Jauno žmogaus pasaulis
5 (100%) 1 vote

Jauno žmogaus pasaulis

„Jauno žmogaus problemos“

Jauno žmogaus pasaulis – jauna siela, jaunas protas, jauni sumanymai, troškimai ir svajonės. Visa tai jaunas žmogus. Nors jaunuolio kuriami pasauliai daugeliui atrodo panašūs, iš tikrųjų jie be galo skiriasi. Kuomet galva kupina įvairiausių minčių ir kartais net beprotiškų sumanymų. Anot Selendžiario – tai žmogus plaštakė, papūtus stipresniam vėjus jis neatsilaikydamas paklūsta jo valiai. Vis gi daugelis suaugusį bendrai sutinka, jog žmogus jaunas kolei jauna jo širdis, siela ir mintys.

Jaunas žmogus – kūrinys kuriantis savitą pasaulį, savitą istoriją, tam be galo svarbi yra ji supanti aplinka, jo mąstymas ir susiformavęs požiūris į jį supantį pasaulį, suvokimas ir žinoma kitų žmonių įtaka. Kaip lengvučiui drugeliui yra sunku atsilaikyti prieš vėją, taip jaunam žmogui prieš kitų žmonių įtaką. Galima sakyti, kad šiuolaikiniam paaugliui dorai ir protingai gyventi yra be galo svarbu, tačiau kaip teigė Oskaras Vaildas – „dorybė malonumų vagis“. O jaunuolį supančių ir viliojančių malonumų lyginant nei prieš dešimt ar penkiolika metų yra gerokai daugiau , o ir pasirinkti teigiamą kelią darosi vis sunkiau, o be protingo patarimo kartais ir neįmanoma.

Nedarbas, sunkios mokymosi ir įstojimo į universitetus sąlygos problemos, kurias kaip svarbiausias įvardija daugelis dvidešimtmečių, kažkurios jaunesniųjų neliečia, tuo tarpu jie susiduria su visiškai kitokiomis problemomis.

Nenoras išsiskirti iš draugų kompanijos, nenoras likti vieniems ir atstumtiems – didžiausios problemos iškylančios tokiame amžiuje. Neformaliais duomenimis Lietuvoje yra 20000 tūkstančių narkomanų, oficialiais 3000 užsiregistravusių. Kasmet šalyje nuo įvairių narkotinių medžiagų miršta apie 250 žmonių, tuo tarpu Kolumbijoje 29000 žmonių. Kasmet vartojančių narkotikus amžiaus vidurkis vis mažėja nuo 25 metų iki 14-16 metų, Lietuvoje užregistruota 10-11 metų vaikų vartojančių narkotikus, o jauniausiam ŽIV platintojui vos keturiolika, ši liga pasaulyje per metus nusineša milijonus gyvybių.

Prievarta, smurtas, spaudimas, konfliktai su tėvais ar mokytojais ir depresija kasmet tampa jaunų žmonių savižudybių priežastimis. Lietuva- viena pirmaujanti Europos šalis pagal jaunimo savižudybių skaičių. Pastaraisiais metais šis skaičius mažėja, nes vis daugiau dėmesio yra skiriama kovoti su šiomis problemomis, įrengiami įvairūs jaunimo pagalbos centrai ir pagalbos linijos. Daugeliui jaunuolių niekada neteko ir tikriausiai neteks susidurti su šia problema, bet rizika visuomet yra.

Ar jaunas žmogus susidurs su šiomis problemomis priklauso ne vien nuo jo, bet ir nuo auklėjimo ir visuomenės požiūrio. Sunkiais gyvenimo momentasi vienam likti yra labai sunku, todėl vienatvę galima įvardinti kaip pagrindinį blogo kelio pasirinkimo aspektą.

Jaunuolio problemos tai ne vien šie du aspektai, o jo kuriamas pasaulis , tai nevien pasirinkimas kokiu keliu eiti. Kuomet net ir jausdamasis vienišesnis už seną tu gali siekti, gali tobulėti ir spręsti problemas, nepasiduoti vienatvės ir sunkumų baimei.

Jaunų žmonių nusikalstamumas – nusikaltėliu tampama, o ne gimstama

Tikriausiai jaunas žmogus dažnai susimąsto, koks lengvas ir nerūpestingas jo gyvenimas, kaip lengvai jis brenda per jį, tarsi neseniai būtų pakilias iš vaikiškos savo lovytės. Mes neskubame suakti, neskubame atsisakyti viso to malonumo, kurį gali teikti vaikystė. Nors vaikais savęs jau seniai nebevadiname, ir šio žodžio atsisakėme sulaukę dvylikos metų, iki tol kol sueis dvidešimt penkeri –galime drąsiai vadintis jaunais.

Jauno žmogaus, kaip ir jo gyvenimo sąvoka yra labai plati ir galima surasti begelią sinonimų paaiškinančių šį gražiausią gyvenimo laikotarpį. Visgi daugeliui jis netoks jau ir lengvas, tai apsisprendimo laikotarpis, kuomet vystantis mūsų asmenybei, turime nuspręsti kokiu keliu eiti ir kokią kryptį pasirinkti. Kai kuriems tai padaryti yra labai lengva, kai kuriems labai sunku. Visi gimstame dar net nenumanydami, kokia bus mūsų ateitis, galime tikėti kad nieko spręsti net ir nereikia, nes viskas jau yra suplanuota likimo, tačiau… Maži būdami pradedame eiti savo gyvenimo keliu, pradedame pažinti kas blogai ir kas gerai, pamažu suprantame jog aplinkui ne vien gražūs dalykai. Einant tuo keliu būtina pasirinkti teigiamą kryptį ir stengtis atsiriboti nuo neigiamą įtaką darančių žmonių, jeigu neretai tai ir būna patys artimiausi žmonės.

Jaunimas, kaip viena aktyviausių visuomenės grupių, gana jautriai reaguoja į įvairius socialinius, ekonominius ir politinius pokyčius, vykstančius visuomenėje. Jauno žmogaus socializacija, vykstanti šeimoje, mokykloje bei aplinkoje, kurioje jis praleidžia nemažai laiko, įtakoja jo elgesį bei vertybines orientacijas, neretai pastūmėdama net į nusikaltėliška elgesį.

Jaunimo nusikalstamumas yra viena aktualiausių visuomenės problemų, kuri reikalauja didelio visuomenės ir valdininkų dėmesio. Per pastaruosius metus nusikaltimų skaičius išaugo 2 kartus, o sunkių kriminalinių nusikaltimų skaičius per pastaruosius septynis metus net 3 kartus. Galima būtų įvardinti tikrai nemažai priežasčių, dėl kurių jaunimas yra pastūmėjamas į prasižengimus, vėliau ir į sunkesnius nusikaltimus.
Visuomenės tyrimai rodo, jog daugiausiai nusikalstančių jaunimo kyla iš netvarkingų ar asocialių šeimų. Šeimų, kuriose nuo mažų dienų vaikams nėra diegiamos asmeninės vertybės ir nėra mokoma doros, tačiau neretai tėvams kyla klausimas, dėl ko jų mylimas ir saugomas vaikas linksta prie vagysčių ar kitų nusižengimų, kurie vėliau gali peraugti ir į sunkesnius nusižengimus. Tėvams dėl to pirmiausia imant kaltinti patį jaunuolį ir neįžvelgiant galbūt ir pačių tėvų klaidų, vaikas neretai gali būti pastūmėtas į tolesnius nusižengimus, ypač jei jam nepaliekama ir nesuteikiama galimybė pasitaisyti.

Šiuo metu greta neigiamų socialinių ir politinių procesų – didėjančio alkoholizmo, narkomanijos, šeimų nestabilumo, įstatymų neatitikimo šių dienų aktualijoms – keičiasi ir visuomenės vertybinės orientacijos. Jaunimas yra jautrus minėtiems neigiamiems procesams. Ši visuomenės grupė gana sunkiai atsispiria pagundai savo poreikius ir visuomenės reikalavimus įgyvendinti neteisėtu būdu. Galima teigti, jog jaunas žmogus šiuo metu dažnai atsiduria tam tikrame įtampos lauke, kuomet visuomenėje egzistuojančios vertybės susiduria su nepilnamečio nesugebėjimu ar nepajėgumu jas užsitikrinti. Kuomet siekiai ir poreikiai yra didesni, nei galimybės, atsiranda pavojus, jog ieškodamas išeities, jaunas žmogus sulaužys įstatymą. Visa tai galima iliustruoti paprastais pavyzdžiais: dar vis galima teigti, jog mūsų visuomenėje neblėsta turto siekimo tikslas, o tuo pačiu ir noras būti turtingu. Sudėtinga šalies ekonominė situacija, didėjanti bedarbystė ir t..t vis labiau apriboja legalius šio tikslo siekimo būdus. Kaip parodė sociologinis tyrimas, atliktas Lietuvos įkalinimo įstaigose, kuo jaunesnis nuteistasis, tuo dažniau jo pirmas nusikaltimas buvo sąlygotas materialinių veiksnių. Taigi, dar neturinčiam 21 metų jaunuoliui yra labai svarbu turėti pakankamai pinigų, jų stoka ir siekimas neatsilikti nuo kitų visuomenės narių verčia žmogų nusikalsti. Šiuo metu jaunimas savo gyvenimo sėkmės šaltiniu laiko materialinę gerovę. Realizuojant savo susikurtą gyvenimo viziją atsirandantys sunkumai bandomi spręsti įstatymų laužymo būdu, tačiau ne visada.

Šiuo metu Jūs matote 37% šio straipsnio.
Matomi 1146 žodžiai iš 3100 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.