J gete faustas analizė
5 (100%) 1 vote

J gete faustas analizė

TURINYS

1. Įžanga

2. Apie autorių

3. Apie kūrinį

4. Pagrindiniai veikėjai

5. Gražiausi posakiai

6. Naudota literatūra

ĮŽANGA

Dar Strasburgo studentas J. V. Gėtė pradėjo rašyti „Faustą“. Su pertraukomis rašydamas, 1808 m. išleido pirmą dalį, o prieš pat mirtį ir antrą. Tai 60 metų darbas.

Yra sakoma, kad J. V. Gėtė nieko neišgalvojo savo „Faustui“. Jis paėmė visa, kas jau buvo gyvenime ar literatūroje. Paėmė padavimą. Apie jį pynė savo amžiaus vaizdus, daugiausia imtus iš vokiečių gyvenimo (antrojoje dalyje – fantastinis fonas): centre miestiečių luomas, toliau mokytojų, studentų. Įpynė čia ir savo gyvenimo įvykių; Fauste – save, Margaritoje – Friderikę Brion.

Šią realistinę medžiagą papildė įvairų pasaulėžiūrų apeigomis ir idėjomis. Nudažė ją savo jausmu.

Tam įvairialypiui turiniui atsako margaspalvė forma. Čia randi visokių poezijos žanrų ir visokių jų rūšių: dramą, epą, lyriką. Nors veikalas parašytas dramos forma, tačiau jame tiek mažai paisoma intrigos ir dramos konfliktų, o iš antros pusės su tokiu pamėgimu piešiamos detalės, kad veikalas daugiau atrodo epiškas. O epiškai sudarytose scenose yra įvairių lyrikos formų: filosofinė gamtos, etinė lyrika Fausto tragedijoje, religinė ir meilės lyrika Margaritos tragedijoje.

Ir išorinės formos įvairialypės: eiliuota ir ritminė, antikinė su tautosakine, deklamuotina su dainuotina. Tai ištisas amžiaus visuomeninio gyvenimo ir literatūrinių formų margumynas.

APIE AUTORIŲ

J. V. Gėtės ilgas gyvenimas apėmė net tris kartas ir tris literatūros sroves. Jaunystės metais jis buvo literatūrinė „audringųjų genijų‘ žvaigždė, paskui klasicizmo saulė; jo akyse patekėjo ir beveik nusileido romantizmas. Visos trys srovės susiliejo jo asmenybėje ir raštuose. Bet visur jis liko savas, „gėtiškas“.

J. V. Gėtės gyvenime ir kūryboje yra skiriami du periodai:

1. „Audros ir veržimosi“ judėjimas (1749-1785);

2. Klasicizmas (1786-1836).

J. V. Gėtė savo tėvo, žymaus valdininko namuose, Frankfurte, gyveno prancūziško racionalizmo įtakoje. Tėvo išsiųstas į Leipcigą, o paskui į Strasburgą teisės studijuoti, nesistengė tapti teisininku, bet užtat tapo poetu, Herderio įtakoje.

1774 m. parašo romaną šedevrą „ Jaunojo Verterio kančios“, kuris padaro J. V. Gėtę vokiečių sentimentalistų, audringųjų genijų vadu ir išgarsina jo vardą visoje Europoje.

Daugiau kaip 10 m. praleistų Veimare labai pakeitė J. V. Gėtę. Atvyko čia „audringasis genijus“ ir savo nuotaikomis užkrėtė hercogą ir visą dvarą: dvaro jaunimas lankėsi kaimo vakaruškose, dėvėjo Verterio drabužiais (mėlynu fraku, geltona liemene, raitelio kelnėmis).

Bet gavo J. V. Gėtė iš hercogo ministro pareigas; pamilo ponią Štein, vyresnę, kelių vaikų motiną. Pareigos ir ponia Štein sutramdė „genijų“. Kelionės po Šveicariją, bet ypač po Italiją (1786), subrandino jo naują dvasią. Mene glūdinti harmonija ir proporcingumas tarp kūrinio dalių ir visumos tampa J. V. Gėtės idealu ir žmogaus gyvenime. Naujas idėjas išdėsto klasikinėse dramose: „Ifigenijoje“ (1787) ir „Egmonte“ (1788). Toliau Gėtės gyvenimas aprimsta, jis susipažįsta su paprasta mergina Kristina Kulpius, gyvena ramų šeimyninį gyvenimą (kurį laiką).

Vietoj J. V. Gėtės jaunimas pradėjo žiūrėti į bekylančią naują žvaigždę – F. Šilerį. 1794 m. Gėtė susipažįsta su juo, ši draugystė atgaivino J. V. Gėtės kūrybinį entuziazmą, pagilino jo idėjas. Taigi jis iš F. Šilerio gavo antrą jaunystę. Kitais metais išleidžia „Hermaną ir Dorėją“- tai vokiečių klasikos viršūnė.

Su 19 a. pradžia senoji karta išeina iš gyvųjų tarpo. Jau 75 m. senis Gėtė dar mėgino pirštis 18 m. merginai, bet nei poeto vardas, nei turtai mergaitės nesugundė. 1832 m. pabaigia „Faustą“, savo viso gyvenimo veidrodį ir kūrybos vainiką, ir po kelių mėnesių 1832 m. kovo 22 d. J. V. Gėtė mirė.

APIE KŪRINĮ

Fausto tragedija – tragedijos tema ir mintis paskelbta didingame Dangaus prologe, kur angelai Gabrielius, Rafaelės ir Mykolas skelbia Viešpaties galybę ir tvarką, kuri rikiuoja saulės ir žemės, dienos ir nakties, jūros ir audros kelius.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 683 žodžiai iš 2243 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.