Japonija14
5 (100%) 1 vote

Japonija14

Įvadas

Po 1945 metų karo pabaigos, kai Japonija patyrė triuškinantį paralaimėjimą, buvo sunaikinta maždaug ketvirtis viso šalies turto. Labai daug žmonių neteko darbo. Gamybos lygis smuko maždaug 40% lyginant su prieškariniu laikotarpiu. Daugumai šis laikotarpis buvo kova dėl tolimesnio gyvenenimo. Bet galiausiai Japonijai pavyko atsigauti ir jau 6-ame dešimtmetyje čia prasidėjo spartus ūkio kilimas, kam pagrindą sudarė ekonominiai institutai. Tam visiškai netrugdė tai, kad Japonija palyginus su kitomis valstybėmis, turėjo labai mažai gamtinių išteklių. Jau 7-ame dešimtmetyje čia prasidėjo didelis ekonomikos augimo laikotarpis, kuomet naudos turėjo visos socialinės grupės.

Į valstybės ūkio reorganizavimą buvo įtraukti visi ekonomiškai aktyvūs gyventojai. Beveik visos energetikos, metalurgijos, automobilių, laivų statybos, chemijos bei kt. pramonės šakos buvo pertvarkytos arba sukurtos iš naujo. Japonijoje labai greitai buvo pastatytos vienos didžiausių pasaulio metalurgijos įmonių, atominių elektrinių. Naujos įmonės sukūrė daug darbo vietų, todėl paspartėjo miestų augimas (urbanizacija). Valstybė rėmė ir skatino mokslinius tyrimus, stengėsi, kad pramonėje būtų naudojama kuo daugiau įvairiausių technologijų . Be to tuo metu Japonijoje buvo pigi darbo jega, o tai sėkmingai leido jos monopolijoms konkuruoti pasaulio rinkoje. 8-ame dešimtmetyje Japonija vėl buvo sukrėsta stiprių smūgių – aplinkos užteršimas, naftos kainų augimas, perėjimas prie „plaukiojančio“ valiutos kurso. Tačiau kiekvienu atveju nebuvo nuleidžiamos rankos ir šalis be niekieno pagalbos atlaikydavo visus išbandymus, rodydama savo stulbinančią gyvenimišką patirtį. Šiuo metu Japonija, nepaisant to ką ji patyrė praeityje, lyginant su kitomis valstybėmis sukaupė gamybinę jegą ir tapo pirmaujančia pasaulinėje rinkoje technologijų srytije. Be to stipriai išaugo Japonijos nacionalinis produktas ir šalis tapo viena svarbiausių pasaulio eksportuotojų . Šiandien japonų kompanijos vygdo operacijas visame pasaulyje.

Žiūrint į pokarinį stovį ir šiandienos situaciją, matome jog Japonijoje ypač ryškus – japonų ekonomikos progresas.

Šiame referate aš noriu parodyti kokie Japonai yra žmones. Aš papasakosiu apie jų ekonomine situacija po II pasaulinio karo ir dabar, apie Japonijos išsivystymą technikoje ir apie Japonų šeimos papročius.

1. Japonijos ekonominės situacijos

po antrojo pasaulinio karo

Į karo veiksmus Japonija buvo įsitraukusi nuo 1931metų. Karą šalis baigė kaip parijaus statusą turinti tauta, akis nuo jos suko visos valstybės su kuriomis ji turėjo prekiauti , galima teigti, kad japonai buvo atstumti nuo pasaulio, nuskurdę, demoralizuoti. Taigi, pagrindinis rūpestis buvo išlikti.

Bet be palyginti stabilios politinės raidos pookupacijos metais, negalima nepaminėti vadinamojo ekonominio stebuklo, kuris pradėjo ryškėti prasidedant šeštajam dešimtmečiui. Japonai nuo seno pasižymi daugeliu bruožų, kurie prisidėjo prie šiuolaikinės ekonominės sėkmės. Vienas jų – darbštumas, kitas – mokslo troškimas, uolios pastangos siekti meistriškumo, sugebėjimas greitai perimti naujas technologijas. Ekonomikos augimas iš esmės buvo pirmaeilės reikšmės dalykas. Kai Japonija palaipsniui ėmė klestėti, japonai suvokė, kad dėl gyventojų ir didesnės pramonės reikšmės jie labai priklauso nuo pasaulio išteklių ir prekybos, todėl vienintelė likusi galimybė – taikus santikiniai atviros prekybos pasaulis. Taigi vyriausybė suteikė didelį dėmesį į japonų pramonės atgaivinimą bei augimą.

1968 metais į valdžią atėjusi Meili vyriausybė iškart griebėsi gelbėti pramonės. Ji įdiegė ir įkūrė modernias ekonomines institucijas – vieningą nacionalinę pinigų sistemą, šiuolaikinius bankus, vakarietiško pobūdžio mokesčius ir nacionalinį biudžetą. Bet atgimimas vyko daug lėčiau nei bet kurioje karo nuniokotoje Vakarų šalyje. Bet aukštas japonų išsilavinimo lygis, gyventojų, kuriems pažįstamas indrustinis darbas, įgūdžiai, didelė technikų, pramoninkų ir verslininkų patirtis, taip pat puiki vyriasybės valdininkija, trokštanti atkurti ekonomiką, ilgainiui suteikė jam pagreitį. Investicijos ir pastangos vyriasybė nukreipė į tokias pramonės šakas kaip laivų statybą ir metalurgijos pramonė, elektroenergetika, trąšų gamyba, chemijos pramonė. 1955 metais pragyvenimas per capita pasiekė ikikarinį lygį, ekonominė pažanga vis spartėjo. Galima teigti, kad japonai iš dalies vėl pakartojo klasikinį pramonės modelį, tik šį kartą daug spartesniu tempu. Ministro pirmininko Ikedos pasiūlymas per 10 metų padvigumbinti pajamas buvo gerokai pralenktas. Japonų fenomenas jau vyko. Septintajame dešimtmetyje Japonija jau klestėjo, šalį užplūdo plataus vartojimo prekės. Japonai vėl didžiavosi gimtaja šalimi – jausmas, kurio dar visai neseniai jie negalėjo patirti, – ir mėgavosi viso pasaulio nuostaba. Pagal bendrąjį nacionalinį produktą vienam gyventojui Japonija pralenkė Pietų Europą. Tuo pat metu
iš Japonijos į pasaulį plūstelėjo visų rušių elektroninės ir pramoninės prekės . Jau septintame dešimtmetyje Japonija tapo svarbiausia, arba bent antrąja, beveik visų šalių prekybos partnere. Prekybos santykis be galo pasviro jos naudai. Vien tik su Jungtinėm Valstijom balansas išaugo tiek, kad po dešimtmečio jau sudarė 50 milijardų JAV dolerių perviršį. Japonija pradėjo daug investuoti užsienyje, ypač Jungtinėse Valstijose, Vakarų Europoje ir Rytų Azijoje. Devintame dešimtmetyje ji tapo didžiausia pasaulio kreditore. Japonijos pagamintos prekės tapo ne tik vienos geriausių, bet ir vienos pigiausių pasaulyje. Jos pagalba besivystančioms šalims vertinama kaip visa lemianti, jos dalyvavimas tarptautinėse struktūrose – kaip visų svarbiausias.

Šiuo metu Jūs matote 37% šio straipsnio.
Matomi 855 žodžiai iš 2337 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.