Helis
5 (100%) 1 vote

Helis

Helis – 8 grupės, 1-o periodo cheminis elementas, žymimas simboliu He, atominis skaičius – 2. Tai bespalvės, bekvapės inertinės dujos, turinčios žemiausią virimo temperatūrą (-269 °C) iš visų elementų ir suskystėja esant didžiuliam slėgiui. Helis, antras po vandenilio, labiausiai paplitęs visatoje elementas. Jis randamas Žemės atmosferoje, kai kuriuose mineraluose, mineraliniame vandenyje.

Pagrindinės charakteristikos

Esant standartinei temperatūrai ir slėgiui helis – monoatominės dujos. Helis keičia struktūrą tik esant labai ekstremalioms sąlygoms. Skystas helis egzistuoja tik esant dideliam slėgiui, apie 100 MPa ir -258°C temperatūrai.

Pritaikymas

Dažniausiai helis naudojamas kaip kėlimo dujos įvairiuose skraidymo prietaisuose, kurie naudojami reklamoje, atmosferos tyrinėjimams, karinėje žvalgyboje, žaislams ir t.t. Helis turi 92.64% vandenilio kėlimo jėgos, bet jis nedegus ir dėl to saugesnis.

Kiti panaudojimai:

• Helio-deguonies mišinys naudojamos povandeniniuose darbuose, tokiems kaip gilus nardymas arba povandeniniuose laivuose, nes helis inertiškas, mažiau tirpus kraujyje nei azotas ir skaidosi 2.5 karto greičiau nei azotas. Tai padeda sumažinti dujinę dezinfekciją dekompresijos metu, išvengti azoto narkozės pavojaus, ir mažesnė oro pertekliaus plaučiuose tikimybė.

• Helio virimo ir lydymosi temperatūra yra mažiausia iš visų elementų, tai padaro skystą helį idealia šaldymo medžiaga, kai reikalinga ypač žema temperatūra.

• Helis taip pat naudojamas, kaip inertinės pernešančios dujos chromatografijoje.

• Vandenilio mišinys su heliu naudojamas vandenilinės bombos gamybai.

• Skystas helis naudojamas kaip raketų kuras, kaip inertinių dujų skydas nuo elektros lanko, kaip apsauginės dujos silikono gamybai, kaip šaldymo medžiaga branduoliniuose reaktoriuose, kaip dujos viršgarsiniuose vėjo tuneliuose ( viršgarsinių lėktuvų bandymų stendas).

Skystas helis naudojamas magnetinio rezonanzo vaizdo (MRV) gavimui, kuris naudojamas medicinoje.

Istorija

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 295 žodžiai iš 574 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.