Inzinerines medziagos paruostuk bilietas
5 (100%) 1 vote

Inzinerines medziagos paruostuk bilietas

1.Inž. medž. savybės, jų palyginimas kostrukcinei medž. parinkti.

Inž. m. sav.: mechaninės(stiprumas, trapumas, plastiškumas, kietumas, smūginis tąsumas, įtempimų relaksacija), fizikinės(tankis, lydymosi temp., šiluminis plėtimasis, šilumos ir elektros laidumas,magnetiškumas),cheminės(atsparumaskorozijai,cheminis reagavimas),technologinės(suvirinamumas, liejamosios savybės, apdirbamumas pjovimu, šaltuiju ir karštuoju spaudimu). M. parinkimas gaminiui priklauso nuo reikalavimų jo savybėms. Dažniausiai tai mechaninės sav., o į kitas sav. atsižvelgiama esant specifinėms darbo sąlygoms.

2.Terminio apdirb. būdai ir jo įtaka m. savybėms.

Plieno apkaitinimas, normalizavimas, grūdinimas, atleidimas yra terminio apdirb. būdai. Gaminiui suteikiamas reikiamas kietumas, stiprumas, tamprumas, atsparumas smūgiams. Grūdinto ir atleisto plieno sąlyginė takumo riba artima stiprumo ribai. Padidėja smūginis tąsumas. Svarbesnės detalės grūdinamos ir atleidžiamos vidutiniu arba aukštuoju atleidimu. Grūdinimas su aukštuoju atleidimu – terminis gerinimas.

3.Svarbiausios mechaninės sav.:

Stiprumas – m. sav. priešintis deformavimui, suardymui. Tamprumas – atgauti pradinius duomenis ir formas. Plastiškumas – negrįžtamai keisti matmenis ir formas nesuyrant. Kietumas – priešintis kito kūno į ją įsiskverbimui. Smūginis tąsumas – atlaikyti dinamines apkrovas. Patvarumas – priešintis mikroplyšio atsiradimui ir plitimui. Valkšnumas – lėtai deformuotis, kai pastovus įtempimas. Relaksacija – savaiminis įtempimų mažėjimas apkrautoje detalėje. Atsparumas dilimui.

4.Bandymai m. mech. sav. nustatyti.

M. mech. sav. reikšmės nustatomos tempimo, gniuždymo, lenkimo, sukimo, kirpimo, skėlimo, smūginio lenkimo, valkšnumo, įtempimų relaksacijos, ciklinio stiprumo bandymais. Tam naudojami specialūs tiriamos m. bandiniai. Tempimo bandymas pagrindinis.

5.Tempimo bandymais nustatomos charakter.: proporcingumo, tamprumo, takumo, sąlyginė takumo, stiprumo, trūkimo ribos ir tikrasis suirimo įtempimas.

6.Atliekant konstrukcinius skačiavimus, svarbiausios m. stiprumo char. yra plastiškų m. takumo riba ir trapių m. σu. Plastiškumo rodikliai: santykinis pailgėjimas ir santykinis susitraukimas.

7.Tempimo bandymu nustatomos trys tiriamos m. mech. sav.: stiprumas – takumo ir stiprumo ribos; plastiškumas – santykinis pailgėjimas ir susitraukimas; tamprumas – tamprumo modulis ir Puasono koeficientas.

8.M. plastiškumui turi įtakos: deformavimo greitis(didėjant greičiui, m. sutrupa, nes nespėja išsivystyti plastinė deformacija. Dėl šių priežasčių, esant dinaminėms apkrovoms, m. turi būti pagamintos iš plastiškų m.); temp. poveikis(didėjant temp., plastiškumas didėja. Daugumai mažaanglių ir mažai legiruotų plienų, temp. intervale 250-350 plastiškumas sumažėja 20-30%, o stiprumas padidėja. Tai mėlynasis trapumas(senėjimas)); įtempimo erdviškumas(dviašis arba triašis įtempimo būvis mažina plastiškumą); terminis apdirbimas(grūdinimas didina trapumą, atleidimas ir normalizavimas – plastiškumą, jei reikalingas didelis stiprumas ir plastiškumas, atliekamas grūdinimas ir atleidimas).

9.Juodieji ir spalvotieji metalai, savybės.

Metalais vadiname ch. el. ir sudėtingus jų lydinius, kuriems būdingos metališkos savybės: elektros ir šilumos laidumas, plastiškumas, kalumas, kristalinė sandara, lūžio blizgesys, didėjanti elektrinė varža kylant temp. Juodieji met – tai geležis ir lydiniai jos pagrindu: plienas, ketus, ferolydiniai. Spalvotieji – tai visi kiti metalai ir jų lydiniai. Skirstomi į lengvuosius, sunkiuosius, tauriuosius, retuosius sunkiai lydžius metalus.

10.Apibūdinti po vieną: Silicis – didina plienų stiprumą ir tamprumą, elektrinę varžą, padeda susidaryti grafitui ketuje. Manganas – didina plienų stiprumą ir tamprumą, daro plieną nemagnetinį. Chromas – didina stiprumą ir atsparumą oksidacijai karštyje, plienas tampa nerūdijantis, kai Cr >= 13%. Nikelis – plienas nemagnetinis ir sunkiai pjaunamas. Volframas – labai padidina įrankinių plienų stiprumą, suteikia šiluminį patvarumą. Boras – labai padidina įgrūdinamumą ir gerina konstrukcinį stiprumą. Siera – žalinga, sunkiai pašalinama priemaiša; legiruojantis elementas automatų plienuose, palengvina pjovimą ir gerina pav. kokybę.

PLIENAS

11.Ch. sudėtis ir anglies įtaka savybėms.

Plienas – geležies, anglies ir kt elementų lydinys. Savybės priklauso nuo ch. sudėties, anglies kiekio, terminio apdirbimo. Kuo daugiau anglies, tuo kietesnis, stipresnis, atsparesnis dilimui, bet kartu trapesnis, sunkiau apdirbamas, blogiau suvirinamas. Mažaanglis platiškas, minkštas, lengvai deformuojamas, tekinamas, gerai susivirina, bet nesigrūdina ir neatsparus dilimui.

12.Plieno skirstymas pagal anglies kiekį: 1) 0,05 –0,1% plienai štampuoti. 2) 0,1 – 0,25 statybiniai. 3) 0,3 – 0,5 mašinų detalių gamybai. 4) 0,55 – 0,7 spiruokliniai. 5) 0,7 – 0,8 įrankiniai(smūginiams įr). 6) 0,9 – 1,4 pjovimo įrankiams.

13.Pl. skirstymas pagal ch. sudėtį: anglinis(kai jį sudaro geležis ir anglis, o kiti el nesiekia 1%) ir legiruotasis(kai kt. el. daugiau kaip 1%). Pagal žalingų priemaišų kiekį: paprastasis, kokybiškasis, geresnės kokybės(markės gale rašoma A).

14.Apibūdinti anglinį ir legiruotąjį plieną.

Paprastasis kostr. plienas turi
iki 0,49%C. tai pigiausias iš visų rūšių plieno. Gaminami rūšiniai ir fasoniniai valcuoti ruošiniai: kampuočiai, strypai, statybinės kostr. Kokybiškasis ang. kons. pl. turi mažiau žalingų priemaišų, nei paprastas. Turi labai nestabilų austenitą, todėl yra nedidelio įgrūdinimo. Būtina grūdinti vandenyje. Legiruotuoju vadinamas pl., kuriame, be geležies, anglies ir pastoviųjų priemaišų, yra specialiai panaudotų el., keičiančių tam tikras savybes, struktūrą, terminio apdirbimo sąlygas. Jis yra brangesnis, sunkiau apdirbamas, trapesnis, mažiau laidus šilumai, tačiau geresnės mech. sav. Nerūdyjantis, atsparus karščiui. Užsigrūdina alyvoje bei ore.

15.Legiruojančių el. kiekis pagal GOST ir EN.

Pagal Gost: 1) mažai legiruotas – iki 2,5%. 2) vidutiniškai – 2,5-10%. 3) daug legiruotas – daugiau kaip 10%. Pagal En: ch. el. rodo leg. el., surašytus mažėjančia tvarka, o sk. po jų – vidutinį pagrindinio leg. el. kiekį, padalintą iš koef. k. Cr, Co, Mn, Ni, Si, W – 4. Al, Be, Cu, Mo, Nb, Pb, Ta, Ti, V, Zr – 10. Ce, N, P, S, C – 100. B – 1000.

16.Plieno liejamosios sav. yra prastos. Didelis subėgimas, aukšta liejimo temp. Lieto pl. mech. sav. yra prastesnės už valcuoto, štampuoto pl., kadangi gaunamos dujų puslės, šlako intarpai, įtrūkimai.

17.Šaltąjam plastiniam deformavimui skirtas pl. turi lengvai keisti savo formą ir neįtrūkti jį deformuojant.Tam tikslui naudojamas mažaanglis pl.

18.Automatų pl. priskiriamas prie spec. paskirties anglinio ir legiruotojo konstrukcinio pl. Drožlės birios ir lengvai lūžinėja. Apdirbtas pav. yra glotnus. Skirtas masinei nesvarbių detalių gamybai.

19.Įrankiniam pl. keliami reikalavimai ir skirstymas.

Įrankių gamybai naudojamas pl. turi būti kietas, stiprus, atsparus smūgiams, irimui ar plastinei deform., cikliniams temp. pokyčiams, didelio šiluminio patvarumo, nekeisti savo matmenų. Pagal panaudojimą skirstomas: pjovimo įrankiams, šaltojo deformavimo įrankiams, karštojo def. įr., matavimo įrankiams.

20.Apibūdinti pjovimo įr. pl.

Anglinis įr. pl. yra pigiausias. Termiškai apdirbti šio pl. įr. yra pakankamai kieti, stiprūs, atsparūs dilimui, bet neatsparūs šilumai. Tinka lėtojo pjovimo įr. gaminti. Legiruotasis įr. pl. daugiau naudojamas pjovimo įr. gamybai. Legiruojantieji el. nežymiai pagerina pjovimo sav., bet padidina įgrūdinamumą, leidžia grūdinti alyvoje. Greitapjovis pl. yra svarbiausias įr. pl., skirtas darbo metu įkaistantiems pjovimo įr. gaminti. Didelis kietumas, stiprumas, atsparumas dilimui aukštoje temp. gaunamas daug legiruojant volframu, molibdenu. Kobaltas didina patvarumą.

21.Matavimo įr. naudojamo pl. sav., matmenų pasikeitimas, anglies kiekis.

Šis pl. turi pasižymėti matmenų stabilumu. Matmenys gali keistis dėl įr. dilimo, keičiantis pl. mikrostruktūrai ir keičiantis temp. matavimo pabaigoje. Kuo pl. kietesnis, tuo jis mažiau dyla. Naudojamas anglingasis pl.(0,9 – 1,4%C). Apdirbus šalčiu, atliekamas ilgalaikis atleidimas. Sendinami matavimo įr. dažniausiai laikomi karštoje alyvoje. Gali būti įanglinami, įazotinami.

KETUS

22.Ketaus ch. sudėtis. Palyginti su plienu.

Nuo pl. ketus skiriasi didesniu anglies kiekiu, technologinėmis sav. Pigesnis už pl. Anglis gerina liejamąsias sav., bet blogina mech. sav. Silicis gerina liej sav. Manganas skatina ketaus atbalimą. Siera blogina sav. pilkojo ir stipriojo ketaus. Fosforas didina skysto ketaus takumą.

23.Ketaus klasifikavimas: 1) cementitinis.2) grafitinis. 3) specialiųjų sav. 4) spec. sav. legiruotasis 5) meno liejamasis.

24.Ketaus skirstymas pagal jame esančius grafito intarpus: baltasis, pilkasis, vermikulitinis, kalusis, stiprusis.

25.Ketaus metaliniame pagrinde išsidėsto grafito intarpai, kurio stuktūra yra perlitas, perlitas su feritu arba feritas. Geriausios kokybės – perlitas arba perlitas ir nedaug ferito.

26.Apibūdinti grafitinio ketaus svarb grupes.

Pilkasis k. plačiausiai naudojama konstrukcinė medž. Yra daug silicio, geros liejamosios sav. Gerai apdirbamas pjovimu, slopina vibraciją, gerų antifrikcinių sav. Trūkumas – mažas atsparumas tempimui ir didelis trapumas. Kalusis k. – tai atkaitinti baltojo k. liejiniai. Stipresnis už pilkąjį, didesnio tąsumo. Liejami sudėtingos formos plonasieniai gaminiai, veikiami dinaminių apkrovų. Kalusis k. niekada nekalamas. Taip vadinamas todėl, kad yra plastiškesnis, gerokai atsparesnis smūgiams už pilkąjį. Stipriojo k. mažiau susilpnintas metalinis pagrindas, geros mech. sav., kurios ypač priklauso nuo terminio apdirbimo. Pakeičia pl. liejinius, valcuotus gaminius. Gaminamos detalės, veikiamos statinių, dinaminių ir ciklinių tempimo, gniuždymo, lenkimo ir sukimo apkrovų.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1401 žodžiai iš 4457 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.