Impresionistinis vaizdavimo būdas igno šeiniaus romano kuprelis ištraukoje
5 (100%) 1 vote

Impresionistinis vaizdavimo būdas igno šeiniaus romano kuprelis ištraukoje

Ignius Šeinius – XIX a.pab. – XX a. lietuvių rašytojas – impresionistas. Žymiausiais jo kūrinys – “Kuprelis”. Būtent šio romano ištrauka ir bus analizuojama. Ketvirtajame skyriuje, kuris bus nagrinėjamas, daugiausia dėmesio skirta malūnui ir Kupreliui, todėl jie bus labiau akcentuoti.

Pirmiausia I.Šeiniui, kaip ir kitiems šios modernizmo srovės atstovams, svarbiausia padaryti skaitytojui įspūdį, pagauti, užfiksuoti nuostabią, unikalią akimirką. Tokių momentinių dalykų, kaip “pro plyšius įsiveržę nubaltinti spinduliai”, rašytojas ieško gamtoje, kiekviename jos atokvėpyje, nes gamta – labiausiai kintantis elementas.

Panašiais principais I.Šeinius vadovaujasi ir aprašydamas malūną – visos istorijos pasakojimo vietą. Jis pasirinktas neatsitiktinai. Kaip jau minėjau, rašytojui labai svarbus įspūdis, bet ne ką mažiau ir paslaptingumas. Jį kaip tik ir sukuria malūnas. Prisiminkime tautosaką. Ten malūnas – mistiškumo, paslapties simbolis, siejamas su velniais, dvasiomis. I.Šeinius paslaptingumą išreiškia spalvomis. Kadangi impresionistai labiau mėgsta tamsius tonus, prieblandą nei vaiskius, gyvus atspalvius, tai ir I.Šeinius malūną spalvina blankiomis spalvomis. Labiausiai akcentuoja baltą, kuri ir tamsą nubaltina. Visgi rašytojas pamini ir kitas spalvas – spinduliai “virpančiomis spektro varsomis žvilga”.

I.Šeinius vartoja ir kitas menines priemones, Deja, jų nėra daug, vos kelios. Viena tokių – personifikacija. Ji vartojama vienam malūno elementui – vorams – apibūdinti. Šie gyviai “šokdami juose {voratinkliuose}gyvena ir šokių nuotaikoj miltais įdulkintas muses gaudo”. Ši priemonė pagyvina, suteikia –žaismingumo visai ištraukai. Rašytojas, siekdamas I kūrinį “įnešti” daugiau dinamiškumo, vartoja “judrius” veiksmažodžius ar jų formas: “įsiveržę”, “bėgioja’, “supas”, “gaudo” ir kitus.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 271 žodžiai iš 521 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.