Imperalizmas aukščiausia kapitalizmo stadija
5 (100%) 1 vote

Imperalizmas aukščiausia kapitalizmo stadija

Imperalizmas – aukščiausia kapitalizmo stadija

( V. Leninas )

Tarptautinių santykių pranešimas

Imperializmas išaugo kaip apskritai kapitalizmo pagrindinių savybių išsivystymas ir tiesioginis tęsinys. Tačiau kapitalizmas tapo kapitalistiniu imperializmu tik tam tikroje, labai aukštoje savo raidos pakopoje. Ekonominiu atžvilgiu svarbiausias dalykas šiame procese yra tas, kad laisvąjį kapitalistinę konkurenciją pakeičia kapitalistinės monopolijos. Laisvoji konkurencija mūsų akyse ėmė virsti monopolija, kurdama stambiąją gamybą, išstumdama smulkiąją, pakeisdama stambiąją stambiausiąją, privesdama gamybos ir kapitalo konkurenciją iki to, kad jos padarinys buvo ir yra monopolija: karteliai, sindikatai, trestai, su jais susiliejantis kokios dešimties bankų, milijardais operuojančių, kapitalas. Monopolija yra perėjimas iš kapitalizmo į aukštesnę santvarką.

Imperializmas yra monopolistinė kapitalizmo stadija. Penki svarbiausi imperializmo požymiai:

1. gamybos ir kapitalo koncentracija, pasiekusi tokią aukštą išsivystymo pakopą, kad jo sukūrė monopolijas, vaidinančias lemiamą vaidmenį ūkiniame gyvenime;

2. bankinio kapitalo susiliejimas su pramoniniu;

3. kapitalo išvežimas.

4. susidaro tarptautinės monopolistinės kapitalistų sąjungos

5. užbaigtas teritorinis žemės pasidalijimas

Kautuskio apibrėžimas skamba taip:

„ Imperializmas yra didžiai išsivysčiusio pramoninio kapitalo padarinys. Jį sudaro kiekvienos pramoninės kapitalistinės nacijos siekimas prisijungti arba pajungti vis didesnes agrarines ( Kautskio kursyvas ) sritis nepriklausomai nuo to, kurios nacijos jose gyvena “.

Imperializmas yra aneksijų siekimas – štai kas sudaro politinę Kautskio apibrėžimo dalį. Imperializmui kaip tik būdingas ne pramoninis, bet finansinis kapitalas. Imperializmui būdingas kaip tik siekimas aneksuoti ne tik agrarines sritis, bet net pramoningiausias.

Visų greičiausiai kapitalizmas auga kolonijose ir užjūrio šalyse. Tarp jų atsiranda naujų imperialistinių valstybių ( Japonija ). Pasaulinių imperializmų kova smarkėja.

Kokia kapitalizmo sąlygomis galėjo būti kita priemonė, išskyrus karą, pašalinti neatitikimui tarp gamybinių jėgų išsivystymo bei kapitalo susikaupimo, iš vienos pusės, ir kolonijų bei finansinio kapitalo „ įtakos sferų “ pasidalijimo, iš antros?

Imperializmas iš užuomazgų išaugo viešpataujančia sistema; kapitalistinės monopolijos užėmė pirmąją vietą liaudies ūkyje ir politikoje; pasaulio pasidalijimas baigtas; o, iš antros pusės vietoj su nieku nesidalijamo Anglijos monopolio matome kovą dėl dalyvavimo monopolyje tarp nedaugelio imperialistinių valstybių, apibūdinančią visą XX amžiaus pradžią.

Pasmarkėjusi kova su kitomis nacionalinėmis valstybėmis finansininkų grupėmis dėl pasaulio pasidalijimo ir dėl viešpatavimo kitoms šalims, – visa tai sukelia visuotinį visų turtingųjų klasių perėjimą į imperializmo pusę.

Politinės imperializmo ypatybės yra reakcija visa linija ir nacionalinės priespaudos sustiprinimas ryšium su finansinės oligarchijos priespauda ir laisvosios konkurencijos pašalinimu.

Štai pavyzdys, kaip Kautskis kritikuoja imperializmą ekonominiu atžvilgiu. Jis ima Anglijos išvežimo ir įvežimo iš Egipto 1872 ir 1912 metų duomenis; pasirodo, kad šis išvežimas ir įvežimas didėjo silpniau negu bendrasis Anglijos išvežimas ir įvežimas. Ir Kautskis daro išvadą: „ mes neturime jokio pagrindo manyti, kad, kariškai Egipto neužėmus, prekyba su juo būtų mažiau išaugusi, veikiant vien ekonominių veiksnių svoriui “. „ Kapitalo siekimai išplėsti “ „ geriausiai gali būti įgyvendinti ne prievartiniais imperializmo metodais, bet taikia demokratija “.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 517 žodžiai iš 1002 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.