Japonija tarptautinėje arenoje
5 (100%) 1 vote

Japonija tarptautinėje arenoje

Turinys

Turinys 2

1. Įvadas 3

2. Pagrindiniai užsienio politikos tikslai 4

2.1 Palaikyti taiką ir stabilumą regione 4

2.2 Sukūrti gynybos galimybes 4

2.3 Atsakas į didžiules stichijas ar katastrofas 4

2.4 Toliau vystyti ekonominį atsigavimą po Azijos ekonominės krizės 5

3. Santykiai su Azijos šalimis 5

3.1Santykiai su Šiaurės Korėja 6

3.2 Santykiai su Korėjos Respublika 7

3.3 Santykiai su Kinija 8

3.4 Santykiai su ASEAN 8

3.5 Diplomatija Indijos-Pakistano konflikto atžvilgiu 9

4. Išvados 9

5. Naudota literatūra 9

1. Įvadas

Japonija viena iš sarbiausių ir įtakingiausių pasaulio šalių, randasi regione, kuriame santykiai tarp valstybių kompiluoti. Minint vien tik Šiaurės Korėją ar Indija su Pakistanu, iškart tampa aišku, jog stabilumas ir taika Pietryčių Azijos regione yra labai svarbus veiksnys šalių egzistavimui ir vystymuisi. Savo darbe aš norėčiau paviršutiniškai apžvelgti šalių tarpusavio santykius šiame regione, ir apžvelgsiu juos iš Japonijos pusės. Ši šalis, būdama pacifistiško pobūdžio yra labai suinteresuota Azijos šalių stabilumu ir taika. Kadangi ji supranta, jog šalys bendradabiaudamos gali vystitis greičiau negu bandydamos išsinarplioti tarpusavio konfliktuose. Todėl pastarojo dešimtmečio Japonijos užsienio politikos pagrindinis tikslas buvo regiono stabilumo užtikrinimas ir taikos palaikymas, kurį dabar valstybė vysto su dar didesniu aktyvumu. Apžvelgdamas Pietryčių Azijos šalių santykius Japonijos atžvilgiu, pabandysiu rasti atsakymą į klausimą, kaip gi Japonija gali gali užtikrinti regiono taiką ir stabilumą, atsižvelgiant į faktą, jog pati Japonija neturi nei karinių pajėgų, nei konstitucinių galimybių įtakoti tarptautinius santykius panaudodamą karinę jėgą. Čia įdomus klausimas kyla, kokiom priemonėm ji gali užtikrinti stabilumą ir taiką.

Šį klausimą bandysių atsakyti nagrinėjant Japonijos santykius su kitomis valstybėmis atskirai. Kadangi tik taip galima pastebėti “tą būdą” kaip Japonija stiprina regiono stabilumą ir tarpusavo bendradarbiavimą. Įtaką, padaryta kitoms valstybėms, kad išlaikytų taiką ir stabilumą, nagrinėsiu daugausia 2002 metų. Tačiau pradžioje būtina užsiminti apie Japonijos užsienio politikos pagrindinius tikslus.

2. Pagrindiniai užsienio politikos tikslai

2.1 Palaikyti taiką ir stabilumą regione

Japonija stipriai suinteresuota palaikyti taiką ir stabilumą regione, o tai galima atlikti palaikant gerus santykius tarp kaimyninių šalių, tokių kaip Kinija, Rusija, Šiaurės Korėja. Kaimyninės šalys įtakoja Japonijos ekonomika, kadangi ji yra saloje ir viena iš pagrindinių pramonių yra žvejyba, kaimyninės šalys gali įvairiais būdais apriboti šia pramonę. Tokie teritoriniai ginčai įvyko Japonijos jūroje su Rusija. Palaikydama gerus santykius su kaimynais Japonija tikisi sukurti pagrindą saugumui ir bendram regiono šalių pasitikėjimu. Šiais metais Japonų diplomatija diskutavo su Kinijos vyriausybe dėl jos karinių išlaidų padidinimo taip pat dėl Azijos ekonomikos padėties. Panašūs veiksmai buvo atlikti ir su Rusijos atstovais dėl Kurilų salų. Japonija aktyviai dalyvauja tarptautinėse organizacijose tokiose kaip JT, ASEAN, G-8 norėdama įgyvendinti taiką ir stabilumą ne tik savo regione tačiau ir pasaulio mastu.

2.2 Sukūrti gynybos galimybes

Po Antrojo pasaulinio karo Japonijos galios buvo visiškai apribotos sąjungininkų, negalėjo turėti jokių gynybinių galimybių. Tik po 1951m. taikos sutarties Japonijos gynyba rūpinosi JAV, įvedę savo karinį kontingentą į Japonijos salas. Pagal taikos sutartis Japonija neglita tapti didelia karine galia, turėti tik gynybines pajėgas, negali turėti branduolinio ginklo. O ją pačią nuo branduolinio antpuolio pavojaus įsipareigojo saugoti JAV.

2.3 Atsakas į didžiules stichijas ar katastrofas

Geografiška Japonijos padėtis lemia didelį ir dažną žemės drebėjimų ir taifūnų pavojų, todėl viena iš užsieno politikos prioritetų būtų siekimas tarptautinės pagalbos. Taip pat minima ir teroristiniai ar kariniai išpuoliai. Pagalbos tikimasi sulaukti iš tarptautinių organizacijų tokių kaip JT arba iš JAV pagal saugumo susitarimus, kuriuos yra pasirašę šios šalys. Kaip pavyzdį galima paminėti žemės drebėjimą 1995m. Kobės mieste, kur 5000 žmonių mirė, 25000 sužeistų ir 300000 žmonių liko be namų.

2.4 Toliau vystyti ekonominį atsigavimą po Azijos ekonominės krizės

1998 metais Japonija patyrė didžiulį nuosmukį, Azijos rinka nukentėjo dėl skandalų kilusių vyriausybės narių tarpe, taipogi bankų valdytojų, korporacijų vadovų. Daugelis bankų žlugo dėl blogų paskolų, ekonomika tuo metu buvo charakterizuojama kaip aukšto nedarbingumo lygio ir devalkacijos laikotarpiu. Užsienio politika susijusi su Japonijos ekonomika buvo formuojama su tikslu įgyvendinti ekonominį stabilumą regione. Nauja fiskalinė politika buvo sukurta tam, kad būtų užtikrinta šalies finansinės sistemos stabilumas. JAV, Kinija ir kitos Azijos šalys yra susijusios su šių politikų įgyvendinimu.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 721 žodžiai iš 2184 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.