Hiperlipidemijos jų formos priežastys ir pasekmės
5 (100%) 1 vote

Hiperlipidemijos jų formos priežastys ir pasekmės

Santrauka

Pagerėjus visuomenės gyvenimo sąlygoms žmonėms nebereikia badauti, labai sunkiai dirbti ir t.t. Todėl tai sudarė sąlygas piknaudžiauti maistu, mažai judėti, ko pasekoje žmonės pradeda tukti ir sirgti su tuo susijusiomis ligomis. Didžioji dalis lipidų, patenkančių į mūsų organizmą su maistu, per limfinę sistemą pernešami į kraują, iš čia patenka į riebalinį audinį, kur kaupiami, į raumenis, kur suskaidomi, o chilomikronų likučiai pašalinami per kepenis, nes ten yra suskaidomi galutinai, iki trigliceridų ir MTL. MTL yra pašalinami per receptorius ir per makrofagus. Sutrikus MTL skaidymui ir vystosi hiperlipidemijos. Hiperlipidemija, tai liga, kai organizme kaupiasi vienos ar kelių klasių lipidai ir tą sukeliančios priežastys:1) lipoproteinų sintezės ir sekrecijos sutrikimai; 2) Lipoproteinų katabolizmo sutrikimas. Pagal etiologiją hiperlipidemijos gali būti pirminės, antrinės ir reaktyvinės fiziologinės formos (pavalgius arba riebiai valgant). Antrinė hiperlipidemija atspindi sutrikusią lipidų apykaitą dėl kitų ligų – nutukimas, alkoholio vartojimas, hipotireozės, cukrinis diabetas. Pirminių hiperlipidemijų priežastis – genetinis lipidų ar lipoproteinų defektas arba aplinkos faktorių įtaka jų apykaitai dar ne visai žinomais mechanizmais (1 priedas). Hiperlipidemijų formos: I tipo hiperlipidemija (priežastys: lipoproteinlipazės trūkumas. Pasekmės: Plazmoje kaupiasi trigliceridai, chilomikronai, kas didina pankreatito, išeminės ligos riziką.) II a tipo hiperlipidemija (priežastys: geno, atsakingo už mažo tankio lipoproteinų receptoriaus sintezę, mutacija. Pasekmės: aterosklerozė.) II b tipo hiperlipidemija (priežastys: kraujo plazmoje padidėja MTL ir LMTL kiekis, bet mechanizmas neaiškus. Pasekmės: nutukimas, išeminė širdies liga, hiperinsulinemija.) III tipo hiperlipidemija (priežastys: dėl apobaltymo-E defekto epakankamai skaidomi LMTL, todėl atsiranda patogeniniu lipoproteinų. Pasekmės: nutukimas, aterosklerozė.) IV tipo hiperlipidemija (priežastys: nustatoma padidėjusi cholesterolio koncentracija ir LMTL gamyba, pasekmės: labai padidėja tikimybė susirgti širdies infarktu) V tipo hiperlipidemija (priežastys: LPL trūkumas arba LPL inhibitoriaus cirkuliacija kraujyje. Pasekmės: pilvo skausmai, nutukimas.)

Taigi hiperlipidemijos, tai ligos, kurios atsiranda sutrikus lipidų apykaitai organizme. Dažniausiai jos būna lemtos genetinių defektų, todėl išryškeja jau vaikystėje, tačiau šios ligos dažnai diagnozuojamos ir suaugusiems ir būna lemtos žalingų gyvenimo įpročių

Pagerėjus visuomenės gyvenimo sąlygoms žmonėms nebereikia badauti, labai sunkiai dirbti ir t.t. Todėl tai sudarė sąlygas piknaudžiauti maistu, mažai judėti, ko pasekoje žmonės pradeda tukti ir sirgti su tuo susijusiomis ligomis. Didžioji dalis lipidų, patenkančių į mūsų organizmą su maistu, per limfinę sistemą pernešami į kraują, iš čia patenka į riebalinį audinį, kur kaupiami, į raumenis, kur suskaidomi, o chilomikronų likučiai pašalinami per kepenis, nes ten yra suskaidomi galutinai, iki trigliceridų ir MTL. MTL yra pašalinami per receptorius ir per makrofagus. Sutrikus MTL skaidymui ir vystosi hiperlipidemijos (dar jos vadinamos hiperlipoproteinemijomis). Jos sukelia ne tik nutukimą, bet gali sukelti insultą, širdies išeminę ligą, nealkoholinį kepenų suriebėjimą, aterosklerozę, didina diabetinės nefropatijos riziką. Įdomu tai, kad šios paminėtos ligos gali būti faktoriais, lemiančiais hiperlipidemijų atsiradimą.

Norint nustatyti hiperlipidemijas yra svarbus trigliceridų tyrimas, tai suteikia informacijos apie lipidų apykaitą. Nustačius hiperlipidemiją reikia valgyti kuo mažiau sočiųjų riebalų rūgščių, jas keisti nesočiosiomis, o jei dieta nepadeda, skiriamas gydymas vaistais.

Taigi, kas yra ta hiperlipidemija? Tai padidėjęs vienos ar kelių klasių lipidų kiekis kraujyje. Šį padidėjimą gali sukelti lipidų apykaitos sutrikimai, kurie skirstomi į dvi grupes: 1) lipoproteinų sintezės ir sekrecijos sutrikimai; 2) Lipoproteinų katabolizmo sutrikimas. Pagal etiologiją hiperlipidemijos gali būti pirminės, antrinės ir reaktyvinės fiziologinės formos (pavalgius arba riebiai valgant). Antrinė hiperlipidemija atspindi sutrikusią lipidų apykaitą dėl kitų ligų – nutukimas, alkoholio vartojimas, hipotireozės, cukrinio diabeto (kai dėl insulino stokos organizmui reikia daugiau laisvųjų riebalų rūgščių, todėl mažėja chilomikronų ir LMTL utilizacija), nefrozinio sindromo, netaisyklingos mitybos, cholestazės, medikamentai. Pirminių hiperlipidemijų priežastis – genetinis lipidų ar lipoproteinų defektas arba aplinkos faktorių įtaka jų apykaitai dar ne visai žinomais mechanizmais. (1 priedas (lentelė, kurią galima rasti bet kurioje knygoje apie lipidų apykaitos sutrikimus)). Nustatyta, kad genų mutacijoms įvykus 19 chromosomoje kepenys nesugeba eliminuoti LDL cholesterolį iš kraujo, kas lemia miokardo infarkto išsivystyma ankstyvame amžiuje. Apie kitas mutacijas žinoma tik tiek, kad jos yra.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 707 žodžiai iš 1407 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.