Islamas5
5 (100%) 1 vote

Islamas5

ISLAMAS- tai paklusnumo, santarvės ir nuolankumo Alacho (Dievo) valiai religija. Islamo išpažinėjai vadinami musulmonais- paklūstančiais Dievo valiai.

Kultūros srities užimama teritorija

Ji aprėpia Šiaurės Afrikos ir Pietvakarių Azijos atogražų ir subtropikų dykūmų klimato juostą. Iš čia kilo dvi svarbiausios pasaulinės religijos: krikščionybė ir islamas. Pasaulyje yra apie milijardas musulmonų. Pagal jį išpažįstančių žmonių skaičių islamas yra antroji religija po krikščionybės ir pasaulyje plinta greičiausiai.

Islamo šalys (musulmonų % jose): Afganistanas-99, Egiptas-94, Albanija-65, Alžyras-99,5, Azerbaidžianas-83, Bangladešas-87, Gambija-90, Gvinėja-85, Indonezija-87, Irakas-97, Iranas-99, Jamenas-100, Jordanija-95, Kazachstanas-47, Kirgizija-70, Kuveitas-75, Libija-97, Malis-90, Marokas-99, Mauritanija-99, Nigeris-80, Omanas-86. Pakistanas-97, Saudo Arabija-99, Senegalas-94, Somalis-99, Sudanas-70, Sirija-90, Tunisas-99, Turkija-99, JAE-95, Tadžikistanas-90, Turkmėnistanas-85, Uzbekistanas-88.

Europoje musulmonų yra Albanijoje, Bulgarijoje, Graikijoje, Jugoslavijoje ir Rumunijoje.

Gamtos ypatumai būdingi šiai sričiai

Islamo gamta gana įvairi, tačiau palyginus ją su visais islamo regionais, tarpusavyje ji labai panaši. Visur dauguma vyrauja kalnai, dykumos ir oazės. Dėl napalankių gamtos sąlygų žmonių čia gyvenama retai. Paplitęs tradicinis klajoklinis gyvenimo būdas. Sėsliai ir tankiai gyvenama tik oazėse, kur prateka upė, yra ežeras, arba gruntinio vandens. Čia plėtojama žembdirbystė. Oazės yra pirmųjų civilizacijų lopšys. Jose kūrėsi pirmieji Afrikos ir Azijos miestai, formavosi miestų kultūra.

Bachreino kunigaikštystės gamtos ypatumai:

Didesnioji salyno dalis- bevaisė pusdykumė. Smėlyje auga vien saksaūlai ir pavieniai žolės kuokštai. Tiktai Sitros saloje ir didžiųjų miestų apylinkėse, oazėse, daug sodų. Jų žalumoje skendi gyvenamieji kvartalai. Bachreino gyvetojai verčiasi daržininkyste ir sodininkyste. Gėlas vanduo salose imamas iš artezinių šulinių. Kai kuriose salos vietose vanduo trykšta versmėmis iš Persijos įlankos dugno.

Arabijos pusiasalio gamtos ypatumai:

Arabijos pusiasalis- milžiniška dykuma. Tik puikios drėkinimo sistemos dėka kai kurios jos dalys tapdavo oazėmis.

Mesaspotamijos gamtos ypatumai:

Šita didelė lyguma šiaurėje yra virtusi kalvota plynaukšte ir vadinama Džezyra. Čia subtropikai. Į pietryčius lyguma pamažu žemėja, jos klimatas darosi vis sausesnis ir pagaliau pietuose pereina į tropinę dykumą. Tigro ir Eufrato upės ilgai teka beveik lygiagrečiai, o pietuose susilieja į bendrą šat al Arabo vagą, kuri, įtekėdama į Persijos įlanką, sudaro greitai platėjančią didžiulę deltą.

Iš lėktuvo Mesopotamija atrodo kaip pilkšvai ruda lyguma su retais žaliais lopais, juodais keliais ir šviesiais takais, tarsi žmonių, tarsi kupranugarių išmintais. Retos gyvenvietės su plačiastogiais namukais atrodo lyg prisiplojusios prie nykios lygumos arba iki pačių stogų užpustytos smėlio.

Krantai blausiai geltonos upės, darančios staigius posūkius ir vingius, apugę rusva augalija.

Islamo istorija

Kai kurias musulmonų tikėjimo momentais, liečiančiais Dievą ir istoriją, islamas turi bendrumų su žydų ir krikščionių religijomis. Tačiau svarbiausias įvykis musulmonų istorijoje ivyko septintojo mūsų eros amžiaus pradžioje, kai vienam gyventojui, vardu Mahometas, žodžiu apsireiškė Dievas. Mahometas išgarsėjo kaip tikrasis Dievo pasiuntinys, arba pranašas.

MAHOMETO JAUNYSTĖ

Mahometas gimė apie 507 metus Mekoje, dabartinėje Siaudo Arabijoje.Vaikas anksti neteko tėvų ir buvoauklėjamas vieno kilniaširdžio dėdės. Jaunuolis svajojo tapti kupranugarių varovu, pirkliu ir šeimos tėvu. Bendruomenė jį labai gerbė ir laikė patikimu žmogumi.Tačiau Mahometo gyvenimas nebuvo labai laimingas. Jaunuolui nepatiko, kad jo tėvynainiai nesilaiko įstatymų ir garbina daugybę dievų. Anksčiau Arabijoje buvo populiarus Abraomo tikėjimas vieną Dievą, bet vėliau jo atsisakyta.

DIEVO APREIŠKIMAI MAHOMETUI

Mahometas mėgdavo pasitraukti į kalnus, kur galėjo, ramiai melstis ir mąstyti. Kai sulaukė maždaug 40 metų, Hiros kalno oloje, netoli Mekos, jam pirmą kartą apsireiškė Dievas. Dievas kalbėjosi su juo per angelą Gabrielių. Tie apreiškimai kartojosi visą tolasnį Mahometo gyvenimą.

PERSIKĖLIMAS

Po pirmojo apreiškimo Mahometas ėmė skelbti Mekoje, kad “nėra jokios kitos dievybės, tik Alachas”. Tai buvo vienas pagrindinių Mahometo mokymo teiginių. Žmonės greitai susidomėjo jo kalbomis. Vietos politiniai veikėjai išsigando Mahometo populiarumo, galios ir pradėjo jį persekioti. Pagaliau 622 m. Mahometas su visa savo pasekėjų bendruomene buvo priverstas persikelti į miestą, kuris dabar žinomas kaip Medina- pranašo miestas. Pasakojama, kad per visą kelionę jį lydėjęs Alachas. Mahometas ir jo draugas Abu Bakras, išgirdę, kad artinasi kareiviai, pasislėpė oloje. Abu Bakras labai išsigandęs, tačiau Mahometas nuraminęs jį, sakydamas, kad jiems nieko neatsitiks. Vienas kareivis jau buvo besirengiąs įeiti į olą ir apžiūrėti ją, bet staiga sustojo ir pareiškė, kad nėra jokios prasmės to daryti, nes olos anga buvo aptraukta milžinišku voratinkliu. Kaipgi Mahometas ir jo draugas būtų įėjęs į
olą nenuplėšdami voratinklio? Kelionė į Mediną vadinama hidžra, arba persikėlimu.Musulmonams tai be galo svarbus įvykis. Nuo tos datos prasideda ir jų kalendorius. Taigi pagal islamo kalendorių yra tik XV amžius. Medinoje Mahometo pasekėjai įgijo didelę galią 629 metais musulmonai užkariavo Meką. Ir pagaliau Mahometas buvo pripažintas Dievo pranašu. Žmonės gerbėjį ne tik kaip garsų religijos vadovą, bet ir kaip valstybės vyrą.

MAHOMETO MIRTIS

Mahometas mirė 632 m., tačiau žmonės niekaip nenorėjo patikėti, kad jo iš tiesų nebėra gyvo. Tada Abu Bakras pareiškė jiems: “Tie, kurie dievinate Mahometą, turite pagaliau suprasti, kad Mahometas mirė. O tie, kurie dievinate Alachą, žinokite, Alachas gyvas ir niekada nemirs”. Tai rodo musulmonų požiūrį į Mahometą. Jo nereikia dievinti. Bet kaip Alacho minčių skelbėjas jis nusipelnė pačios didžiausios pagarbos. Štai kodėl tardami Mahometo vardą musulmonai prideda: “Ramybė jam”.

ISLAMO SUNITAI IR ŠIITAI

Apie 90% pasaulyje gyvenančių musulmonų yra sunitai. Sunitas reiškia Mahometo nurodytas kelias. Islamo šiitai yra daug mažesnė srovė negu sunitai. Daugiausia šiitų gyvena Irane, bet jų yra ir daugelyje kitų musulmoniškų šalių- šiaurės Irake, Libane ir Bahreine. Pagrindinis skirtumas tarp sunitų ir šiitų tradicijų yra tas, kad pastsrieji nepripažįsta pirmųjų trijų kalifų ir kalba tik apie ketvirtąjį, Alį, kaip tikrą ir pirmąjį Mahometo įpėdinį. Irane šiitų vadovai vadinami ajatolomis. Žodis ajatola reiškia Alacho ženklą.

TAI SRIČIAI BŪDINGI PAPROČIAI, ELGESIO NORMOS, DRABUŽIAI

MUSULMONŲ DRABUŽIAI

Tiek musulmonų vyrai, tiek moterys rengiasi labai kukliai ir nesistengia savo kūno atkreipti priešingos lyties žmonių dėmesį. Moterys paprastai vaikšto užsidengusois galvą, rankas ir kojas. O kai kuriose vietose dar tebegalioja paprotys išėjusiai iš namų moteriai prisdengti veidą. Nors islamo šventuosiuose raštuose apie tai nėra aiškiai ir griežtai kalbama. Musulmonai labai vengia šeimos sukrėtimų dėl sutuoktinių neištikimybės. Paprastai nepageidaujama, kad vyrai ir moterys laisvai bendrautų.

MUSLMONŲ DIETA

Islamas reikalauja, kad visa mėsa būtų halal (leistina), vadinasi, ji turi būti pagaminta spcialiu būdu. Skerdžiantis gyvulį turi nuolat kartoti Alacho vardą ir būtinai leisti išvarvėti kraujui, nes manoma, kad kraujas yra nešvarus. Musulmonai nevalgo kiaulienos, nes mano, kad ji nešvari. Gerti alkoholį taip pat draudžiama, nes pasigėrę žmonės gali pamiršti savo pareigas Alachui, pavyzdžiui, melstis.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1203 žodžiai iš 3838 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.