Hirmonine kontracepcija
5 (100%) 1 vote

Hirmonine kontracepcija

Hormoninė kontracepcija (I dalis)

Nors vaistinėse jau gausu modernių kontracepcijos priemonių, jas vartoja tik labiau išsilavinusi jaunesnioji seksualiai aktyvios visuomenės dalis, o tarp mažiau išprususių tautiečių vis dar gajūs mitai apie tariamus kontracepcijos, ypač hormonų, pavojus. Vieni vis dar mano, kad „hormonai“ būtinai pakenks jų sveikatai, kiti bijo, jog vartojančios patikimą kontracepciją moterys nebijos pastoti ir kaip patrakusios ims keisti seksualinius partnerius, todėl sutriks šeimyninio gyvenimo darna, žlugs visuomenės dorovė.

Pasaulyje kasdien lytiškai santykiauja apie 100 milijonų porų. Tik dalis jų planuoja pratęsti giminę, t. y. susilaukti palikuonių. Kitiems nepageidaujamas nėštumas yra nemaža problema. Norint išvengti aborto, būtina patikima kontracepcija. Nuo neatmenamų laikų žmonija susiduria su nepadeidaujamo nėštumo ir aborto problema.

Kiekvienoje ekonominėje formacijoje kontracepcijos priemonių vartojimas yra tiesiogiai susijęs su išsivystymo lygiu bei medicinos mokslo pažanga.

Šeimos planavimo metodai ir žmonijos vystymasis yra glaudžiai susiję. Dauguma seniai pasiūlytų kontracepcijos metodų ir priemonių, pakeitus formą, išliko iki mūsų dienų. Pavyzdžiui, senovėje buvo siūloma į makštį įsidėti krokodilų, dramblių, pelių mėšlo, medaus arba naudoti gyvulių žarnas. Cheminė ir barjerinė kontracepcija išliko iki mūsų dienų, nors ir pakito jos forma.

19 a. pabaigoje pradėtos naudoti intrauterinės spiralės taip pat išliko iki šių dienų. 1950 m. pradėtos gaminti saugesnės ir patikimesnės polietileninės spiralės. Hormonų kontracepcijos istorija prasideda 20 amžiuje. 1927 m. Austrijos fiziologas Haberlandtas, bendradarbiaudamas su Budapešto farmacijos kompanija, pasiūlė „hormonų sterilizaciją“ vartojant preparatą infekundiną.

1956 m. Puerto Rike buvo atliktas pirmasis klinikinis tyrimas, kurio metu bandyta nustatyti enovido veiksmingumą vartojant jį kontracepcijai. 1959 m. JAV ir 1961 m. Didžiojoje Britanijoje pradėjus dažnai vartoti šį vaistą, prasidėjo hormonų kontracepcijos era.

Hormonų kontracepcija dėl patikimumo, saugumo, nesudėtingo vartojimo, gydomojo ir apsauginio poveikio yra populiari visame pasaulyje. Kontracepcines tabletes nuolatos vartoja 30-50 proc. išsivysčiusių šalių moterų. Kitokia situacija Lietuvoje – tik 5,5 proc. vaisingo amžiaus moterų, norinčių išvengti nepageidaujamo nėštumo, pasirenka šią priemonę.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei 200 mln. moterų kasdien geria kontracepcines tabletes.

Buvusiuose sovietiniuose kraštuose šie vaistai nepopuliarūs dėl kelių priežasčių.

Pirma, bijomasi tariamo šalutinio poveikio, kuris retkarčiais pasitaikydavo vartojant pasenusius, didelių dozių vaistus.

Antra, medikai ir visuomenė per mažai yra susipažinę su moderniąja hormonų kontracepcija, nes sovietiniais laikais tokių preparatų nebuvo, ir šiai problemai buvo skirtas nepakankamas dėmesys.

Trečia, vis dar palyginti nedaug žmonių gali skaityti knygas ir straipsnius Vakarų Europos kalbomis, o lietuviškos ar rusiškos literatūros šiais klausimais labai trūksta. Ankstesniais metais spausdinti leidiniai apie kontracepcines tabletes bei jų parinkimą pagal hormoninį moterų fenotipą jau beviltiškai paseno.

Ketvirta, per pirmuosius tris tablečių vartojimo mėnesius retkarčiais gali pasitaikyti nemalonių pojūčių, kraujingų išskyrų iš lytinių organų, – tai nepasiruošusią moterį išgąsdina, ir ji nebegeria tablečių.

Penkta, šie kontraceptikai, palyginti su kitomis priemonėmis, yra labai „jauni“, vartojami tik apie keturiasdešimt metų, tuo tarpu barjerinės priemonės naudojamos tūkstantmečius. Hormonų kontracepcijos baimė susijusi su „hormonofobija“. Reta moteris susimąsto, ar dažnai ji be jokio rimtesnio reikalo vartoja analgetikus, įvairius antibiotikus, homeopatinius ir augalinius preparatus, kurių sudedamųjų dalių natūraliomis sąlygomis žmogaus organizme niekuomet nebuvo. Tačiau jos nepagrįstai bijo kontracepcinių iš moteriškų lytinių hormonų sudarytų preparatų, kurių cheminė sandara bei biologinis poveikis labai nedaug skiriasi nuo kiaušidžių ar antinksčių sintetinamų lytinių hormonų, todėl iš esmės organizmui nesvetimų medžiagų.

Kombinuotos kontracepcinės tabletės (KKT) yra sudarytos iš dviejų moteriškų lytinių hormonų: estrogenų ir gestagenų, kurių sandara ir poveikis labai artimas natūraliems lytiniams steroidams.

Gestagenai yra svarbiausia hormoninių kontracepcinių tablečių dalis, nes:

• slopina besivystančių folikulų grūdėtųjų ląstelių estrogenų receptorius, todėl kiaušidėse sulėtėja folikulus stimuliuojančio hormono (FSH) skatinamas folikulų augimas, ir jie nepasiekia preovuliacinio folikulo išsivystymo stadijos;

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 673 žodžiai iš 2223 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.