Gydymas purvu
5 (100%) 1 vote

Gydymas purvu

VŠĮ Kauno paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centras

Sporto klubo organizatoriaus programa IV pakopa SKO72

Arminas Endriukaitis 2007 m. gruodis 12 d.

Kuo ypatingas gydymas purvu

Gydymas purvu, arba peloidoterapija (graikų kalba „pelos“ – dumblas, „therapia“ – gydymas), medicinoje naudojamas daugelį metų. Gydomasis purvas – tai gamtiniai organiniai-mineraliniai koloidiniai dariniai, turintys biologiškai veiklių medžiagų ir gyvųjų mikroorganizmų. Peloidoterapijos procedūros dažniausiai atliekamos sanatorijose, tačiau galima gydomuoju purvu gydytis ir namuose. Kuo ypatingas gydomasis purvas? Kokiais atvejais ir kaip atliekamos šios procedūros.

Koks gali būti gydomasis purvas?

Medicinoje dažniausiai naudojamas durpių ir dumblo purvas. Durpių purvas turi daug gydomųjų savybių. Gydoma natūraliomis iš augalų liekanų susiformavusiomis durpėmis, kurios, veikiant atmosferos (vanduo ir oro trūkumas) ir mikrobiologiniams veiksniams, per daugybę metų suiro iki atitinkamo laipsnio. Jos susidaro esant didelei drėgmei bei oro trūkumui. Tai numirusios augmenijos liekanos, gana didelis vandens kiekis bei organinės medžiagos: humino, aminorūgštys, celiuliozė, įvairūs jonai ir mikroelementai.

Sulfidinis purvas – tai jūros įlankose ar druskingų ežerų dugne susikaupęs dumblas, turintis daug mineralinių medžiagų. Jame vyrauja geležies sulfidas, todėl purvo spalva yra juoda arba tamsiai pilka. Dumblas dažniausiai naudojamas kosmetikos tikslais.

Sapropelinis purvas – gėlo vandens ežeruose susiformavęs dumblas. Tai mažos mineralizacijos į želė panašios konsistencijos masė, turinti mažai sulfidų, bet daug biologiškai veiklių medžiagų: humino ir fulvorūgščių, įvairių mikroelementų (Co, Mg, Cu, Zn, B, Mo, I, Br) ir 13 grupių mikroorganizmų. Sapropelinio purvo spalva – nuo rudos iki rožinės.

Baltasis gydomasis purvas – organinės kilmės esamų ar buvusių gėlavandenių ežerų dumblas. Jo gydomosios savybės yra vertinamos dėl geresnių šiluminių rodiklių nei gydomųjų durpių, taip pat jame daug organinių biologiškai veiklių medžiagų bei mikroelementų.

Kai kuriose gydyklose naudojamos ir vulkaninio ar pseudovulkaninio, taip pat hidroterminio bei karštų šaltinių purvo rūšys.

Kokias atvejais atliekamos gydomojo purvo procedūros?

Gydomuoju purvu atliekamos įvairios sveikatai naudingos procedūros – purvo aplikacijos, purvo vonios, ginekologiniai ir rektaliniai purvo tamponai, dantenų aplikacijos, purvo aplikacijos su elektros srove (elektropurvas).

Dažniausiai purvu gydomos judamojo ir atramos aparato ligos (lėtiniai artritai, deformuojamosios artrozės, osteochondrozė, raumenų ir raiščių pažeidimai, sąnarių ligos), periferinės ir centrinės nervų sistemos ligos (radikulitai, po stuburo diskų pašalinimo operacijų, po galvos smegenų uždegimų, traumų), odos ligos (lėtinė egzema, neurodermitas, psoriazė), lytinių organų ligos (gimdos uždegimai, moterų nevaisingumas, lėtiniai prostatitai). Taip pat gydomasis purvas naudojamas ir esant kraujotakos sutrikimams, po traumų, sumušimų. Stomatologijoje gydomasis purvas naudojamas dantenų ligoms gydyti.

Svarbią vietą gydomasis purvas užima kosmetologijoje. Valo giliausius visų tipų odos sluoksnius, reguliuoja drėgmės ir riebalų pusiausvyrą, gerina kraujotaką, dezinfekuoja odą, ypač naudojamas atliekant anticeliulitines procedūras. Įvairios gydomojo purvo procedūros atliekamos ir vaikams, ypač po traumų, varginamiems lėtinių ligų, sergantiesiems cerebriniu paralyžiumi.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 483 žodžiai iš 930 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.