Internetas2
5 (100%) 1 vote

Internetas2

Kas yra internetas ir kaip jis atsirado

Kas yra internetas? Daugelis internautų šį klausimą laiko kvailu ir nereikalaujančiu atsakymo, nes internetas yra internetas, ir nieko čia daugiau nepasakysi. Tai neseniai prasidėjusio Informacijos amžiaus pagrindinis atributas, naujas pasaulis, bet jau ne atrastas, o sukurtas žmonių, kasdien aplankomas milijonų smalsuolių, tačiau neturintis jokio konkretaus fizinio pavidalo, nes tėra milžiniška ir netvarkinga informacijos sankaupa. Daugeliui iš tų milijonų tai tarsi antrieji, jei ne pirmieji, namai (manau tai puikiai supranta tėvai tų, kurie ištisomis valandomis sėdi prie savo kompiuterių ir minko klavišus visiški nekreipdami dėmesio į jų prašymus ar reikalavimus „grįžti namo“. Naujojo pasaulio gyventojai ir lankytojai dabar gali pirkti, parduoti, eiti į koncertą ar mokytis nekeldami kojos iš namų ir tokiu būdu sėkmingai išspręsdami, rodos, neišsprendžiamą kelių tiesimo ir remonto bei patalpų mokykloms, parduotuvėms, bankams ir įstaigoms problemą. Internetas suteikia papildomo peno psichologams, dabar šnekantiems apie interneto maniją, asmenybės susidvejinimą, naudojantis internetu, ir kitas šio naujojo amžiaus ligas ir manijas.

Tinklų tinklas

Internetas yra visuotinai naudojamas žodis, reiškiantis pasaulinį kompiuterių tinklą. Žodį „internet“ galima versti kaip „tinklų tinklas“. T.y. internetas susideda iš tūkstančių mažesnių, dažniausiai regioninių tinklų, išbarstytų po visą Žemės rutulį. Taigi „Internet“ – tai begalė kompiuterių ir kabelių, išmėtytų po visą pasaulį.

Internetas neturi savo šeimininko, nė vienas kompiuteris nėra pagrindinis tinkle ir todėl vieno iš jų gedimas ar „dingimas“ visiškai nereiškia, kad Jūsų pasiųsta informacija užstrigs kažkur pusiaukelėje, kaip dažnai nutinka pašte, nes internetas panašus į didelį miestą su begale gatvių: jei viena iš gatvių uždaryta, mes, žinoma, truputį nusivilsime, jei tai buvo pats trumpiausias kelias norint nuvažiuoti pas draugus, bet be didelių svarstymų ir laukimo pasirinksime kitą gatvę ir toliau sau riedėsime tikslo link.

Ir taip prasidėjo revoliucija…

Visa interneto istorija yra tokia pat žemiška ir militarizuota kaip ir dauguma paskutinio šimtmečio mokslinių atradimų. Taigi pradžioje buvo 1957-ieji, šaltojo karo metai… Visas pasaulis pasinėręs į pavojingą žaidimą: kas greičiau ir geriau apsiginkluos. TSRS paleido į orbitą pirmą dirbtinį žemės palydovą. Virš Amerikos miestų periodiškai pradėjo skraidyti priešiškos valstybės aparatas. Kilus panikai ir siekiant greito ir efektingo atsako į virš galvos vis praskrendančią grėsmę, JAV sukuria Perspektyvių tyrimų tarnybą arba ARPA (Advanced Research Projects Agency), kurioje suburia visus žymiausius to meto Amerikos protus. Pirmasis šios tarnybos projektas – per 18 mėnesių sukurtas amerikietiškas kosminis palydovas. Bet vėliau ARPA nutarė pasukti kitu keliu: daugiausiai dėmesio ėmė skirti informacinio tinklo kūrimui, kuris sėkmingai veiktų net atominio karo metu. Taigi tiesioginio tikslo šis projektas kaip ir nepasiekė, bet greičiausiai net pačiose fantastiškiausiose svajonėse projekto autoriai negalėjo numatyti, kad jų „kūdikis“ apvers aukštyn kojomis visą pasaulį ir taps Informacijos eros pradininku. 1962 metais Dr. J. C. R. Licklideris išrinktas ARPA kompiuterinės technologijos diegimo karinėje sistemoje vadovu. Jo dėka 1969 sukurtas „ARPANET“ – pirmasis 4 kompiuterių tinklas, jungęs UCLA, Stenfordo tyrimų institutą (Standford Research Institute, SRI), Santa Barbaros UC (UC Santa Barbara, UCSB) ir Jutos universitetą Solt Leik Sityje (Utah University Salt Lake City). Vienas pirmųjų bandymų atrodė taip:

Informatikos (computer science) profesorius Kleinrockas su nedidele doktorantų grupe iš UCLA bandė prisijungti prie Stenfordo instituto kompiuterio ir nusiųsti į jį duomenis. Viskas turėjo prasidėti maždaug taip: prieš įvedant raides reikėjo parašyti logwin, ir stovintieji prie Stenfordo kompiuterio turėjo pamatyti tas pačias raides.

„Mes paskambinome telefonu į Stenfordo institutą…“, – pasakoja Kleinrockas interviu metu.

„Mes parašėme L ir paklausėme telefonu, – „Ar jūs matote L ?“

„Taip, mes matome L“, – atsakė mums telefonu.

„Mes parašėme O ir paklausėme, – „Ar Jūs matote O?“

„Taip, mes matome O.“

„Tada mes parašėme G ir ryšys nutrūko…“

Ir taip prasidėjo revoliucija…

Interneto vaikystė

Truputį vėliau „kūdikis“ pristatytas visuomenei: 1972 metais tarptautinėje kompiuterinių komunikacijų konferencijoje vadovaujant Bobui Kahnui pademonstruotas 40 mašinų (kompiuterių) jungiantis „ARPANET“. Sulaukta milžiniško pasisekimo, „ARPANET“ pasisekimas išaugo. Netrukus, 1973 metais, „ARPANET“ tapo tarptautiniu – prisijungė Londono universitetinis koledžas ir Royal Radar Estabilishment Norvegijoje. Tačiau kurį laiką „ARPANET“ vis dar buvo griežtai militaristine organizacija, kuriai universitetai ar civiliai asmenys – nepageidautini.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 732 žodžiai iš 2375 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.