I kanto ir aristotelio idėjų palyginimas
5 (100%) 1 vote

I kanto ir aristotelio idėjų palyginimas

KLAIPĖDOS UNIVERSITETAS

EDUKOLOGIJOS KATEDRA

Etikos istorijos:viduramžių ir naujųjų amžių referatas

I.Kanto ir Aristotelio idėjų palyginimas

Vadovas:

Dr. Algis Gedutis

Klaipėda,2004

Įvadas

Kiekviena žmonijos dvasinės kultūros sritis, kuri yra įleidusi šaknis istorijoje ir kuri savo raidoje remiasi įgyjamų vertybių perėmimu, yra iškėlusi didžių asmenybių, su kuriomis paprastai asocijuojasi visa ši kultūrinės kūrybos šaka. Tačiau ir didžiosios asmenybės, nors jas dažniausiai sunku palyginti, nebūna vienodai reikšmingos, todėl net didžiųjų žmonių areopage neprilygstamas autoritetas pripažįstamas tik nedaugeliui, ir jų vardai įgyja tiesiog simbolinę prasmę.(Aristotelis,1990,5p.)

Aš šiame referate lyginsiu du tokius autoritetus, tai I.Kantą ir Aristotelį.

Aprašomąją dalį suskirstau į tris dalis. Pirmoje dalyje pristatysiu I.Kanto idėjas ir truputi parašysiu apie jį patį, antroje dalyje pristatysiu Aristotelio idėjas ir pateiksiu truputi žinių apie jį. Tiksliau abejose dalyse pabandysiu supažindinti jus su šiais žmonėmis ir jų idėjomis, o trečioje dalyje palyginsiu kai kurias jų idėjas.

Man asmeniškai I.Kanto idėjos labiau patiko, tad tas idėjas, kurias nelyginsiu su Aristotelio idėjomis, pati pabandysiu išanalizuoti ir parašyti savo nuomonę. O kitas jų idėjas palydinsiu.

Paėmiau lyginti I.Kanto ir Aristotelio idėjas galbūt todėl,kad šie žmonės yra labai skirtingi. Jie kalba nors ir apie tuos pačius dalykus, bet skirtingai. I. Kantas kalba apie meilę, sako, kad tik mylėdamas žmogus gali būti visiškai patenkintas gyvenimu, o Aristotelis apie meilę nekalba (arba bent jau aš neradau).

Noriu parodyti, kad du skirtingi žmonės ir yra skirtingi, nors kalba ir apie ta patį dalyką, pvz sielą.

Šiame referate ir bandysiu tai padaryti.

I.Kanto idėjų pristatymas

Etikos istorijoje I.Kantas yra viena didžiausių išskirtinių figūrų. Tam tikra prasme jis buvo ir tipiškas it įtakingiausias švietimo atstovas, tipiškas, nes tikėjo drąsaus protavimo galia ir institucijų reformos efektyvumu, įtakingiausias, nes aplenkė savo laiką, savo mąstymu arba išsprendęs nuolat pasikartojančias švietimo problemas, arba jas performavęs daug brandesne forma.

I.Kantas yra tarp tų filosofų, kurie savo užduotį mato kaip vieną iš post eventum tyrinėjimų, mokslas yra toks, koks yra, dorovė yra tokia, kokia yra, ir viskas.(MacIntyre A.,2000,174-175p.)

I.Kantas skyrė keturis galimus asmenybės aspektus:empirinį, noumeninį, transcendentalų ir moralų.

Etika, sako I.Kantas, yra mokslas ne apie tai, kaip tapti laimingam, o apie tai, kaip tapti vertam laimės.

I.Kantas, “kiekvienas žmogus nori tapti laimingas, vis dėlto niekas tvirtai ir pats sau neprieštaraudamas niekada negalėtų pasakyti, ko iš tikrųjų pageidautų ir norėtų”. (Baranova J.,2002, 200-203p.)

I.Kanto idėjos, kurias lyginsiu su Aristotelio idėjomis:

· “Iš tiesų yra didelė dangaus dovana turėti tiesų arba, kaip jį naujai pavadino, kuklų –žmogaus protą. Tačiau jį atskleisti reikia poelgiais, apmąstant ir išprotaujant tai, kas galvojama ir sakoma, bet ne tuo, kad juo remtųsi kaip Orakulu, kai sau pasiteisinti nieko protingo pasakyti nesugeba”.

· “Žmogus-tai būtybė, sukurta stovėti tiesiai ir apžiūrinėti dangų”.

· “Kūnas yra tik sielos forma”.

· “Tik tas žmogus, kuris protu gali pats nusakyti savo tikslus, vienintelis pasaulyje tinka būti grožio ir tobulumo idealu”.

· “Žmogus labai anksti pajunta tai, kas yra teisinga”.

· “Klystanti sąžinė yra absurdas”.

· “Kiekvienas žmogus turi sąžinę ir jaučiasi esąs stebimas vidinio teisėjo”.

· “Daryti gera ir nedaryti nieko blogo. Abu dalykai moraliai yra geri, taigi pagal moralumą vienodi”.

· “Yra mūsų sieloje kai kas, kad kai mes deramai imamės, negalime liautis su didžiausiu žavesiu stebėti, o ten, kur žavesys yra teisėtas jis yra kartu ir įkvepiantis sielą, ir tai yra pirminis moralinis pradas mumyse”.

· “Nieko negali būti mažesnio, negu tai, kas žmogų iškelia virš jo paties:..tai niekas kitas kaip individualybė, tai yra laisvė ir nepriklausomybė nuo visos prigimties mechanizmo”.

· “Labdara yra pareiga”.

· “Tikroji dorumo stiprybė yra ramybėje įgyvendinti apgalvotą ir tvirtą sprendimą”.

· “Gero linkėjimas gali būti neribotas, nes dėl to nieko nereikia daryti. Tačiau gera daryti darosi sunkiau”.

Dabar parašysiu kitas I.Kanto idėjas,kurių nelyginsiu:

· “Maloniu vadinama tai, kas linksmina, gražiu-kas tik patinka, geru-kas yra vertinama”.(I.Kantas, 2000,15p.)

Su šia I.Kanto idėja sutinku iš dalies. Mes taip atskiriame, kas mums patinka, kas linksmina ir tik tada mes viską įvertiname. Gerą žmogų, mes žinoma, įvertinsime ir iš to spręsime ar jis geras, ar ne. Taip pat darysime ir su grožiu ir su malonumu.

· “Filosofija žmonėms yra išmintingumo siekimas, kuris visuomet lieka neužbaigtas”. (I.Kantas,2000,16p.)

Žmonės mėgsta filosofuoti apie savo gyvenimą, kalbėti apie praeitį, sieti ją su dabartimi ir spėlioti apie ateitį. Bet ateitis ateina dažniausiai ne tokia, apie kokią svajojame, filosofuojame. Filosofija toks mokslas, kurio nei
pradžios, nei pabaigos negalime nustatyti ar nubrėžti, ji tiesiog yra.

· “Kokią nesuskaičiuojamą aibę gėlių ir vabzdžių sunaikina vienintelė šalta diena. Bet kaip mažai jų pasigendama nemanant, kad tai yra puikūs gamtos meno kūriniai ir, dieviškos visagalybės įrodymas”. (I.Kantas,2000,30-31p.)

Su šia mintimi sutinku visiškai, mes niekada nematome to, kas gražu. Esame užsiėmę savais darbais, rūpesčiais. Niekada nesustojame ir neapsidairome, kokia mus supa gamta, mes tam paprasčiausiai neturime laiko. Tik kai kas nors atsitinka blogo negero, mes suprantame kiek daug praradome,kad to nematėme.

· “Kai aš vykdau savo pareigą, geros ir blogos pasekmės man visai nerūpi”. (I.Kantas,2000,54p.)

Dar ir kaip rūpi, kaip gali nerūpėti. Jei pareigą vykdai ne iš širdies, o tik iš reikalo, tai gal ir nerūpi, bet aš vis vien grįžtu prie savo minties, kad dar ir kaip rūpi.

· “ Jei kas myli, vis dėlto gali kartu išlikti matantis, tačiau jei kas įsimyli, tai savo meilės objekto trūkumu atžvilgiu neišvengiamai tampa aklu, nors aštuntą dieną po vestuvių jo veidas paprastai vėl atsigauna”. (I.Kantas,2000,101p.)

Su šia mintimi visiškai sutinku, įsimylėjęs žmogus tampi visiškai aklas, nematai nieko blogo tik kas gražu ir gera, bet paskiau po vestuvių viską pradedi matyti kuo aiškiausiai. Negalima taip aklai visko daryti, skubotai tuo labiau. Bet meilė yra meilė.

· “Vyrą galima lengvai ištirti, o moteris savo paslapties neatskleidžia, nors kitų paslaptis saugo blogai”. (I.Kantas,2000,102-103p.)

Galiu pasakyti tik tiek, kad tai gryniausia tiesa, nei ką pridursi, nei ką atimsi.

Čia aptariau tik keletą I.Kanto minčių, jų yra kur kas daugiau.

Aristotelio idėjų pristatymas

Aristotelis yra vienas iš pačių turtingiausių ir universaliausių mokslo genijų, kurie kada nors gyveno,-tai žmogus, kuriam lygaus neatsirado nė vienoje epochoje. Jis, labiau negu kas nors kitas, vadintini žmonijos mokytojais. Aristotelis įsismelkė į realios visatos visumą bei jos dalis ir visą šitą palaidą gausą pajungė sąvokai, būtent jis išskyrė didžiumą filosofijos mokslų ir juos pagrindė. (Hegel G.W.F.,2000,122p.)

Aristotelis žinomas kaip gilus, nuodugnus, abstraktus metafizikas. (Hegel G.W.F.,2000,126p.)

Aristotelio filosofijos šaltinis yra jo raštai. (Hegel G.W.F.,2000,130p.)

Aristotelio požiūris toks platus, kad apima visus žmogaus vaizdinius ir juos pajungia savo minčiai, tai visa apimanti filosofija. Jis žengia per atskiras visumos dalis neužsiimdamas jų dedukcija ir kildinimu, atrodo, kad jis suima empirinę pradžią, negana to, jis dar ir samprotauja, jis kalba apie patyrimą. Dažnai jo maniera yra įprastas samprotavimas, bet Aristotelis savitas tuo, kad, šitaip filosofuodamas, jis yra ir itin spekuliatyvus.(Hegel G.W.F.,2000,133p.)

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 1294 žodžiai iš 4090 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.