Išoriniai kompiuterių įrenginiai monitoriai
5 (100%) 1 vote

Išoriniai kompiuterių įrenginiai monitoriai

1. ĮVADAS

Nuo pat ankstaus ryto iki vėlyvos nakties žmogų supa įvairi informacija. Kasdien, net to patys nejausdami, ją kaupiame, rūšiuojame ir analizuojame. Juk visas mus supantis pasaulis ne kas kita kaip informacijos ”Gausybės ragas”. Klausant, liečiant, žiūrint ir užuodžiant suvokiame kur esame, kokia mus supa aplinka ir kaip toliau turime veikti. O labiausiai mus veikia vizuali informacija.

Kompiuteris yra tas prietaisas kuris žmogui padeda rūšiuoti, saugoti, naudotis turima informacija. Monitoriai – pagrindinė kompiuterių bendravimo priemonė su žmogumi. Jie leidžia stebėti kaip kompiuteriai atlieka mūsų komandas, jų dėka galime sekti įvedamo teksto eilutes ar programų veikimą

Šiame, išorinių kompiuterių įrenginių, kursiniame darbe aš nagrinėsiu viena iš kompiuterio dalių monitorių. Apžvelgsiu šiuolaikinių monitorių rinka, jų pagrindinius parametrus. Taip pat nagrinėsiu monitoriaus veikimo principą, jo ryšį su kompiuteriu, eksploatacijos ir servizo ypatumus.

2. ŠIUOLAIKINIŲ MONITORIŲ APŽVALGA, MONITORIŲ RINKA

Dar visai neseniai visuotiniu AK monitoriaus standartu buvo laikomi 14” monitoriai, kurių 75Hz vertikalus skanavimo dažnis ir MPR-II ergonomiškumo standartas turėjo patenkinti daugumą vartotojų. Šiuo metu AK standartiniais monitoriais laikytus 15” monitorius, kurių skleistinės dažnis ne mažesnis nei 85Hz, o ergonomiškumo rodikliai atitinka TCO’95 standartą, keičia 17″ monitoriai. Kaip bebūtų, tačiau Lietuvoje iki visuotinio 17″ standarto paplitimo dar gana toli. Pagrinde vyrauja 15″ monitoriai, kurie taip pat visai neblogai susitvarko su šiuolaikiniais programiniais, saugumo ir subjektyviais vartotojų reikalavimais. Kaip būtų, tačiau renkantis 15″ monitorių taip pat reikia būti atidžiam, kad nusipirktumėte produktą į kurį būtų malonu žiūrėti ir dirbti.

Jau vartotojams yra pateikiama monitorių su visiškai plokščiais ekranais. Elektronų spindulio valdymo technologijos patobulėjo tiek, kad dabar gamintojos gali net ir visiškai plokščiame paviršiuje taisyklingai sudėlioti vaizdo taškus.

Kadangi iš spindulių patrankos įprastiniuose CRT (cathode ray tube) monitoriuose elektronai sklinda lygiai taip, kaip ir kita šviesa, tai natūraliai jų projektavimui geriausiai tinka vertikaliai ir horizontaliai gaubti paviršiai. Kuo didesnė vaizdo įstrižainė, tuo gaubtesnis būtų ekrano stiklas. Bėda tik, kad žmogui toks gaubtas paviršius yra nepatogus. Esame pripratę prie atvaizdų popieriuje su lygiu paviršiumi. Be to, plokščias ekranas turi daug mažesnį aplinkinės šviesos atspindį, kuris gali trukdyti dirbti.

Prieš gerą penketą metų ėmė sparčiai plisti monitoriai su vertikaliai plokščiu ekranu. Ilgainiui jie tapo norma, nes vaizdas juose buvo taisyklingesnis, lengviau matomas. Visiškai plokštiems monitoriams prireikė dar keleto konstrukcinių patobulinimų. Ne taip jau paprasta paruošti ekrano tinklelį ir trijų spalvų spindulių patrankas taip, kad vaizdas būtų neiškraipytas nei ekrano centre, nei jo kraštuose. Juk plokščiame ekrane beveik į kiekvieną jo tašką elektronai keliauja skirtingą nuotolį ir laiką.

Toliau pateiksiu keletą monitorių pavyzdžių, kurie atspindi šių dienų monitorių rinką Lietuvoje.

15” “Sony” 110EST

Vienas geriausių iš 15″ monitorių šiuo metu yra “Sony” firmos 110EST modelis. Kaip jau įprasta, “Sony” seniai tapo lyderiu vaizdo technologijų srityje ir diktuoja savo sąlygas monitorių rinkoje. Nors “Sony” produkcija yra kiek brangesnė nei konkurentų, tačiau Jūs visada būsite tikri, kad įsigijote pačios aukščiausios kokybės monitorių. Kartu su 15” monitorių atsiradimu “Sony” pasiūlė rinkai monitorius visiškai naujo tipo kineskopais. Šiuose monitoriuose vaizdą kuria kokybiškas “Sony” sukurtas ir patentuotas Trinitron kineskopas. Šio kineskopo išskirtinės technologijos dėka yra pasiektos itin geros techninės charakteristikos. Šių monitorių taško dydis tik 0.25mm, o tai kur kas geriau nei įprastų monitorių, kurių taško dydis būdavo tik 0.28mm. Tai užtikrina ryškesnį ir aiškesnį vaizdą. Be to, Trinitron kineskopo apertūrinių grotelių (aperture grill) pralaidumas didesnis, todėl vaizdas paprastai būna kontrastingesnis o spalvos sodresnės. 110EST monitorius yra puikus pasirinkimas žmonėms trokštantiems kad jų 15” monitorius būtų geriausias. PAGRINDINĖS CHARAKTERISTIKOS:

ĮSTRIŽAINĖ: 15” (vizuali – 14.0”)

SKLEISTINĖS DAŽNIAI: horizontaliai 30-70KHz, vertikaliai 50-120Hz

MAKSIMALI REZOLIUCIJA: 1280 x 1024 @ 60Hz

REKOMENDUOJAMA REZOLIUCIJA: 1024 x 768 @ 85Hz

TAŠKO DYDIS: 0.25mm

ERGONOMIŠKUMO STANDARTAS: TCO’95

5” “Samsung” SyncMaster 550b:

Jei Jums reikia dar pigesnio, bet vis dar labai kokybiško ir malonaus akiai 15” monitoriaus, mes rekomenduotumėm “Samsung” SyncMaster 550b. Tai pigus, tačiau geras charakteristikas, valdymą ir dizainą turintis monitorius. PAGRINDINĖS CHARAKTERISTIKOS:

ĮSTRIŽAINĖ: 15” (vizuali – 13.8”)

SKLEISTINĖS DAŽNIAI: horizontaliai 30-70KHz, vertikaliai 50-160Hz

MAKSIMALI REZOLIUCIJA: 1280 x 1024 @ 60Hz

REKOMENDUOJAMA REZOLIUCIJA: 1024 x 768 @ 85Hz

TAŠKO DYDIS: 0.28mm

ERGONOMIŠKUMO STANDARTAS: TCO’95

17” “Sony” G200

“Sony” G200 – tai Hi-End lygio monitorius, naujausio FD Trinitron kineskopo
dėka kuriantis tiesiog neįtikėtinai švarų ir ryškų vaizdą. G200 vizualiai plokščias ekranas eliminuoja geometrinius iškraipymus ir sumažina atspindžius. Monitoriuje įdiegta pagerinta DQL ir MALS fokusavimo sistema kurianti neįtikėtinai “aštrų” fokusą, vaizdo ryškumą, na o Hi-con ir AR ekrano danga – neįtikėtiną kontrastingumą. Monitorius iš tikrųjų įspūdingas, kaip ir jo charakteristikos…

PAGRINDINĖS CHARAKTERISTIKOS:

ĮSTRIŽAINĖ: 17” (vizuali – 16.0”)

SKLEISTINĖS DAŽNIAI: horizontaliai 30-96KHz, vertikaliai 50-160Hz

MAKSIMALI REZOLIUCIJA: 1600 x 1200 @ 75Hz

REKOMENDUOJAMA REZOLIUCIJA: 1280 x 1024 @ 91Hz

TAŠKO DYDIS: 0.24-0.25mm

ERGONOMIŠKUMO STANDARTAS: TCO’99

17” “MAG” XJ786FD, XJ796FD:

Jei ieškote modernaus ir gan nebrangaus monitoriaus, verta įvertinti „CTX“, kurios produkcija gan staigiai įsiveržė į Lietuvos kompiuterijos rinką ir išsikovojo jau nemažą asmeninių kompiuterių monitorių rinkos dalį. Taip galbūt yra todėl, kad šie monitoriai kokybe ir galimybėmis nenusileidžia kitiems, o kaina gerokai mažesnė

Monitorių gamintoja “MAG Innovision” savo monitorių gamybai naudoja “Sony” kineskopus. Tuo būdu, “MAG” sugeba pagaminti beveik identiškų techninių charakteristikų monitorius kaip ir analogiškų “Sony”, tačiau paprastai gerokai pigesnius. Štai ir šį kartą, neilgai trukūs po to kai “Sony” išleido naujausius G200 monitorius, “MAG” taip pat išleido savo versijas su tais pačiais, iš “Sony” pirktais FD Trinitron kineskopais. Kaip ir įprasta – naujųjų plokščiaekranių “MAG” monitorių charakteristikos iš esmės niekuo nesiskiria, o kaina gerokai mažesnė nei “Sony”. Šiuo metu “MAG” siūlo du modelius su tuo pačiu “Sony” FD Trinitron kineskopu ir šiek tiek besiskiriančiomis techninėmis charakteristikomis. Tiksliau šnekant, 796 nuo 786 modelio skiriasi tuo, kad jo horizontalios skleistinės dažnio viršutinė riba yra 10KHz didesnė (30-96KHz), tad ir šio monitoriaus vertikalios skleistinės dažniai (nuo ko pagrinde priklauso akių nuovargis) yra didesni.

PAGRINDINĖS CHARAKTERISTIKOS:

ĮSTRIŽAINĖ: 17” (vizuali – 16.0”)

SKLEISTINĖS DAŽNIAI:

XJ786FD – horizontaliai 30-86KHz, vertikaliai 50-160Hz

XJ796FD – horizontaliai 30-96KHz, vertikaliai 50-160Hz

MAKSIMALI REZOLIUCIJA:

XJ786FD – 1600 x 1200 @ 70Hz

XJ796FD – 1600 x 1200 @ 75Hz

REKOMENDUOJAMA REZOLIUCIJA:

XJ786FD – 1280 x 1024 @ 85Hz

XJ796FD – 1280 x 1024 @ 91Hz

TAŠKO DYDIS: 0.24-0.25mm

ERGONOMIŠKUMO STANDARTAS: TCO’95

17” “Samsung” SyncMaster 700IFT:

“Samsung” taip pat buvo vienas pirmųjų išleidusių naujos kartos monitorius su plokščiu ekranu. Naujuosius plokščiaekraniai kineskopai buvo pavadinti “DynaFlat”, o naujieji monitoriai “SyncMaster IFT”. Tačiau kai kuriomis charakteristikomis, “DynaFlat” kineskopai aplenkė net “Sony” FD Trinitron. Svarbiausia, aišku, tai neįtikėtinai mažas taško skersmuo – 0.20mm. Iki šiol naujausi CRT monitoriai turėjo ne mažesnius nei 0.25-0.26mm taškus. Taigi, “Samsung” žengė milžinišką žingsnį link dar realistiškesnių vaizdų atkūrimo monitoriaus ekrane. Visi kiti monitoriaus parametrai tokie pat kaip ir profesionalus SyncMaster 750p, k .t . – labai geri.

PAGRINDINĖS CHARAKTERISTIKOS:

ĮSTRIŽAINĖ: 17” (vizuali – 16.0”)

SKLEISTINĖS DAŽNIAI: horizontaliai 30-96KHz, vertikaliai 50-160Hz

MAKSIMALI REZOLIUCIJA: 1600 x 1200 @ 76Hz

REKOMENDUOJAMA REZOLIUCIJA: 1280 x 1024 @ 89Hz

TAŠKO DYDIS: horizontaliai – 0.20mm, vertikaliai – 0.25mm

ERGONOMIŠKUMO STANDARTAS: TCO’99

PROFESIONALIOS GALIMYBĖS: “BNC” jungtys

3.MONITORIŲ PARAMETRŲ APRAŠYMAS BEI PALIGINIMAS

3.1 Monitorių parametrai

Pagrindiniai parametrai apibūdinantis monitorių yra šie:

• Ekrano įstrižainė

• Iš ko sudarytas monitorius

• Skiriamoji geba

• Skleistinės dažnis

• Kineskopų tipai

• Nuotolis tarp vaizdo taškų

• Koks yra saugus monitorius

• Monitoriaus nustatymas

• Kaip sumažinami atspindžiai ekrane.

Ekrano įstrižainė

Ekrano dydis – tai dydis nuo vieno kineskopo kampo iki kito kineskopo kampo. Monitorių gamintojai papildomai fiziniams dydžiams dar nurodo realią vaizdo įstrižainę. Todėl, kad kineskopas įmontuotas į plastmasinį korpusą, tai realus matomas vaizdas ekrane daug mažesnis negu jo fizinis dydis.

Iš ko sudarytas monitorius

Monitorius sudarytas iš kineskopo kuriame yra trigubi elektronų prožektoriai, stiklinio ekrano, kuris iš vidaus padengtas spalvoto liuminoforo sluoksniais. Jei į kineskopą patenka signalas, elektronų prožektoriai spinduliuoja elektronų srautus. Patekęs elektronų srautas ant liuminoforo šviečia

Skiriamoji geba

Kineskopų geba (Resoliution) priklauso nuo atstumo tarp artimiausių vaizdo taškų, spalvotame kineskope tarp triadų centru, milimetrais. Angliškai vadinamas Pich, Dot-Pitch, Tri-Dot-Pich. Nuo skiriamosios gebos priklauso vaizdo aiškumas. Didinant skiriamąją gebą, mažėja švytinčio taško (Pixel) matmenys, o kartu ir ekrano šviesumas, atsiranda mirgėjimas. Jis šalinamas didinant kadrų eilučių skleidimo dažnius. Optimali geba 17 colių monitoriui 1024×768 pikselių colyje.
Šiuo metu didžiausia skiriamoji geba yra 1800×1440 pikselių colyje (Monitorius ViewSonic P815). Tai žymiai daugiau negu skiriamoji geba spalvoto televizoriaus (800×625 pikselų). Didžiausios skiriamosios gebos režime dirbti negalima, nes per smulkus vaizdas, bet maksimali geba yra vienas svarbiausių parametrų vertinant monitoriaus kokybę. Kuo didesnė maksimali skiriamoji geba, tuo geresnis monitorius.

Skleistinės dažnis

Svarbiausias skleistinės parametras – vertikalus dažnis. Jis nurodo, kiek kartų per sekundę monitorius ekrane gali sukurti vaizdą. Žmogaus akis nebeskiria didesnio negu 72Hz kuriamo vaizdo, tačiau kuo ši reikšmė yra didesnė, tuo mažiau pavargsta akys. Būtina, kad video plokštė monitoriuje galėtų kurti vaizdą atitinkamu dažniu. Minimalus leistinas skleistinės dažnis 75Hz, bet prie šitokio dažnio vartotojas mato ekrano mirgėjimą patalpose apšviestose liuminesėnsinėm lempom, todėl būtina rinktis monitorių, kurio skleistinės dažnis ne mažesnis kaip 85Hz.

Kineskopų tipai

Monitoriuose naudojami du kineskopų tipai, kurie klasifikuojami pagal tinklelį. Monitoriai su tašku tinkleliu labiausiai paplitę – fokusui pagerinti juose naudojamas specialus tinkliukas, šviesos taškų vietai apibrėžti. Dažniausiai tokie monitoriai žymimi FST nuo (“flat square tube” – plokščias keturkampis kineskopas). Perkant monitorių patartumėm rinktis su plokščiu kineskopu

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1643 žodžiai iš 5374 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.