daug dievų, tarp jų ir Dzeusą. Nugalėjęs tėvą ir užėmęs sostą, Kronas išleido šimtarankius bei kiklopus, o paskui, titanų pritariamas, ėmė valdyti pasaulį.

Tačiau deivė Naktis, bausdama Kroną, pagimdė daugybę blogio dievų: mirties dievą Tanatą, nesantaikos deivę Eridę, apgaulės deivę Apatę, naikinimo deives – Kėres, miego dievą Hipną, lydimą spiečiaus niūrių, sunkių vizijų, keršto deivę Nemesidę ir daugelį kitų. Siaubą, nesantaiką, apgaulę, karus ir nelaimes atnešė tie dievai į pasaulį, kurį valdė Kronas.

O ir Kronas turėjo dėl ko nerimauti,mat Uranas, nuverstas nuo sosto jį prakeikė:

„- Nedėkingasis, už savo nusikaltimą susilauksi tokios pat lemties!“

Kad neišsipildytų tėvo prakeiksmas, Kronas ėmė ryti ką tik gimusius savo vaikus. O vyresniuosius brolius – šimtarankius ir kiklopus – vėl nugrūdo į pragaro bedugnę. Jis prarijo Poseidoną ir Hadą, o po to ir Demetrą, Herą ir Hestiją.

Laukdamasi šeštojo vaiko, Rėja pasiryžo žūt būt jį išgelbėti. Patariama Motinos Gajos, ji susuko į drobę akmenį ir davė jį praryti Kronui, sakydama, kad tai naujagimis sūnus. Nė neįtardamas klastos, Kronas prarijo tą akmenį. Tuomet Rėja pasislėpė Kretos saloje, ir ten gimė Dzeusas. Rėja jį atidavė globoti kalnų nimfoms.

Užaugęs Dzeusas, patartas žmonos Metidės, davė Kronui išgerti stebuklingo gėrimo, ir šis visus vaikus atrijo atgal. Dzeusas pakvietė visus Krono vaikus į kovą su titanais. Per dešimt metų titanai buvo nugalėti ir sumesti į Tartarą, kur juos saugojo šimtarankiai

Vėliau Kronas, susitikęs su Dzeusu, valdė Palaimintųjų salose. Krono valdymo laikas vadintas Aukso amžiumi.

Graikų dievai.

Mitologija suklestėjo II tūkstantmečio pr.m.r. pabaigoje. Šituo laikotarpiu galutinai susiformavo Olimpo dievų panteonas. Žmonės dievus įsivaizdavo kaip idealius žmones su visais žmogiškais jausmais. Dievai buvo nemirtingi, jie neseno ir nesirgo, tačiau turėjo troškimų ir poreikių; kaip alkį ir troškulį jie numalšindavo ambrozija (gardžiakvapis dievų maistas) ir nektaru.

Olimpo dievai), graikų mitologijoje, buvo vyriausi Graikų panteono dievai, gyvenę Olimpo kalno viršūnėje.(Olimpas – aukščiausias kalnas Graikijoje, kurio aukštis 2917 m.).Viso 14 skirtingų dievų buvo vadinami Olimpiečiais, tačiau ant Olimpo niekada nebūdavo daugiau kaip 12 dievų vienu metu.

Kronas (Kronus), – jauniausias iš titanų, Gajos ir Urano sūnus, motinos paprašytas pjautuvu iškastravo tėvą, kad šis daugiau neturėtų vaikų. Kronas vedė seserį Rėją ir su ja turėjo vaikus:
Hestiją, Demetrą, Herą, Hadą, Poseidoną ir Dzeusą, o su nimfa Filira – kentaurą Cheironą. Kronas buvo laikomas nepermaldaujamu laiko simboliu.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 883 žodžiai iš 1762 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.