H cartier-bresson o ir eugene atget kūrybos bendrumai bei skirtumai
5 (100%) 1 vote

H cartier-bresson o ir eugene atget kūrybos bendrumai bei skirtumai

Turinys:

Įvadas 3

Eugene Atget 3

H.Cartier-Bresson 7

Išvados 10

Lietratūros sąrašas 11

Įvadas

Šiame darbe analizuojami du žymūs fotomenininkai-dokumentalistai. Eugene Atget XIX amžiasu fotografas ir Henri Cartier-Bresson XX amžiaus gyvasis klasikas. Jū kūryba, konceptai yra labai glaudžiai susiję – Bressonas mokėsi iš Atget’o gyvenimo supratimo, daiktų įkūnyjimo žmonėse ir žmonių įkūnyjimo daiktuose… to paprasto ir mielo stiliaus, tobulos technikos, kompozicijos, šviesotamsos panaudojimo. Abu menininkai nebuvo vienodai vertinami – Atget laikais dokumentinė fotografija dar nebuvo suprasta, o Bressono – suklestėjo.

Eugene Atget (1856-1927)

XIX amžiaus fotografas, objektyvaus dokumentalizmo atstovas. Jo mėgstamiausia tema buvo Paryžiaus gatvės, žmonių gyvenimas. E.Atget’ui Paryžius buvo svetimas, jis paaukojo 25 metus, kad jį pažintų. Buvęs jureivis, jis nusprendė pavergti Pryžių. 1890-tųjų pradžioje Atget atsidurė svetimame mieste apsiginklavęs sunkia foto-amunicija. Metodiškai ieškojo motyvų.

Jo kūryboje stebina neįprastas kasdieniškumas, subtilūs miesto vaizdeliai. Atget fotografavo vietas, kur retai lankosi turistai, charakteringas gatveles, vitrinas, renginius, vengė nuvalkiotų įžymiųvietu –Triumfo arkos, Luvro, Bastilijos. O jeigu šios vietos ir pakliudavo į jo objektyvą, tai būdavo demonstrujamos visai kitu rakursu, žvelgiant į jas paryžiečio žvilgsniu, be jų parabangaus parodomojo blizgesio. Tai buvo pats gyvenimas be pagražinimų, išsiskiriantis savo ryškumu ir paprastumu, be pretenzijos į meniškumą, jis vis gi tapo Menu iš didžiosios raidės. Atget mėgo senąjį miestą, nesubjaurotą naujovių, siauras gatveles, krautuvėles, įprastus žmones – vežikus, pienininkes, gatvės prekeivius, muzikantus etc. Į jo objektyva dažnai papuldavo masinių pasilinksminimų vietos – karuselės, turgavietės, mugės… visa tai, kas taip ir liko XIX amžiaus Paryžiuje…

Atget įamžindavo neginčytinus faktus, apnuogintdamas pačią jų esmę, faktų faktūrą, daiktų gyvybę, gyvų sąstingį. Paskiri gyvenimiški monologai jo fotografijose susipyna į kabantį judantį ir mirusį peizažinį “žmogdaiktį”. Pasak A.Bretono, publikavusio Atget fotografijas “Revolution Surrealiste” žurnale “Atget nufotografavo labai gražų lavoną. Jo vardas – Paryžius. Pauostykime šį kvapą.”

“Dirbantys tekintojai”. Paryžiaus Istorijos bibliotekos kolekcija.

Įprastinis tuometinio Paryžiaus gatvės vaizdelis. Rimta nuotaika, tekintojai įjunkę į savo darbus, mažai ką tepastebi aplinkui. Pirmame plane didelis charakteringas jų staklių ratas, kuris iškart atkreipia dėmesį, kadangi yra sufokusuotas. Antras planas šiek tiek blankesnis, žmonių veidai atspindi ramybę ir susikaupimą. Vienas tekintojas lengvai nustebęs, tačiau ta nustaba nesuardo jo abejingos veido išraiškos. Trečias planas išplaukęs ir nublankęs, matosi gatvė, tikriausiai nykus vidurdienis, kai viskas apmirę. Puikiai sustatyta centrinė kompozicija – pagrindinės figūros tuo pat metu išsiskiria ir įislieja į peizažą. Scena tiesiog alsuoja gyvenimo ritmu, nėra nieko išskirtinio, kas neįsipaišytų į kasdienybę, bet toje kasdienybėje randame nemažai individualių, napakartojamų akimirkų, kelios jų yra užfiksuotos šiame natūralios šviesos nuglaistytame kadre.Atrakcionai invalidų aikštėje, 1898 metai. Paryžiaus Istorijos bibliotekos kolekcija.

Ši nuotrauka puikiai atspindi tuometinio paryžiaus gyvenimą. Matome kaip apsirengę žmonės, jų pasilinksminimus. Kompozicija yra tobula. Nors galėtų atrodyti, jog iš dešinės didysis apžvalgos ratas nusveria į šoną, tačiau centrinė pirmaplanė žmonių grupė išlyginą kompozicinę pusiausvyrą. Medinės supynių konstrukcijos atrodo nerealiai derėdamos su rato burbulais, lyg koks ateities kosmouostas

Vaikai lėlių spektaklyje Liuksemburgo sode, 6tas rajonas, 1898.

Paryžiaus Istorijos bibliotekos kolekcija.

Fotografija fiksuoja mažus vaikus atvestus į lėlių teatro spektaklį. Kompozicija standartinė, centrinė. Matosi ne tik pirmame plane esantys vaikai, bet ir antro plano peizažas – medžiai, stovintys vaikų tėvai. Vaikai šventiškai išpuošti, susikaupusiais kupinais nuostabos ir susižavėjimo veidais – fotografui puikiai pavyko įamžinti jų emocijas.

“Auksinės saulės” parduotuvė. Mokyklos aikštė, 1sis rajonas, 1902.

Paryžiaus Istorijos bibliotekos kolekcija.

Fotografijoje vaizduojama tipiška XIX-XX amžiaus sandūros alkoholio-bakalėjos krautuvėlė. Garai atspindėta fasado architektūra, krautuvėlės savininkas pasitempęs stovi tarpdury, akivaizdžiai didžiuodamasis savo turtu. Fotografija dvelkia to meto dvasia, buržuaziniu, ramiu gyvenimu. Vykusiai pagautas šviesotamsos kontrastas, matosi kiekviena smulkmenėlė. Vyrauja linksmai-rimta vidurdienio nuotaika.

Henri Cartier-Bresson (1908)

Gyvas XX amžiaus klasikas.

“Manes nedomina fotografija savime. Aš tiesiog noriu užfiksuoti realybės kąsnelį. Aš nenoriu nieko įrodinėti at pabrėžti. Daiktai ir žmonės kalba patys už save. Aš neužsiimu “virtuve”. Darbas laboratorijoje, ar studijoje verčia vemti. Nekenčiu manipuliuoti – nei fotografavimo metu, nei po to, tamsiame kambaryje. Gera akis visuomet pastebės
tokias manipuliacijas… Vienintelis kūrybos momentas, tai viena dvidešimt penktoji sekundės dalis kai spragsi mygtukas, kameroje sušvyti ir judesys sustoja.”

Henri Cartier-Bresson

Pagrindinis Bresson’o kūrybos kredo buvo – jokių pastatymų, dirbtinių kadrų, jis norėjo atspindėti tikrą gyvenimą, nesurežisuotą mimiką, plikus nepagražintus įvykius, daiktus. Savo fotografijų, padarytų per 20 metų įvairiose šalyse, albumą jis pavadino “Išsaugoti vaizdai”. Fotografas norėjo tuo pabrėžti nepakartojamą akimirkų žavėsį, kiekvienos vietovės, žmogaus ar įvykio autentiškumą. Tai aukščiausios klasės realistas, nepripažįstantis jokio dirbtinumo, tik gryną gyvenimą. Dirbdamas, jis kilometrais naudodavo juostelę, po to išrinkdamas patį geriausią kadrą. Kai kurie jo pagauti momentai tiesiog stulbina savo staigumu – kaip per tokią trumpą akimirką galimą spėti pakelti fotoaparatą ir užfiksuoti kadrą.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 870 žodžiai iš 1646 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.