Iniasklaida
5 (100%) 1 vote

Iniasklaida

Turinys

Įvadas 3

Žiniasklaidos priemonės 5

Radijas ir televizija 5

Kinas 7

Knygos, laikraščiai, žurnalai 7

Reklama 9

Internetas 10

Išvados 11

Literatūra 12

Įvadas

Šiolaikinę informacijos visuomenę mūsų laikais neįmanoma įsivaizduoti be VIP (visuomenės informavimo priemonių). VIP technologijos aktyviai yra naudojamos ne tik kaip informavimo, bet ir kaip visuomenės nuomonės paveikimo būdas. Todėl dera kalbėti apie realią VIP įtaką visuomenei, apie jų realios valdžios įgyjimą.

VIP technologijų lygis kasmet auga, ir jau dabar galima sakyti apie svarbią VIP vaidmenį kiekvieno inormacinės visuomenės nario gyvenime. Į VIP dabar atsižvelgiama, kaip į moralinių normų bei visuomenės elgesio formuotoją. Nors vyksta nuolatinės diskusijos apie tai, kiek VIP paveikia žmogų, šiolaikinėje informacijos visuomenėje daliai jos narių VIP daro apsisprendimo lemiamą įtaką. Aišku, kad norint paveikti žmonių nuomonę, VIP gudriai “užmaskuoja” reikiamą informaciją, kad kuo efektyviau paveiktų žmonių daugumos nuomonę.

VIP arba žiniasklaida [mass media] turi milžinišką įtaką mūsų kultūrai, o tuo pačiu ir visuomenei, įskaitant įtakojimą mūsų apsisprendimui tokiems elementariems dalykams kaip ką dėvėti ir ką garbinti.

Kadangi mūsų šalies žiniasklaida yra subrendėjimo fazėje, palyginus su išsivysčiusių šalių informacimių technologijų lygiu, jinai pasinaudoja minėtų šalių patirtimi. Bet su išsivysčiusių šalių patirtimi yra atnešama ir jų kultūra. Mūsų atvėju tai Vakarų kultūra ir patirtis, kuri kartais būna agresyvi ir nepritaikyta mūsų kultūros atžvilgiu. Šiuo atvėju mūsų informacinė visuomenė arba pasipriešina, arba išsivysto iki atitinkamo lygio, kada atnešta kultūra yra įsisavinama ne kaip svetima.

Terminas “agresyvi” yra vartojamas ne tusčiai – Vakarų kultūroje VIP seniai atspindi politines tendencijas ir taikomos visuomenės nuomonės ir net sprendimų manipuliavimams. Todėl mūsų kultūrinėje dirvoje, į kurią įmestas Vakarų kultūros sėklas, išauga nauja kultūra, kuriai būdingas kaip ir mūsų visuomenės mintalitetas, taip ir priklausomumas nuo Vakarų kultūros. Tai yra pavojingiausia pasekmė, kuri yra atnešama iš išsivysčiusių ir siekiančių pasaulinio dominavimo šalių pavyzdžių.

Kad suprastume tą nepaprastai didelį vaidmenį, kurį vaidina žiniasklaida mūsų visuomenei, turim žinoti kaip vystėsi Vakarų kultūra , turinti didžiausią įtaką mūsų visuomenei bei kaip žiniasklaida padėjo šiai keistis ir formuotis. Šiuo metu žiniasklaidos įtaka ypatingai išaugusi pirmaujančiose šalyse, ji remiasi “kultūros ekspansijos” politika. Tai pasireiškia:

1. Vertybių ir kultūrinių stereotipų pernešimu iš išsivysčiusių šalių į besivystančias;

2. Vienos nacionalinės kultūros spaudimu, ta prasme, kad universali ir vyraujanti kultūra grasina nacionaliniam kitų šalių savitumui;

3. Troškimu panaudoti kultūrą politinių tikslų siekimui, ideologinės propogandos ir pozityvinio imidžo kūrimui;

4. Kultūrinių mainų pavertimas į kultūrinę ekspansiją , informacinius mainus į vienpusį informacijos srautą , kultūrinių rinkų užgrobimą.

Amerikiečių kultūros ekspansiją ypatingai aštriai pajautė šalys, kurios dar neturi pakankamai galimybių pasipriešinti informacinei ir kultūrinei JAV agresijai. Tačiau amerikietiška žiniaskaida įtakoja ir tokias išsivysčiusias šalis, kaip Anglija, Prancūzija, Italija. Tačiau ši politika neigiamai veikia ir pačias Jungtines Amerikos valstijas.

Mūsų laikais neatsiejama vienos ar kitos kultūros vertinimo dalis yra tos visuomenės, kuri paskleidė šią kultūra, sekmingumas. O supratimas “sekmė” yra glaudžiai surištas su supratimu “pinigai, pelnas”. Todėl reikia taip pat sakyti ir apie žiniasklaidos priklausomumą nuo investicijų bei verslo sprendimų ir technologijų.

Populiarioji muzika, pigūs romanai popieriniais viršeliais, “muilo operos”, videofilmai ir nesuskaičiuojama daugybė reklamuojamų produktų nuo džinsų iki skustuvų, sudarančių mūsų kasdieninę aplinką. Stephen’o King’o romanai, Levi’s džinsai ir “auksiniai” McDonald’o hamburgeriai yra momentaliai atpažįstami simboliai mūsų šiuolaikinėje visuomenėje. Visa tai yra nusistovėjęs “brendas” arba, kitaip tariant, prekybinis ženklas mūsų informacinės visuomenės sąmonėje. Iš jų galime spresti, kokios kultūros elementai dominuoja mūsų kultūroje – ar mūsų ar Vakarų.

Žmonių visuomenė neįmanoma be komunikacijos reiškinio. Žmonės nuolat perduoda informaciją vienas kitam, taip žmonija pasidalina patirtimi, ir žmonės nėra priversti nuo gimimo iš naujo viskam mokitys arba iš naujo atrasti. Įsisavindamas žmonijos patirtį visuomenės narys po neilgo laikotarpio susikaupia reikalingą informacijos kiekį ir tampa civilzacijos vystimosi grandimi. Būtent todėl negalima pilnai neįvertinti informacijos svarbumo, bei jos teikimo technologijų svarbumo.

Žiniasklaida, arba kitaip komunikacinės priemonės bei masinė komunikacija, kuri “Lietuviškojoje tarybinėje enciklopedijoje” apibrėžiama kaip “sistemingas įvairiopos informacijos tiekimas platesniems gyventojų sluoksniams, siekiant kryptingai paveikti visuomenės nuomonę. Masinės komunikacijos priemonės yra spauda,
radijas, televizija, kinas ir kt. audiovizualinė technika.” Taigi masinės komunikacijos vartotojas yra ir skaitytojas, ir klausytojas, ir žiūrovas. Todėl žiniasklaida yra labai svarbus visuomenės formavimo organas, nes VIP turi galimybę įtakoti žmonių masoms.

Esant tokiems aplinkybėms reikia nustatyti:

– kokios žinisklaidos priemonės yra būdingos informaciniai visuomenei,

– kokia šių priemonių įtaka,

– kokios prognozės žiniasklaidos rinkoje.

Žiniasklaidos priemonės

Plačioje žmogaus švietimo srityje visuomenės komunikavimo priemonių vaidmuo darosi vis didesnis ir svarbesnis.

Įvairios technologijos arba VIP yra naudojamos žinutėms ir naujienoms siųsti įvairiais nuotoliais, įskaitant ir knygas, brošiūras, žurnalus, laikraščius, laiškus, radiją , įvairius dokumentus, audio ir video kasetes, filmus ir kompiuterinius tinklus. Į šį sąrašą neįeina telefonai (nors šie gali perduoti naujienas dideliu atstumu) ir įvairūs sceniniai renginiai ir koncertai (nors šie yra matomi minioms žmonių ). Nes telefonas žinių neperduoda minioms žmonių, o sceniniai renginiai ir koncertai, nors ir panaudoja kai kurias technologijas, kaip šviesos ir garso sistemas, tačiau šie šou yra riboti teritorijos plote ir neperduodami dideliu atstumu. Tik transliuojant šiuos įvykius per radiją ar televiziją (arba abiem kartu), jie tampa masinėmis informavimo priemonėmis ir taip įtakoja visuomenę. Pvz.: “gyvo” garso Aids koncertas 1990m. JAV įtakojo daugelio žmonių apsisprendimą, todėl kad buvo plačiai transliuojamas įvairiais televizijų kanalais ir kabelinėmis televizijomis.

Kadangi atsirado daug naujų žiniasklaidos arba VIP technologijų, kurios susirado vietą mūsų visuomenėje, įtakodamos ją. Pvz.: satelitinės “lėkštės” suvaidino didžiulį vaidmenį “nešdamos” vakarietiškas idėjas ir informaciją į Rytų bloko šalis.

Radijas ir televizija

Iš telefono, telegrafo, kino, garso įrašymo technologijų susiformavo radijas ir televizija.

Šios technologijos įgalino tiesioginę transliaciją iš įvykio vietos. Radijas – mobili pramogos forma, tai bevielis stebuklas, populiarus tiek prieš daugiau nei pusę šimtmečio, tiek mūsų dienomis, kuriantis savo auditorijas.

Šis bevielis stebuklas, populiarus tiek prieš daugiau nei pusę šimtmečio, tiek mūsų dienomis. Radijas ir toliau smarkiai įtakoja mūsų visuomenę. Beveik kiekvienam turinčiam radiją, ypač žmonėms praleidžiantiems daugiau laiko su radijo imtuvu nei su bet kuria kita VIP. Pvz.: pokalbių šou metu yra rodama, kiek žmonių klausosi radijo laidų – sprendžiant pagal telefoninių skambučių skaičių.Šių šou metu pokalbių temos svyruoja nuo asmeninių ir seksualinių problemų iki politikos. Radijas visada buvo mobili pramogos forma (ypač pastaraisiais dešimtmečiais nepaprastai išpopuliarėjus ausinukams), valdanti žmones, ypatingai jaunimą. Pvz.: 1938 m. JAV, Halovyno vakarą , 23-jų metų Orson’as Welles’as visą tautą varė į paniką savo laidoje skaitydamas radijui adaptuotą H.G.Wells’o knygą “Pasaulių karai”.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 1204 žodžiai iš 3719 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.