Higiena
5 (100%) 1 vote

Higiena

LIGONINIŲ IŠPLANAVIMAS IR ĮRENGIMAS

Ligoninės statomos, laikantis normos 10 lovų ir 10 000 ambulatorinių apsilankymų per metus 1000 gyventojų.

Ligoninių sistemos. Skiriamos 3 pagrindinės ligoninių statybos sistemos: 1) decentralizuota, arba paviljoninė, 2} centralizuota, arba blokinė ir 3) mišri. Decentralizuotos-sistemos ligoninė susidaro iš keliolikos atskirų nedidelių ir neaukštų pastatų, kurių kiekvienas turi atskirą paskirti., Paviljoninės sistemos ligoninėje yra ramesnė aplinka ir li¬gonius lengviau apsaugoti nuo užkrato pernešimo. Tačiau šios sistemos ligoninėje sunkiau ligonius aptarnauti, ypač žiemos metu. Centralizuotos sistemos ligoninėje visi pagrin¬diniai somatiniai skyriai ir kai kurie bendri skyriai (rentge¬no, fizinės terapijos, klinikinės diagnostikos) yra viename pastate. Dėl to palengvėja ligonių aptarnavimas. Bet ir šiuo atveju dezinfekcijos skyriui, lavoninei ir skalbyklai numato¬mi atskiri pastatai. Vienos ir kitos sistemos gerosios ypa¬tybės tinkamai suderinamos mišrios sistemos ligoninėse.

Šiuo metu daugiausia statomos vidutinio dydžio, 300 – 600 lovų, ligoninės, nors yra ir didelių miestų ligoninių (medicinos centrų). Amerikoje ir Europoje yra ir daugia¬aukščių (daugiau kaip 10 aukštų) ligoninių. Daugiaaukštėse ligoninėse turi būti geras ir greitas susisiekimas liftais tarp atskirų skyrių. Bendri ligoninės skyriai paprastai įkuriami pirmame aukšte, kad ligoniams būtų patogiau patekti į ki¬tus skyrius ir Įvairių specialybių gydytojams susirinkti konsultacijoms. Ir centralizuotos sistemos ligoninėse infekci¬nis, gimdymo ir vaikų skyriai įkuriami atskiruose pastatuo¬se. Atskirame pastate yra poliklinika, taip pat administra¬cinė ir ūkio dalys.

Miesto ir kaimo rajoninės ‘ligoninės statomos maždaug aptarnaujamo rajono centre. Ligoninei statyti tinka rami, neužteršta, toli nuo aplinką teršiančių įmonių vieta, arti ža¬liųjų plotu, apsaugota nuo šaltųjų vėjų ir saulėta. Sklypo dydis, priklausomai nuo lovų skaičiaus, svyruoja nuo 120 iki 450 m2 vienai lovai. Pastatais užstatoma ne daugiau kaip 10% ploto, sklypo pakraščiai (ne mažiau kaip 15 m) apso¬dinami medžiais; gydomieji korpusai statomi 30 m atstumu nuo gatvės. Sklypas suskirstomas į dvi zonas. Pirmoje zo¬noje yra gydymo ir profilaktikos paskirties pastatai, patanatominis skyrius, parkas su fizkultūros aikštelėmis, soliariu¬mais ir kt. Antroje zonoje yra skalbykla, dezinfekcijos sky¬rius, garažas ir sandėliai. Parkas turi užimti apie 60-70% sklypo ploto.

Pagrindinės ligoninės patalpos. Įėjimas į ligoninę da¬romas žemės lygio arba nuožulniai pakilęs – p a n d u s. Laiptai ir laiptų aikštelės turi būti 1,6 m pločio, o durys – 1,2 m pločio. Vienoje koridoriaus pusėje įrengiamos palatos, o kitoje – pagalbinės patalpos. Koridoriai daromi platūs – 2,3 m pločio, kad būtų galima apsukti ligonių vežimėlius. Dienos šviesa j koridorius patenka iš galu, taip pat per tam tikrus tarpus ir iš šonų. Tačiau, įrengiant šiuolaikinį mo¬dernų dirbtinį apšvietimą, kartais koridorius gali būti ištisai užstatytas iš abiejų pusių.

Palatų plotas planuojamas 6,5-7 m2 vienai lovai; pala¬tos aukštis – 3,5 m. Infekcinėse ir tuberkuliozinėse ligo¬ninėse palatos plotas turi būti 7,5 m2 vienai lovai. Dabar daugiau įrengiama mažų l, 2, 3, 4 ir daugiau lovų palatų. Lovos palatoje statomos lygiagrečiai išorinei sienai, palie¬kant tarp jų maždaug l m tarpus. Mūsų geografinėje pla¬tumoje geriausios palatų kryptys yra į P, PV ir PR, nes pro šių krypčių langus daugiausia patenka saulės šviesos. Gana dažnai palatos vėdinamos pro viršulanges ir orlaidės, tačiau pageidautina įrengti vienos ar net abiejų sistemų dirbtini vėdinimą. Šiuo atveju palatų oro sudėtis nepriklausys nuo orų ar metų laiko. Palatų sienos ir lubos tinkuojamos lygiai nedaroma jokių karnizų; kampai tarp sienų ir tarp sie¬nų bei lubų užbaigiami lanko forma. Visa tai palengvina valymą. Sienos ir lubos dažomos šviesiomis, ramiomis, šil¬tomis spalvomis. Lubas rekomenduojama dekoruoti, nes gu¬linčiam ligoniui tai gali teikti džiaugsmo. Apatinė sienų dalis iki 1,8-2 m aukščio dažoma aliejiniais dažais. Pala¬tas geriau apšviesti ne palubėje kabinamais šviestuvais, bet „sienose, ties ligonių galvomis. Palatų grindys padengiamos linoleumu arba chlorvinilo linoleumu, arba kitokiomis plast¬masinėmis plėvelėmis. Svarbu, kad grindyse nebūtų plyšių; todėl parketas palatose netinka. Be palatų, ligoninėse kar¬tais įrengiami poilsio kambariai vaikščiojantiems ligoniams ir lankytojams. Jų plotas skaičiuojamas po l m2 vienam ligo¬niui. Poilsio1 kambariai turi būti jaukiai apstatyti. Nesant poilsio kambarių, lankytojai priimami šviesiose praplatinto koridoriaus vietose. Kartais ligoninės skyriuose būna ir val¬gyklos, joms tenka skirti 1,3 m2 ploto l ligoniui, skaičiuo¬jant 50% ligonių.

Šiuo metu Jūs matote 35% šio straipsnio.
Matomi 748 žodžiai iš 2135 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.