Higienos pagrindai
5 (100%) 1 vote

Higienos pagrindai

ASMENS HIGIENA

Higiena – tai mokslas, kuris tiria aplinkos įtaką žmogaus sveikatai, kurios nurodo priemones, kuriomis siekiama išsaugoti žmogaus sveikatą, išvengti ligų, sukurti palankias gyvenimo sąlygas.

Asmens higiena – atskira higienos dalis, kuri tiria kūno, drabužių, avalynės priežiūrą, buitines bei aplinkos sąlygas ir nustato normas bei taisykles, atitinkančias asmens amžiaus anatomines – fiziologines savybes, padedančias išsaugoti sveikatą ir sudaryti higieninio elgesio įpročius.

Odos priežiūra

Oda – tai žmogaus apsauginis „skafandras“, saugantis organizmą nuo aplinkos poveikio. Jos pažeidimas – tai vartai mikroorganizmų invazijai ir įvairioms ligoms.

Odą veikia įvairūs aplinkos faktoriai – aplinkos temperatūra, drėgmė, cheminis aplinkos užterštumas (rūgštūs lietūs ir t.t.), ir aišku, mūsų naudojamos higienos ir kosmetikos priemonės. Jas mes naudojame, norėdami padėti savo „skafandrui“ susidoroti su aplinkos faktoriais, norėdami pabėgti nuo laiko tėkmės. Bet ar iš tikrųjų mes visada padedame savo odai? Pasaulio chemijos pramonė pagamina nesuskaičiuojamą galybę įvairių produktų, turinčių mus jauninti, saugoti, tausoti ir gražinti. Ar visi jie nekenksmingi mūsų odai, ar visus bandymus ištvers mūsų oda, ar … Perskaitykite:

1. Muilas – nuo seniausių laikų žinomas pagrindinis higienos garantas. Muilas gaminamas iš gyvūninių ir augalinių riebalų ir cheminių komponentų: šarmų, kvapiųjų medžiagų ir įvairių priedų. Geriausiai mūsų odai tinka neutralios reakcijos (pH-5,5) muilas, nes jis tausoja neutralią rūgščios reakcijos odos dangą. Jai nereikia staiga kompensuoti prarasto riebalų kiekio (natūralios apsauginės odos „plėvelės“). Jei oda yra riebi, spuoguota, tinka įvairūs muilai, nes reikia pašalinti didesnius odos riebalų kiekius, bet patartina rinktis ne šarminius. Ne labai senai prekyboje atsirado muilai, skirti intymiai higienai – jie dar švelniau veikiantys ir mažiau dirginantys muilai, kas ypač svarbu, nes jie kontaktuoja ne su oda, o su gleivinėmis, kurios itin jautrios didesnių cheminių medžiagų koncentracijų poveikiui.

Kokį naudosite muilą – kietą ar skystą, neturi esminės reikšmės, svarbu pritaikyti jį savo odos tipui ir nepamiršti jo naudoti apskritai. Maža detalė – naudojant kietą muilą, stenkimės jį laikyti sausai ir visada švarų, nes kitaip jis praras savo higieninę funkciją, tampa neveiksmingas, o kartais ir pavojingas, nes virs mikroorganizmų migracijos keliu šeimoje. Dar viena smulkmena – senesnio amžiaus žmonės dažnai asmens higienai naudoja ūkinį muilą – tai labai klaidingas įsitikinimas – visų pirma jo šarmų kiekis yra labai didelis, jis labai agresyvus, todėl tinka tik skalbimui. Nepamirškime to ir nesistebėkime, kad palaipsniui atsiras odos ligos. Apskritai, patartina naudoti muilą, pagamintą iš natūralių medžiagų, turintį mažai kvapiųjų medžiagų, dažų (gali sukelti alerginius susirgimus). Bet paprastai šie muilai nėra geros prekinės išvaizdos, todėl žmonės juos vengia rinktis.

Prausimuisi galima naudoti ir dušo žele – skystą muilą, kurio sudėtyje yra įvairių komponentų drėkinančių, maitinančių odą. Šių prausimosi priemonių reakcija paprastai atitinka optimalią (pH-5,5), o odai švelnumo įspūdį suteikia sudėtyje esančios įvairios rūgštys (įdėmiau perskaitykime etiketes).

Muilais nepatartina plauti sausos odos, ypač kai mėgstama praustis karštu vandeniu, nes šie faktoriai ypač greitai pažeidžia šarminį-rūgštinį odos balansą.

2. Kempinė

Kempinės atlieka ne tik odos valymo, bet ir grūdinimo funkciją. Todėl jas rinktis reikia itin atidžiai. Vaiko turbūt nekankinsite šiurkščia, braižančia odą kempine, o save … Turbūt populiariausios dabar sintetinės kempinės, bet ir jų yra įvairaus grubumo. Žmonėms, dirbantiems dulkėtoje nešvarioje aplinkoje, tiesiog reikalinga kiek grubesnė kempinė, bet reikia vengti per didelio grubumo, kai kempinės yra pagamintos iš aštrių sintetinių pluoštų (yra ir tokių). Geriausia ir nekenksmingiausia naudoti natūralių pluoštų kempines, tada nebus pavojaus atsirasti odos mikrotraumoms, alerginėms reakcijoms. Neužmirškite po kiekvieno prausimosi kempinės išdžiovinti, kitaip drėgmėje ir šiltame patalpų ore išaugs tokia mikroorganizmų kolonija, kad ją sunku bus nusiplauti nuo odos, net ir naudojant dezinfektantus – pūliniai odos susirgimai bus garantuoti.

3. Odą saugančios priemonės

1) Losjonai, pieneliai kūnui – naudojami kaip apsauginiai faktoriai, atstatantys odos drėgmės balansą, neleidžiantys jai sausėti. Jų sudėtyje yra riebalų, ir vitaminų, kitų biologiškai aktyvių medžiagų, atstatančių odos elastingumą, stangrumą. Svarbu kiekvieną kosmetikos priemonę sau pritaikyti, kad nesukeltume nepageidaujamų reakcijų. Kiekvieną priemonę įsigijus, pravartu būtų išbandyti ant vidinio žasto paviršiaus – jei ji jums netinka, pamatysite paraudimą, atsiras pateptos vietos niežulys ar kitos reakcijos. Tada geriausia šios priemonės atsisakyti , taip tik išsaugosite savo sveikatą.

2) Kremai. Pagrindinė taisyklė – rinktis pagal savo odos tipą. Beveik visų kremų pagrindinė sudedamoji dalis riebalai (glicerinas ir kiti), riebaluose tirpūs vitaminai E ir A, pantenolis, subalansuotas tam tikrų rūgščių kiekis ir t.t. Į kai kurių kremų
sudėtį įeina dezinfekuojančios medžiagos, šios priemonės skirtos problemiškai spuoguotai odai.

Kremai, skirti specialiai odos priežiūrai, gali turėti biologiškai veiklių medžiagų – keramidų, augalinių rūgščių. Tai kremai saugantys nuo raukšlių, strazdanų. Juos reikėtų vartoti itin atsargiai, nes sudėtyje esančios medžiagos gali veikti itin agresyviai, ko pasėkoje gali sukelti neprogramuotas reakcijas – odos paraudimą, paburkimą, perštėjimą, niežulį. Literatūroje pasirodė duomenų apie itin populiarius kremus nuo raukšlių, komponentų – AHA vaisių rūgščių, nepageidaujamą poveikį, ilgai naudojant kai kurias kosmetines priemones.

Bet kokiu atveju kremą naudoti tiesiog būtina, kai oda yra sausa ir jautri. Tada ji labiausiai pažeidžiama, o apsaugą jai gali sukurti tik naudojamos pagalbinės priemonės (kremai, losjonai).

Keli patarimai vyrams. Kadangi vyrai nuolatos skutasi (galbūt ne visi) – jų veido oda ypač pažeidžiama ir pačio skutimosi proceso metu, nes pašalinamas „vakarykštis“ ląstelių sluoksnis, be to neretai pasitaiko mikrotraumų atvejų, todėl būtina odą dezinfekuoti spiritiniu losjonu, odekolonu, balzamu, kremu ar žele, skirta naudoti po skutimosi. Jei oda yra sausa, patartina naudoti neturinčias alkoholių priemones po skutimosi ir kiek įmanoma saugesnius skutimosi peiliukus, nes oda labai greitai pažeidžiama ir sunkiai gyja.

Kad skutimasis būtų malonesnis, galima naudoti putas, skutimosi žele ar kremą. Be to jie veikia švelniau ir veido odą nei paprastas tualetinis muilas.

Naudojant skutimuisi elektrines mašinėles, taip pat būtina po skutimosi naudoti tam skirtas higienines priemones.

Kad atstatyti natūralų rankų odos drėgmės balansą, gydyti rankų odos įdrėskimus, vėlgi patartina naudoti kremus, gaminamus glicerino pagrindu. Daug dirbant lauko sąlygomis ar su agresyviais agentais – rankų oda sausėja, trūkinėja. Įtrūkimuose kaupiasi mikroorganizmai, galintys sukelti uždegimines odos ligas. Taigi, naudojami kremai. Jums padės greičiau atstatyti natūralią apsauginę odos funkciją. Patartina prieš darbą naudoti specialius apsauginius rankų kremus, kurių asortimentas yra gana platus.

Kojoms irgi yra gaminami specialūs kremai, į kurių sudėtį įeina minkštinančios odą, ją maitinančios ir antiseptinės (saugančios nuo grybelinių odos susirgimų) medžiagos. Ypač kruopšti turėtų būti linkusi gausiai prakaituoti kojų priežiūra.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1184 žodžiai iš 3935 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.