Itempimu koncentracija ir jos pavirsiaus kokybes ir mastelio itaka statiniam ir cikliniam stiprumui konspekt labaratorinis
5 (100%) 1 vote

Itempimu koncentracija ir jos pavirsiaus kokybes ir mastelio itaka statiniam ir cikliniam stiprumui konspekt labaratorinis

Be to čia atsiranda ir kita problema. Nuovargio riba σr , kuri naudojama skaičiavimuose Є nuo ciklo simetrijos. Išeitu kad kiekvienai medžiagai reikalinga daug nuovargio kreivių tai yra kiekvienai asimetrijai po kreive. Šitoks uždavinys būtu neįvykdomas, čia buvo rasta išeitis, pasirodo, kad pagal simetrinio ciklo nuovargio ribas σ1 ir medžiagos stiprumo ribas σu galima apskaičiuoti visas kitas asimetrinio nuovargio riba:

σr

σ1

σu σm

Pagal paveiksle parodytą diagramą galima lengvai apskaičiuoti įvairių asimetrijų nuovargio ribas. Čia reikalinga ordinačių ašyje atidėti ciklo amplitudinį įtempimą σm. Ši diagrama vadinama Gudmano diagrama.

Įtempimų koncentracija ir jos paviršiaus kokybės ir mastelio įtaka statiniam ir cikliniam stiprumui

Teoriniai ir eksperimentinei tyrimai parodė, kad deformuojamo kūno formos pakeitimo zonose (kiaurymės, griovelei, plyšiai ir t. t.) o tai pat kontakto zonose atsiranda padidinti įtempimai ir deformacijos. Be to čia dažnai nominalus linijinis įtempimų būvis virsta plokščiu arba erdviniu įtempimų būviu.

F

σn

d

σy

σn σz

σmax

b

F

Paveiksle parodyta įtempimų būvis, kuris susidaro kiaurymės aplinkoje tempiant plokštelę su kiauryme esant linijiniam nominaliam įtempimų būviui. Didžiausi įtempimai prie kiaurymės susidaro jėgos F kryptimi σmax =σx ir jų dydis Є nuo plokštelės pločio ir kiaurymės ilgio. Begalinėje plokštelėje, kai d/b=0, dg=σmax / σn=3. Esant mažesniam b įtempimų koncentracijos koeficientas mažėja. Kai d/b=0,25, tada dσ=2,5. Kia d/b=0,7, tada dσ=2. Šis pavyzdys iliustruoja, kaip esant nominaliam linijiniam įtempimų būviui koncentratoriaus aplinkoje susidaro erdvinis įtempimų būvis. Detalių ciklinį stiprumą beveik visada lemia įtempimų koncentracija. Todėl atliekant ciklinio stiprumo skaičiavimus būtina ją gerai įvertinti. Teorinius įtempimų koncentracijos koeficientą dσ galima nustatyti naudojant analitinius skaičiavimus, eksperimentinius ir skaitinius metodus (dažnai baigtinių elementų metodą). Esant statiniam apkrovimui, plastinėm medžiagom įtempimų koncentracija neturi įtakos. Čia tik koncentracijos zonoje atsiranda plastinės deformacijos, o visur kitur yra tamprus deformavimas ir detalė išlaiko tą pačia jėgą, kurią išlaikytu jos nominalus skerspjūvis be koncentracijos. Esant trapiai medžiagai įtempimų koncentracija turi būti įvertinamas statinio įtempimo metu, nes tokioje medžiagoje viršyta medžiagos stiprumo riba ir gali prasidėti trapus irimas. Išimtis yra špižius. Ji yra trapi medžiaga, tačiau įtempimų koncentracija jam įtakos neturi, nes jo struktūra yra geležies korys su špižiniu grafitu, todėl jų yra ištisai nusėtas koncentratoriais. Nustatydami jo mechanines charakteristikas iš karto įvertiname ir įtempimų koncentraciją. Esant cikliniam apkrovimui įtempimų koncentracija turi didelę reikšmę tiek trapioms, tiek plastiškoms medžiagoms. Šiuo atveju detalės stiprumo ir ilgaamžiškumo įvertinimui dažniausiai naudojamos efektyvinis įtempimų koncentracijos koeficientas:

kr=σr/σ’r

σr – lygaus bandinio;

σ’r – bandinių su įtempimų koncentratoriumi nuovargio ribose esant vienodiems nominaliems įtempimams.

Bandymais nustatyta, kad kr ir Є priklauso nuo detalės geometrinės formos, t.y. teorinio įtempimų koncentracijos koeficientas ασ ir nuo detalės medžiagos. Išreiškiamas lygybėmis:

kr=1+q(ασ-1)

q – medžiagos jautrumo koeficientas įtempimų koncentracijos.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 513 žodžiai iš 1015 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.