Ignalinos atominės elektrinės uždarymas
5 (100%) 1 vote

Ignalinos atominės elektrinės uždarymas

ARGUMENTUOTAS TEKSTAS

Ignalinos Atominės Elektrinės uždarymas

Viena pagrindinių Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą sąlygų buvo Ignalinos Atominės Elektrinės uždarymas. Spaudžiama Europos Sąjungos, Lietuva įsipareigojo Ignalinos atominės elektrinės pirmąjį bloką galutinai sustabdyti iki 2005 metų, o antrąjį bloką – iki 2009 metų gruodžio 31 dienos. Tačiau šiuo metu vis dar yra diskutuojama ar uždaryti IAE, kad paskui nebūtų vėlu ar eksplotuoti esamus du reaktorius iki šie veiks. Dalis visuomenės palaiko IAE eksplotacijos nutraukimą, kita – griežtai pasisako prieš IAE uždarymą. Šio argumentuoto teksto tikslas – peržiūrėti bei palyginti abiejų pozicijų argumentus šiuo klausimu.

T: Sprendimas tęsti Ignalinos AE eksplotaciją gali sukelti neigiamų pasėkmių.

A1: IAE nesaugu eksplotuoti. Eksplotavimo metu gali grėsti avarija, kokia įvyko Černobilyje. Technikos ekspertų teigimu, avarijos pagrindinė priežastis buvo tuometinių RBMK tipo reaktorių (tokių kaip IAE reaktorių) projekto trūkumai, nes tam tikrose eksploatacijos režimuose aktyviosios zonos reaktyvumo koeficientas buvo teigiamas. Tai jokiom aplinkybėm neleistinas trūkumas, kuris nulėmė pražūtingas pasekmes. Nors IAE reaktoriai pritaikyti prie tarptautinės saugos reikalavimų, ekspertai laikosi nuomonės, kad eksplotavimo rizika išlieka.

A2: Kitas veiksnys, dėl ko reikia uždaryti IAE, yra ekonominis. Jį lemia šios priežastys: didžiulis generuojančių galingumų perteklius, labai lėtas elektros energijos poreikių augimas, labai mažos perspektyvos dideliam ir pelningam elektros eksportui į Rytų Europą. O elektros energijos eksportas į vakarus yra ekonomiškai nenaudingas, nes reikia pastatyti elektros energijos perdavimo liniją, taip pat vakaruose bent iki 2010 metų bus generuojamų galingumų perteklius ( net jei ir apsimokėtų eksportuoti elektros energiją į vakarų Europą , ji galėtų boikotuoti elektros energiją , pagamintą RBMK reaktoriuose) . Po keleto metų įsivyraus naujos elektros gamybos technologijos, su kuriomis Ignalinos AE nebegalės konkuruoti.

A3: Neuždarius IAE iki ES nurodyto termino, mes prarastume finansinę bei techninę paramą iš ES. Pati Lietuva pasibaigus IAE eksplotavimo terminui, neturėtų pakankamai lėšų jai uždaryti, o vėliau ir techninėms priemonėms, kurios leistų saugiai išmontuoti reaktorius, saugiai tvarkyti ir saugoti radioktyviasias atliekas, nes žinoma, kad atominės elektrinės uždarymas kainuoja dešimtis milijardų litų. Elektrinės uždarymui lėšas kaupti reikėjo nuo eksplotacijos pradžios, o Lietuvoje jos pradėtos kaupti visai neseniai ir dabar IAE uždarymo fonde yra sukaupta tik 130 mln. Litų (šaltinis: V.Mikalajūnas, Ignalinos atominės elektrinės uždarymas ir Lietuvos energetikos ateitis, pasiektas 2004 11 15, adresu: http://www.mip.lt).

A4: IAE eksplotavimo termino pratęsimas dar keleta metų, nei yra numatyta elektrinės sustabdymo data, sugadintų Lietuvos įvaizdį tarp ES šalių. Juk Lietuva atkakliai siekė įstoti į šią sąjungą ir buvo priimta su sąlyga, kad uždarys savo pagrindinį elektros šaltinį – IAE anksčiau, nei projektinis jo tarnavimo laikas. Todėl nepaisyti ES sąlygų ir netęsėti įsipareigojimo tenkinti griežtus ES aplinkosauginius reikalavimus, būtų neprotinga, kai ES Lietuvai teikia didelę finansinę paramą.

K1: Jėgainė yra pagrindinis elektros energijos tiekėjas, be kurio, šalies ūkis negalėtų normaliai funkcionuoti. Šiuo metu daugiau kaip 80 proc. Lietuvoje suvartotos elektros energijos yra pagaminta atominėje elektrinėje, nes jos savikaina yra daugiau kaip perpus mažesnė, nei gaminant šiluminėse elektrinėse. Taigi, uždarius IAE, siekiant patenkinti elektros poreikį, tektų pastatyti keleta naujų šiluminių ar kt. elektrinių.

K2: Atominių elektrinių eksplotavimo nutraukimas trunka gana ilgą laiką: jis prasideda nuo to laiko, kai nustojama gaminti elektros energiją ir apima saugų reaktorių išmontavimą, radioktyvių atliekų laikymą ir jų laidojimą. Išmontavimo bei radioktyvių atliekų tvarkymo darbai vyktų apie 20 metų ir tam kasmet reikėtų daug lėšų. ES lėšų, skirtų IAE uždarymo darbams, LR Ministro Pirmininko A.M.Brazausko teigimu nepakaks.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 621 žodžiai iš 1175 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.