Hip-hop
5 (100%) 1 vote

Hip-hop

Hip-Hop’as

Hip-hop’as – kultūros judėjimas, kuris prasidėjo Niujorko rajone Bronkse 1970m. Nuo to laiko išpopuliarėjo visame pasaulyje. Pagrindiniai hip-hop’o elementai: Mc (repas), graffiti, beatbox’as, breiko šokis.

Hip-hop‘o istorija

Hip-hop‘o istorija prasidėjo 1969 metais Pietų Bronkse, Niujorke. Tiesa, žodžio „hip-hop‘as“ tada dar nebuvo, jis atsirado tik po penkerių metų (jį pasiūlė DJ Afrika Bambaataa). 1969 metais kitas legendinis didžėjus, Kul Herkas, sugalvojo kitą žodį: „b-boys“ – sutrumpinimas nuo „break boys“. Kul Herkas į Bronksą atvyko iš Jamaikos ir savitą gatvės vakarėlių supratimą, kur DJ‘jus suka plokšteles, o poetai kalba pagal muziką. Kul Herkas pradėjo naują pigių slaptų vakarėlių Niujorko getuose erą. Į rūsius ar apleistus namus, kuriuose jie vyko, ateidavo daug jaunimo, žmonės rinkdavosi prie klubų durų, kur grojo jų pamėgti didžejai. Vis labiau tarp Niujorko bi-boju populiarėjo hip-hop‘o šokis, vadinamas „breakdance“, o jau 1972 metais Bronkse ir Harleme buvo daug breiko brigadų, kurie dalijo miesto teritoriją ir šoko kiekviena savo sankryžoje.

Kita visiems žinoma ankstyvojo hip-hopo‘o kryptis buvo graffiti. Ji atsirado 1970 metais, kai 16-metis juodaodis Demetrivsas iš Vašingtion Hajtso pradėjo dažais rašyti savo pravardę – Taki 183 – ant Niujorko pastatų sienų. Tokios žymos buvo vadinamos „tagais“, ir jos dažniausiai buvo siejamos su breikerių pravadėmis. Bet pats didžiausias hip-hop‘o iškilimas buvo, žinoma, repo muzikos atsiradimas. Prasidėjo viskas 1975 metais, kai Kul Herkas vakarėlyje klube „Hevalo“ paėmė mikrofoną ir pradėjo breiko metu kalbėtis su šokančia minia. Visiems patiko. Iš pradžių tai buvo kokios nors palaikančios frazės, vėliau į šį monologą buvo įtrauktos ir kitos improvizacijos. Tai tada dar repu nevadino, o vadino žodžiu „emceeing“.

Repo šaknys glūdi tradicinėje afrikos kultūroje, bet literatūroje apie repą ir jo formas ( „dozens“ ir „signifying“, dar vadinami „talking shits“ ) pradėta rašyti maždaug 1930 metais Harleme ir Pietų Bronkse. Jaunimas varžėsi, kad kiek galima geriau improvizuoti eiliulotą tekstą pagal griežtas taisykles. Du varžovai pakaitomis keitėsi savo tekstais, kol vienas pralaimėdavo. Tuo metu repo tikslu buvo kiek galima stipriau ižeisti savo varžovą, o dar geriau- jo motiną ar seserį.

Palaipsniui repo žanras pasirodė ir Niu-Jorko diskotekose. Taigi viename iš tokių vakarėlių (tiesa jis vyko gryname ore) susitinka Grendmasteris Flešas ir jo draugelis Kovbojus su Mele Melu (Mele Melas- vienas iš pirmiausių repo skaitytoju) ir dar su trimis vaikinais sukuria pirmąją pasaulyje repo grupe „Grand Master Flash & The Furious 5“. Tiesa, repą įrašynėjo ir anksčiau, tai buvo poetas- bitnikas Amiri Baraku (dar vadinamas Leroj Džons), Haki Madhubuti, taip pat grupė „Last Poets“.

Laikui bėgant hip-hop‘as ėmė keistis. 1974 metais DJ Afrika Bambaataa įsteigė pusiau religinę organizaciją „Zulu Nations“- ir tai buvo repo ideologizacijos pradžia. Būtent tada ir atsiranda pats „hip-hop‘o“ terminas, apjungęs muziką, šokį, gyvenimo būdą ir ideologiją. „Zulu Nations“ uždaviniu buvo breiko, repo, graffiti ir kitų afrikietiškų menų išaukštinimas, tam kad juodaodžiuose vaikinuose auklėti nacionalinį išdidumą ir atsiriboti juos nuo agresijos, nusikalstamumo ir kokaino. Vėliau ir repas, ir pats hip-hop‘as, įgauna daugiau militarisrtinį pobūdį.

Po kelerių metų į hip-hop‘ą pradėjo skverbtis komercija. Hip-hop‘as tampa komercijos žaidimu. Bet 1988 metais jauna West Coast grupė „NWA“ ( „Niggas Wit‘ Attitude“ ), kuriuos lideriu buvo Eazy-E, taip pat į jos sudėtį įėjo Dr. Dre ir Ice Cube, iš Los-Andželo getto Kompton išleido savo pirmąjį relizą „Straight outta Kompton“ ir be jokių kalbų išsprendė klausimą apie hip-hop‘o likimą.

Prasidėjo istorija gangsta-repo. Dabar dainų tekstai buvo vien tik apie merginas, kokainą ir „drive-by shooting“ (kai kilerio mašina sustoja prie švesoforo šalia aukos mašinos…). Buvo demonstruojamas ne gėris ir teisingumas, bet banditų nemoralumas. Žymiausi tuo meto reperiai buvo 2Pac, Liuteris Kempbelas ir Eazy-E, Dr. Dre, Ice Cube. Laikui bėgant, ypač po 2Pac mirties, gangsta-repas ėmė gesti. Bet visgi gangsta tematika išliko, nors jau be kraujo ir mėsos. Kaip tik remiantis šia gangsta tematika atsirado dar vienas žymus repo atlikėjas Puff Daddy ir kiti.

Šiuo metu Jūs matote 72% šio straipsnio.
Matomi 693 žodžiai iš 969 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.