Islamas2
5 (100%) 1 vote

Islamas2

ĮVADAS

Trys didžiosios Vakarų žmogaus religinės kryžkelės- trys monoteistinės religijos: judaizmas,krikšionybė, islamas. Visų trijų religijų išpažinėjai garbina vieną Dievą, visagalį dangaus ir žemės kūrėją.

Islamas- ne tik jauniausia monoteistinė religija, bet ir išskirtinis reiškinys lemtingoje Žemės gyventojų susitikimo su Dievu istorinėje panoramoje. Suprasti islamą nėra lengva. Gal todėl kalbant apie jo doktriną, jo išpažinėjų veiklą vyrauja tokia didelė nuomonių įvairovė.

APREIŠKIMAS

Tai įvyko Hyros kalne prie Mekos miesto Arabijos pusiasalyje 610 m. Tą lemtingą dieną Muhamadas ( arab.-“labai giriamas”) buvo Hyros kalno oloje.Nakties metu jam apsireiškė angelas nešinas drobule su kažkokiu įrašų ir liepė:”Skaityk!”

Skaityk vardan Viešpaties, kuris sukūrė,-

Sukūrė žmogų iš kraujo lašo.

Skaityk!

Tavo Viešpats yra be galo dosnus,-

Jis yra tas, kuris mokė rašytu žodžiu,-

Mokė to, kas nebuvo žmogui žinoma.

Muhamadas iš miego pabudo baisiai išsigandęs, jam rodėsi, kad jį apsėdo demonas. Išgąsčio vedamas jis išėjo iš urvo ir, norėdamas nusižudyti, ėmė kopti į kalno viršūnę. Staiga išgirdo iš dangaus balsą. Pakėlęs akis pamatė “vyro pavidalą”.Jis kreipėsi į Muhamadą:”Tu esi Allaho pasiuntinys”.(arab. Allah-Dievas)Iš čia kilo šventosios islamo knygos pavadinimas Koranas.(arab.Kuran-skaitymas)

MUHAMADAS: APAŠTALAS IR PRANAŠAS

Muhamadas savo prigimtimi buvo stipri asmenybė, pašaukta įvykdyti religinę misiją. Pakeisti visuomeninio, ekonominio ir politinio gyvenimo pagrindus- toks buvo jo siekis.

Muhamadas gimė apie 570 m. vargingoje Ibn Abdula ir Amina šeimoje, Banu hašymo klane, kuris priklausė Kureišo genčiai.Kai būsimasis pranašas atėjo į pasaulį, jo tėvas buvo miręs. Motina, sekdama vietos papročiu, atidavė kūdikį auginti vienai beduinei dykumoje. Buvo tikima, kad miesto vaikai, augdami dykumoje, užsigrudina gyvenimui.Tačiau po dviejų ar trejų metų mažylis buvo sugražintas į Meką.Čia jis patyrė skaudžią netektį: kai jam sukako šešeri, mirė jo motina; Muhamadas tapo našlaičiu.Po dviejų metų mirė ir senelis Abd al Mutalibas. Tada ji įsūnijo tėvo brolis Abu Talibas.

Banu Hašymo klano šeimos buvo Mekos vargdieniai.Muhamadas turėjo dėti daug pastangų, kad užsidirbtų pragyvenimui.Ilgainiui turtinga Mekos prekybininkė Khadydža nusamdė jį kaip savo reikalų įgaliotinį.Muhamadas buvo santūrus, orus ir doras. Vidutinio ūgio, gražiai nuaugęs, plačiu pečiu, ilgarankis ir ilgakojis, aukša kakta, tamsiomis blakstienomis ir giliomis, juodomis akimis. Jo eisena rodė jo tvirtumą, o polinkis į priekį ir platūs žingsniai einant- veržlumą. Khadžydžai Muhamadas patiko ir kaip žmogus, ir kaip tarnautojas, tad ji jam pasipiršo. Muhamadas sutiko Khadžydžą vesti ir buvo jai ištikimas visus jos likusius 25 metus. Jam Khadžydža pagimdė tris sūnus ir keturias dukras. Sūnūs mirė dar vaikystėje. O dukros užaugo, bet tik viena- Fatima- gyveno ilgiau už Muhamadą. Ji davė du anūkus: Hasaną ir Huseiną.

Ilgą laiką po pirmojo regėjimo Hyros oloje Muhamadas naujų apreiškimų negavo. Savo misiją pradėjo tik po antrojo regėjimo 613 m., kai jam buvo liepta “keltis ir įspėti” Mekos gyventojus. Jis skelbė, kad Dievas yra vienas, vienintelis amžinas visatos Viešpats ir Kūrėjas, prisikėlimo Viešpats- tas, kuris Teismo dieną teis visus žmones; žmonės už viską privalo būti dėkingi Dievui ir tik jį nuoširdžiai garbinti. Be to, visi žmonės yra lygūs prieš Dievą ; turtingieji turi dalintis savo turtu su vaegšu.Musulmonai-“atsidavusieji” tikėjimu Dievui,skelbė Muhamadas, sulauks atpildo šiame pasaulyje, o po mirties- garbingo gyvenimo anapus. Tų, kurie neatsiduoda Dievui, laukia pragaro ugnis ir baisios kančios.

ISLAMO AUGIMAS

Umma- musulmonų bendruomenė. Pradžoije dauguma musulmonų buvo iš vargdienių ir užguitųjų tarpo. Visi Kureišo genties kilmingieji ne tik atsisakė priimti Muhamadą kaip Dievo pranašą, bet ir sutiko jį su pasipriešinimu.Nes naujasis tikėjimas- islamas- prieštaravo jų savimonei ir gyvenimo būdui- ne žmogaus užimama vieta ar turtas yra gyvenimo matas, bet nuoširdus atsidavimas Dievui.

Praėjus penkeriems metams po pirmojo apreiškimo (maždaug 615 m.), persekiojimas privertė Muhamado pasekėjus bėgti iš Mekos. Jie pasitraukė į krikščioniškąją Etiopiją. Čia jie buvo priimti svetingai< bet Kurešo pasiuntiniai pareikalavo, kad negusas musulmonus išvytų iš savo krašto, nes jie šmeižia krikščionių religią. Norėdami parodyti, kad islamas nešmeižia krikščionių tikėjimo, musulmonai perskaitėištrauką iš Korano apie Mariją. Ir tikrai Koranas rodo didelę pagarbą Jėzui ir Marijai, tačiau laiko Jėzų tik pranašu, o ne Dievo Sūnumi.Vėliau bėgliai grįžo į savo kraštą.

Pradžioje islamas nebuvo laikomas nauja religija, nes Muhamadas nemanė ir neskelbė esąs naujos religijos steigėjas. Jis sakė, kad yra Dievo pranašas- apaštalas, siunčiamas skelbti arabų kalba tą patį apreiškimą, kuris praeityje buvo duotas Abraomui, Mozei ir Jėzui.Šių Dievo pasiuntinių mokymas ilgainiui, teigė Muhamadas, buvo iškraipytas ir pasidarė neaiškus. Muhamadas laikė save pašauktu grąžinti žydų ir krikščionių tikėjimui pirmykštį tyrumą.

Po 619 m. Muhamado
ir jo pesekėjų padėtis Mekoje darėsi vis sunkesnė. Ir asmeniniame gyvenime Muhamadui teko patirti skaudžius išbandymus- mirė žmona Khadžydža ir dėdė Abu Talibas.Muhamadas pasiryžo trauktis iš Mekos į Taifą.Pasiringdamas šį miestą Muhamadas apsiriko. Čia buvo branginama pagoniškos deivės Allat šventovė ir Muhamado skelbiama vieno Dievo idėja susilaukė tokio pat atgarsio kaip ir Mekoje.Teko grįžti ten, iš kur atėjo.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 949 žodžiai iš 3076 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.