Ispanijos gamta gyventojai ir kultūra
5 (100%) 1 vote

Ispanijos gamta gyventojai ir kultūra

Turinys

Įvadas………………………………………………………………… 3

I. Trumpai apie Ispaniją………………………………………………………………… 4

II. Ispanijos gamta………………………………………………………. 6

1. Klimatas……………………………………………………………. 6

2. Ispanijos augalija ir gyvūnija …………………………………………………. 7

3. Donjana ………………………………………………………………………………… 8

III. Ispanijos gyventojai………………………………………………………………… 10

IV. Ispanijos kultūra……………………………………………………………………….10

1. Tradicijos……………………………………………………………………………. 11

V. Išvados…………………………………………………………………………………….12

VI. Naudota literatūra…………………………………………………………………… 13

Įvadas

Pasirinkau referatą apie Ispaniją. Kai rinkausi referato temą, nusprendžiau, jog noriu rašyti apie egzotišką šalį. Tačiau kodėl būtent apie Ispaniją, net nežinau. Svajoju kada nors ten nuvykti, todėl rašant referatą būtų puiki proga artimiau pažinti ir daugiau sužinoti apie Ispaniją.

Rašydama šį darbą įsigilinsiu į šalies kultūrą ir tradicijas. Plačiau pažinsiu šalies gamtą, klimatą. Galbūt net mintimis persikelsiu į egzotiškąją Ispaniją ir susipažinsiu su šios šalies gyventojais. Pamėginsiu plačiau papasakoti apie Ispanijos lūšį, rudąjį lokį, gemzę, magotą, trumpai aprašysiu jų gyvenimo būdą, maitinimąsi, gyvenamąsias vietas.

Rašant šį darbą norėčiau išmokti ieškoti naudingos ir tinkamos informacijos. Iš turimų faktų ar žinių išskirti pačius svarbiausius ir būtiniausius teiginius. Suformuluoti rišlius sakinius, o iš jų rišlų ir visiems suprantamą tekstą, įrodyti ir argumentuoti faktus, teiginius. Naudotis įvairiais informaciniais šaltiniais.

Skaitantiems šį darbą stengsiuosi pateikti kuo daugiau žinių, galbūt netgi sudominti juos šia šalimi. Mėginsiu iškelti Ispanijos trūkumus ir privalumus, įvertinsiu šios šalies reikšmę, vertę ar netgi vietą Europoje.

Šių tikslų sieksiu ieškodama informacijos įvairiuose internetiniuose puslapiuose, svetainėse, įvairesnėse knygose, enciklopedijose, žinynuose. Skaitydama juos, pasižymėsiu pačius svarbiausius faktus ir teiginius, iš jų sudarinėsiu sakinius, iš sakinių tekstus.

Šį darbą stengsiuosi pateikti įdomiai, bei visiems suprantamai.

Perskaičiusieji šį darbą bus trumpai susipažinę su Ispanijos klimatu, gamta, gyvūnais, tradicijomis bei kultūra. Žinos Ispanijos herbo ir vėliavos atsiradimą bei reikšmę.

Trumpai apie Ispaniją

Vardas

Manoma, kad Ispanijos vardas yra kilęs iš graikiško vardo Hesperija, reiškiančio „Vakarų žvaigždės šalis“. Matyt dėl to, jau romėnų laikais visas Pirėnų pusiasalis vadintas Hespania.

Simbolika

Ispanijos herbas daugybę kartų kito. Šiandieninį Ispanijos herbą sudaro atskirų Ispanijos istorinių sričių simbolikos junginys. Ispanijos herbinio skydo pirmajame raudoname lauke pavaizduotas Kastilijos karalystės simbolis geltona tvirtovė, antrajame sidabriniame – Leono karalystės simbolis raudonas stovintis liūtas, trečiajame geltoname – Aragono karalystės simbolis keturi raudoni stulpeliai, ketvirtajame raudoname – Navaros karalystės simbolis auksinė grandinė ir grotos. Skydo papėdėje – Granados simbolis granato vaisius. Skydo širdyje – šiandien Ispaniją valdančių Burbonų dinastijos simbolis trys geltonos lelijos mėlyname lauke. Virš skydo – karališkoji karūna. Skydo šonuose-dvi kolonos, simbolizuojančios Heraklio stulpus – Gibraltaro sąsiauryje esančias Tanžero ir Gibraltaro tvirtoves. Stulpus jungia raudonas kaspinas, ant kurio užrašytas devizas Una grande libra plus ultra, tai reiškia „Didžioji laisvė aukščiau visko“.

Ispanijos vėliava – tai trispalvis audeklas, kurio platesnė vidurinė horizontali dalis yra geltona, o viršuje ir apačioje yra dvigubai siauresnės raudonos juostos. Ant geltonos juostos – valstybės herbas. Vėliavos spalvos neturi specialios reikšmės, tačiau, kaip ir herbe, joje yra įtvirtinta savita istorinė tradicija. Šių spalvų Ispanijos vėliava žinoma nuo 1785 m. Dabartinė vėliava ir herbas patvirtinti 1981 m.

Geografija

Ispanija pagal savo teritorijos dydį gali būti priskirta prie didžiausių Europos šalių. Ji įsikūrusi Pirėnų, pusiasalyje. Iš šiaurės į pietus tęsiasi apie 870 km, o iš vakarų į rytus – net 1050 km. Ispanijos sausumos sienų ilgis – 1918 km, jūros kranto – net 4964 km.

Šiaurėje Ispanija ribojasi su Prancūzija ir Andora, o vakaruose – su kita Pirėnų pusiasalyje esančia šalimi Portugalija. Vakaruose ir pietuose Ispanijos krantus skalauja Atlanto vandenynas, o rytuose ir pietuose – Viduržemio jūra. Ispanijai taip pat priklauso Belearų salos Viduržemio jūroje, Kanarų salos prie Šiaurės Afrikos krantų Atlanto vandenyne ir dvi nedidelės valdos
Šiaurės Afrikoje – Seuta ir Melilija.

Politinė sistema

Ispanijos Karalystė ir konstitucinė monarchija. Valstybės vadovas – karalius. Nuo 1975 m. Ispaniją valdo Burbonų dinastijos atstovas karalius Chuanas Karlosas I.

„Įstatymus leidžia ir vyriausybę formuoja Ispanijos parlamentas – Generaliniai Kortesai, kuriuos sudaro dveji rūmai: Deputatų Kongresas ir Senatas. Kongresas susideda iš nemažiau kaip 300 ir ne daugiau kaip 400 tautos atstovų, išrinktų ketveriems metams tiesioginiuose rinkimuose pagal proporcinę sistemą.“* Senatas – tai šalies regionų atstovybė. Kiekviena provincija tiesioginiuose rinkimuose renka po keturis senatorius ketveriems metams.

Vykdomoji valdžia priklauso Vyriausybei, kurios vadovas skiriamas karaliaus teikimu ir kurio kandidatūrai turi pritarti Kongresas.

Barselona – Katalonijos sostinė

„Barselona yra antras pagal dydį miestas Ispanijoje, vienas iš moderniausių ir gyviausių visoje Viduržemio jūros pakrantėje.“** Jame susipynusi praeitis ir dabartis: viduramžių laikų gatvelės ir namų kvartalai, įspūdingi šiuolaikinės architektūros pastatai. Šio miesto planas primena šachmatų lenta – gatvės tiesios tarsi nubrėžtos liniuote. Barselona nebūtų tokia nuostabi, jeigu ne garsusis architektas Antonijus Gaudi. Jo kūriniais didžiuojasi kiekvienas barselonietis. Miesto simboliu tapo daugiau kaip prieš šimtą šio architekto metų pradėta statyti neįprastos formos ir puošybos šv. Šeimos bažnyčia.„Įstatymus leidžia ir vyriausybę formuoja…“ * – G.Vitkus „Europos mozaika“ 2001m. 114psl.

„Barselona yra antras pagal…“** – R. Šalna, G. Sapožnikas „Geografijos vadovėlis 8 klasei „Žemė“ I dalis“ „Pietų ir pietryčių Europa“, 129psl.

Ispanijos gamta

Ispanijos gamta iš dalies panaši į kitų Viduržemio pajūrio šalių gamtą; savitumus sąlygoja Afrikos žemyno artumas. Kraštovaizdžio įvairovę ir ypatumus lemia reljefas. Nedaug kas žino, kad Ispanija – aukščiausia virš jūros lygio esanti Europos šalis, po Šveicarijos. Plokščiakalniams ir kalnams tenka apie 90% jos ploto. Beveik pusę paviršiaus užima didžiausias Europoje Mesetos plokščiakalnis, kurio aukštis siekia 800-1000 m. Jį sudaro kristalinis granitų ir gneisų pamatas. Mesetą Centrinių Kordiljerų kalnagūbriai dalija į dvi dalis: į šiaurę nuo jų – Senoji Kastilija, o į pietus – Naujoji Kastilija. Plokščiakalnį supa alpinės kalnodaros raukšliniai kalnai: šiaurėje – Kantabrijos, šiaurės rytuose – Iberijos, pietuose – Siera Morenos. Prancūzijos pasieniu tęsiasi sunkiai pereinami Pirėnų kalnai. Į pietus nuo jų yra Aragono žemuma. Ispanijos pietvakariuose plyti didžiausia krašte Andalūzijos žemuma, o Viduržemio jūros pakrantėje yra mažų lygumų. Visos lygumos sudaro tik apie 11% krašto ploto. Krašto pietuose Siera Nevados kalnų viršūnė – Mulasenas (3478 m)- yra aukščiausias Ispanijos taškas. Ispanijos žemės gelmės nėra labai turtingos, bet kai kurių žaliavų telkiniai gana dideli. Piritų atsargos Siera Morenoje yra vienos didžiausių pasaulyje. Ten pat yra švino ir cinko. Almadene yra 1/3 pasaulio gyvsidabrio atsargų. Kantabrijos kalnuose gausu akmens anglių ir geležies rūdos.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 1082 žodžiai iš 3297 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.