Infekcinės ligos
5 (100%) 1 vote

Infekcinės ligos

Infekcinės ligos

Infekcija užkrėtimas, ligas sukeliančių mikrobų įsiveržimas į gyvo organizmo audinius,sekamas įvairių apsigynimo reakcijų. Specialus atvejis yra f o k a1 i n ė, arba židininnė , ribota ir lokalizuota atitinkamos audinių srities ar atskiro organo . Šiuo atveju patogeniniai mikrobai palieka susirgimo vietoje, ir tik iš jos pastoviai ar laikas nuo laiko įsiveržia į kraujo apytaką, šios mėgiamiausios vietos yra tonsilos, nosies, viršutinio žandikaulio ir kaktos tuštumos (sinusai), Falopijaus vamzdžiai, prostatinė liauka.

Infekcinės ligos užkrečiamos ligos, sukeliamos patogeninių mikrobų, galimų pernešti iš susirgusio į sveiką organizmą. Ligų klinikiniai ženklai yra labai įvairūs, kaip labai skirtingi yra ir jų sukėlėjai, šie pastarieji skirstomi sekančiomis stambiomis grupėmis: protozojos, bakterijos, virusai. Visi jie turi vieną bendrą savybę — sugeba daugintis, patekę į palankias sąlygas. Daugelis ligų sukėlėjų turi skirtingus variantus, pasižyminčius skirtingomis savybėmis. Pvz. žinoma per 30 pneumokokų rūšių, trys difterijos bacilų rūšys; gripą sukeliantis virusas irgi yra kelių rūšių. Tie variantai skiriasi skirtingomis augimo formomis, nevienodu juose esamų antigenų skaičiumi, augimu skirtingose dirvose. Variantų aptikimas turi ne tik didelės teorinės reikšmės, jis labai svarbus gydymui ir profilaktikai.

Pagrindinė sąlyga prasidėti yra ligos sukėlėjo patekimas į žmogaus ar gyvulio organizmą. Dauguma sukėlėjų išlieka gyvi tik būdami tarpiniuose šeimininkuose. Bet yra išimčių: stabo ir botulizmo bacilos sugeba apsieiti ir be gyvo organizmo. Iš tarpinio šeimininko patogeniniai mikrobai išsiskiria su šlapimu, išmatomis, seilėmis, skrepliais, žaizdų seroziniu skystimu, motinos ir karvės pienu. Daugelis jų yra atkakliai atsparūs, ir todėl, patekę į išorinį pasaulį, nežūsta, bet išlieka gyvi, kartais net ištisus mėnesius. Didžiausi jų priešininkai — sausra ir tiesioginė saulės Šviesa. Plėtimuisi ypatingai pasitarnauja vadinamieji bakterijų nešiotojai ir bakterijų skleidėjai. Pirmieji — tie asmenys, kurie patys nesuserga, bet nešioja savyje įvairių ligų daigus (pvz. difterito, polio, gripo), tūnančius nosyje, nosiaryklėje, gerklose ir viršutiniuose kvėpavimo takuose. Antrieji — tie asmenys, kurie yra persirgę ta ar kita liga, bet po išgijimo neatsikratę ligą sukėlusių bakterijų (pvz. vidurių šiltinė). Daugelį žmogui perteikia vabzdžiai (pvz. utėlės — dėmėtąją šiltinę, žiurkių blusos — marą, uodai — įvairių rūšių maliariją, arba drugį, musė cė-cė — miego ligą) ir gyvuliai bei paukščiai (pvz. šunys — pasiutimą, karvių pienas — džiovą ir vidurių šiltine, raguočiai — Bango ligą, papūgos — psitakozę).

AIDS

AIDS – tai anglų kalbos pavadinimo acąuired immune deficiency syndrome — įgyto imuniteto deficito sindromo santrumpa. AIDS sukelia vadinamasis ŽIV virusas (žmogaus imunodeficito virusas). ŽIV labai greitai dauginasi.

Tačiau AIDS nėra įprasta infekcinė liga (kuriai būdingi specifiniai ligos požymiai). Priešingai, šiai ligai būdingas visas požymių kompleksas (sindromas), kurį sudaro daug įvairių reiškinių, galinčių paūmėti ir vėl pradingti. Nuo užsikrėtimo ŽIV momento iki AIDS pradžios gali praeiti daugiau kaip 10 metų – Praėjus kelioms dienoms po užsikrėtimo gali atsirasti požymių, panašių į gripą. Vėliau stebimi būdingi AIDS požymiai — sunkiai pagydomos infekcinės ligos ir atsirandantys įvairūs piktybiniai navikai. Vėlyvos AIDS stadijos ligoniai dažnai serga labai reta odos vėžio forma — Kapoši sarkoma.

POŽYMIAI: karščiavimas, nuovargis, lysimas, besikartojančios infekcinės ligos, plačių uždegimas, meningitas, viduriavimas, padidėję limfmazgiai, gausus prakaitavimas, išsekimas, atminties sutrikimas.

AIDS priežastys. AIDS susergama užsikrėtus ŽIV virusu. Jis silpnina imuninę sistemą, todėl daug greičiau vystosi įvairios infekcijos. ŽIV virusų galima rasti spermoje, seilėse, makšties išskyrose, kraujyje ir šlapime. Užsikrėsti ŽIV galima tiesioginio kontakto metu per kraują ar gleivinę, (lytiškai santykiaujant, gimstant ar perpilant kraują).

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 633 žodžiai iš 2070 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.