J naujalis č sasnauskas s šimkus k petrauskas
5 (100%) 1 vote

J naujalis č sasnauskas s šimkus k petrauskas

JUOZAS NAUJALIS

Kompozitorius, vargonininkas, choro dirigentas ir pedagogas Juozas Naujalis gimė 1869 m. Raudondvaryje.

Baigęs pradžios mokyklą, pradėjo mokytis muzikos pas vietinį vargonininką. Pastebėjęs J. Naujalio muzikinius gabumus, dvaro savininkas grafas Tiškevičius pasirūpino būsimo kompozitoriaus studijomis Varšuvos konservatorijoje. Baigęs studijas, J. Naujalis grįžo į Lietuvą. Vargoninkaudamas provincijoje (Vabalninke, Rietave), sukūrė lietuviškas mišias. Profesionalų vargonininką ir muziką pastebėjo Kauno dvasininkija ir pakvietė jį vargoninkauti Kaune. Vėliau vyskupas Mečislovas Paliulionis rekomendavo ir savo lėšomis parėmė J. Naujalio studijas Vokietijoje, Regensburgo aukštojoje bažnytinės muzikos mokykloje !(nuotrauka). Ją baigęs, J. Naujalis buvo paskirtas Kauno dvasinės seminarijos profesoriumi ir Katedros vargonininku.

J. Naujalis daugiausia sukūrė religinės muzikos kūrinių solo ir choro dainų (dažniausiai muziką rašė Maironio eilėmis).

Už sukurtas mišias Varšuvoje surengtame religinės muzikos konkurse pelnė Stanislavo Moniuškos premiją.

Dirbdamas Kauno dvasinėje seminarijoje ir Katedroje, J. Naujalis suorganizavo seminarijos klierikų chorą, kuris buvo laikomas geriausiu giedojimo pavyzdžiu tuometinėje Lietuvoje. Net pats Mogiliovo arkivyskupas Ježis Šembekas, viešnagės metu Kaune išklausęs iškilmingas mišias, skirtas 300-osioms Popiežiaus Grigaliaus I Didžiojo mirties metinėms pažymėti, buvo sužavėtas J. Naujalio choro giedojimu.

Didelį populiarumą Lietuvoje turėjo ir J. Naujalio „Lietuviškasis bažnytinis giesmynas” bei mažas giesmynėlis. Norėdamas suvienodinti bažnytinį giedojimą visoje Lietuvoje, J. Naujalis leido mėnesinį žurnalą „Vargonininkas” ir vargonininkų kalendorių, suorganizavo Šv. Grigaliaus Didžiojo vargonininkų draugiją (1908 m.) ir prie jos – vargonininkų mokyklą bei vasaros kursus. Ši mokykla vėliau tapo valstybine muzikos mokykla, o 1933 m. buvo reorganizuota į konservatoriją.

Dar spaudos draudimo metais J. Naujalis įkūrė (1899 m.) slaptą chorą, iš kurio išaugo „Dainos” draugija, vėliau jau viešai puoselėjanti tautinę kultūrą. „Daina” rengė vaidinimus, koncertus, vakarus.

Panaikinus spaudos draudimą, J. Naujalis įsteigė lietuvišką muzikinį knygyną (veikė iki 1912 m.), kuriame daugiausia platino savo lėšomis išleistų kūrinių gaidas. Kaip vargonininkas, choro dirigentas ir pianistas J. Naujalis 1922 m. koncertavo JAV lietuvių kolonijose. 1924 m. buvo pirmosios Lietuvoje dainų šventės vyriausias dirigentas ir rengėjas.

Jo kūrybinė, pedagoginė, visuomeninė veikla Lietuvoje buvo labai vertinama.

J. Naujalis buvo daugelio Lietuvos kompozitorių, ypač vargonininkų, dainininkų dirigentų ir kt. menininkų pirmasis mokytojas.

Pas jį mokėsi Stasys Šimkus, Julius Šarka, Aleksandras Kačanauskas ir kt. J. Naujalis turėjo didelį autoritetą tarp Lietuvos menininkų, buvo ypač jį gerbė Kauno visuomenė. Jo visapusišką veiklą įvertino ir Lietuvos Prezidentas Antanas Smetona, apdovanodamas jį Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio III-ojo laipsnio ordinu.

J. Naujalis ir jo religinė muzika buvo žinoma Vakarų Europoje. Tai liudija įvairūs apdovanojimai – Turino saleziečių kongregacijos atstovo sveikinimo raštas „Ypač pasižymėjusiems” bei Italijos karaliaus Viktoro Emanuelio III paskirtos J. Naujaliui Italijos karūnos ordino Komandoro laipsnio diplomas.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 482 žodžiai iš 936 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.