Herzbergas
5 (100%) 1 vote

Herzbergas

ĮVADAS

Tiek didesnių, tiek vidutinių įmonių vadovams kasdien iškyla eilė klausimų dėl žmogiškųjų išteklių vadybos, darbuotojų kvalifikacijos, perspektyvų numatymo, savo darbuotojų galimybių įvertinimo, motyvacijos, atlyginimų pagrindimo problemų sprendimo. Tam yra reikalingi metodai ir tam tikros sistemos, kurios didintų darbuotojų suinteresuotumą geriau atlikti savo pareigas, skatintų siekti bendrų įmonės tikslų. Žmogiškieji ištekliai dabar ne šiaip paprastas turtas, prireikus naudojamas versle, o kapitalo forma – investicija, iš kurios įmonė gali tikėtis milžiniškos grąžos. Noras, kad darbuotojai elgtųsi taip, kaip pageidauja vadovai, nuolatos kamuoja pastaruosius. Daugeliu atvejų šis tikslas siekiamas skatinančių programų, bendrų nuotaiką keliančių pokalbių dėka bei įvairios specifinės administracijos politikos pagalba. Tačiau iškyla klausimas, ar darbuotojams pakoregavus savo elgesį paminėtų priemonių pagalba, jie tampa pasitenkinti savo darbu? Įkvėpti darbuotojams pasitenkinimą yra pagrindinė vadovavimo užduotis. Pasitenkinimas atneša pasitikėjimą, lojalumą ir galiausiai pagerėja atliekamo darbo kokybė. Vadovas, ieškodamas žinių apie darbuotojų motyvaciją ar kaip padidinti pasitenkinimą darbu, susiduria su F. Herzberg’o dviejų veiksnių motyvavimo teorija. Ją galima pavadinti jėga, galinčia nulemti darbo rezultatus. Kiekvienas vadovas, suprantantis šią teoriją, gali kurti savo strategijas, kaip užtikrinti darbuotuojui pasitenkinimą darbu.

Šiame darbe analizuosiu informaciją apie darbo motyvacijos teoretiką Frederick Herzberg’ą, kuris pateikė dviejų veiksnių motyvavimo (dar kartais vadinama higieninių veiksnių ir motyvavimo) teoriją.

1. F. Herzberg biografija

1 pav. F. Herzberg

Frederikas Herzberg’as pasaulyje išgarsėjęs savo teorijomis kaip gerinti darbo sąlygas, gimė 1923m. balandžio 18d., Lynn‘e Massachusetts‘o valstijoje (JAV), emigrantų žydų šeimoje iš Lietuvos. Motina Gertrude, tėvas Lewis Herzberg. Savo vaikystę F.Herzberg’as praleido New York City‘e. Nors ir augo kaip gatvės mušeika, tačiau turėjo įgimtą mokslininko protą.

Sulaukęs 16-os, jaunuolis išlaikė New York Regents’ egzaminus ir galėjo įstoti į patį geriausią miesto koledžą. Jis pasirinko Niujorko koledžą, kur ir įgyjo bakalauro laipsnį. Magistro ir profesoriaus laipsnius gavo baigęs universitetą Pittsburgh‘e, o City College Niujorke studijavo istoriją bei. psichologiją

1944m. F.Herzberg’as vedė Shirley Bedell iš Holden Massachusetts‘e ir po keturių santuokos metų gimė sūnus Mark‘as. Shirley baigė medicinos mokyklą 1961m. ir buvo pirmoji moteris baigusi šią instituciją bei atvėrusi duris kitoms studentėms. Ji tapo žinoma pediatre Salt Lake City‘e. 1997m. Herzbergas palaidojo savo žmoną.

Būdamas 22 metų bataliono seržantu II pasauliniame kare. F. Herzberg’as buvo tarp pirmųjų išvadavusių „Dachau“ koncentracijos stovyklą. Jam buvo paskirta užduotis aprūpinti bei teikti sveikatos globą šimtams Holokausto kalinių. Už tai Herzberg’as buvo apdovanotas „Bronzine žvaigžde“ bei „ Kovotojo pėstininko ženkleliu“.

Karo pabaigoje F. Herzberg’as baigė mokslus Niujorke ir Pitsburgo universitete gavo magistro bei daktaro laipsnius. Besimokindamas doktarantūroje, kartu su Džonu Flanaganu atliko bendrą darbą – kiekybinių metodų tyrimą. Flanaganas ištyrė metodą, skirtą atrinkti žmones, su reikalingais charakteriais. Herzberg’ą itin sudomino tai, jog Flanaganas dėmėsį kreipė į realius įvykius, atsitikusius su tiriamaisiais.

50-aisiais savo gyvenimo metais, jis tapo tarnybos „Psychological Service of Pittsburgh, vadovu, kur atliko daug apklausų, tiriančių darbuotojų požiūrį į savo darbą ir sunkumus. Herzberg’ą labai sudomino gauti rezultatai ir jis gavęs paramą, pabandė sukurtidarbuotojo požiūrio į darbą probleminių zonų klasifikaciją, remdamasis dviem tūkstančiais straipsnių, t.y. remdamasis praktiškai viskuo, kas šiuo klausimu buvo publikuota nuo 1900 iki 1955 metų.

Nuo 1920 iki 1954 metų jis parašė 155 tiriamuosius darbus, kurių tikslas buvo atsakyti į klausimą: „Ko dirbantieji trokšta iš savo darbo?“.

1972 m. Jutos Universiteto prezidentas (rektorius) Dr. James C. Fletcher pakvietė dėstytojauti Herzberg’ą kaip žymų vadybos profesorių, kurio vadovu vėliau buvo Dr. George Odiorne – taip pat žymus vadybos dėstytojas. Jutos universitetas labai džiaugėsi, kad toks žymus asmuo kaip Herzberg’as prisijungė prie universiteto bendruomenės.

Jau prieš ateidamas į universitetą, Herzberg’as turėjo puikią reputaciją profesinės psichologijos, konsultavimo ir visuomeninės sveikatos administravimo srityse. Jis buvo įžymus vadybos profesorius Klyvlendo “Case western Reserve” universitete Ohajo valstijoje, kur užėmė Profesinės psichinės sveikatos departamento pirmininko pareigas. Tuo pačiu laikotarpiu jis konsultavo korporacijas bei vyriausybes nuo JAV iki Tarybų sąjungos bei nuo Izraelio iki Japonijos.

Žinomas kaip “Darbo sąlygų gerinimo teorijos tėvas” bei “Motyvacijos ir Higienos teorijos” pradininkas Herzberg’as tapo simboliu bei legenda . Akademinėje bei vadybinėje bendruomenėse užtekdavo paminėti “Herzberg’o” pavardę, kad visi suprastų apie kokias
idėjas ir principus yra kalbama. 1995 m. Herzberg’o knyga “Work and the Nature of Man”(1966m.) tarptautinėje spaudoje papuolė į žymiausių knygų, dariusių didelę įtaką vadybos teorijoms ir praktikai XX a., dešimtuką.

Jo vystytos teorijos praktikoje pasireiškė tuo, kad savigarbos, dalyvavimo įmonės veikloje bei pasididžiavimo savimi ir produktu jausmai tapo itin reikšmingi sunkiame ir nuobodžiame darbe. Darbo sąlygų gerinimo teorija pakeitė meistrų (paprastų darbininkų, tarnautojų) supratimą apie jų darbą. Herzberg’o viso gyvenimo darbo rezultatais naudojasi įvairūs pareigūnai, valstybės tarnautojai, draugijų darbuotojai, kariškiai bei mokslininkai.

1994 metais Jutos verslo mokyklos universitetas apdovanojo Herzberg’ą pasižymėjimu tarnyboje premija už 1993-94uosius mokslo metus. 1995m. jis buvo pripažintas inžinerinės vadybos profesoriumi. Prieš atsistatydindamas Herzberg’as padovanojo savo archyvus Jutos universiteto Marriott bibliotekai.

Ilgą laiką Herzberg’as prisidėjo prie žurnalo „Industry Week“ redagavimo ir buvo įtrauktas į sąrašus knygose „Who‘s Who in America“ ir „ Who‘s Who in the World“. Jis rašė ir tai buvo plačiai publikuojama valstybės ir tarptautiniu mastu.

F. Herzberg’as – audringa asmenybė. Jis buvo kategoriškas ir užsispyręs ne tik klasėje, bet ir su kolegomis bei užsakovais. Studentai gerbė jį kaip auklėtoją ir mėgo jo asmeninį, netradicinį mokymo stilių, kas labiausiai ir paskatino autobiografinę literatūrą pradėti nagrinėti įkvėpiančias žmogaus vidines savybes.

Herzberg’as mėgo istoriją, ypatingai žavėjo Amerikos pilietinis karas. Jis praleido daug vasaros laiko važinėjant su žmona ir sūnumi po žygius su žemėlapiu rankose.

Jis buvo artimas žydų gimtajai kalbai taip pat ir vokiečių, prancūzų bei italų. Kalbų žinios leido F.Herzberg’ui keliauti aplink pasaulį su žmona bei sūnumi ir sužinoti Holokausto emigrantų istorijas.

Frederick Herzberg’as mirė 2000m. sausio 19d. Salt Lake City universiteto ligoninėje sulaukęs 76-erių. Teoretikas bus prisimenamas dėl savo humaniškumo bei didelio indėlio gerinant darbo sąlygas.

2. Motyvacija

Visi žmonės turi įgimtų savybių, gabumų, kurie, jiems sąveikaujant su aplinka, kinta ir vystosi. Kiekvienas žmogus yra nepakartojamas ir tik su didelėmis išlygomis galima žmones jungti į grupes, turinčias bendrus siekius, interesus. Priklausomai nuo charakterio, kiekvienas darbuotojas toje pačioje situacijoje dažnai elgiasi visiškai skirtingai. Todėl vadovas, norėdamas žmones motyvuoti kokio tai tikslo siekimui, turi žinoti jų poreikius.

Motyvavimas – tai savęs ir kitų veiklos, siekiant asmeninių ar organizacijos tikslų, skatinimo procesas.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1145 žodžiai iš 3811 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.