Jaunuolių požiūris į savižudybę 18-20m
5 (100%) 1 vote

Jaunuolių požiūris į savižudybę 18-20m

ĮVADAS

„Bedugnė, į kurią tu leki – ypatinga ir baisi. Žmogus krinta, krinta, bet jam nelemta pasiekti dugno. Jis tik krinta ir krinta. Taip aš įsivaizduoju žmones, kurie tą ar kitą savo gyvenimo tarpsnį ieškojo to, ko aplinka negalėjo jiems duoti. Arba jie įsivaizdavo, kad toji aplinka negali jiems nieko duoti. Ir jie liovėsi ieškoję. Dar nepradėję ieškoti, jie prarado viltį surasti“.

(Selindžeris, 1951)

Šiandienos pasaulis kupinas didžiulių sukrėtimų ir socialinių permainų. Ir nors niekas tvirtai negalėtų pareikšti, kad mes patiriame didesnį stresą, nei prieš mus gyvenusios kartos, dėl vieno dalyko galime neabejoti – šiandien apie visuomenės ir atskirų jos narių problemas mes žinome kur kas daugiau nei anksčiau, todėl ypač skaudi tema – savižudybė.

Savižudybės tema neduoda ramybės mūsų ir literatūrai, ir kultūrai. Net ir meniniuose dalykuose daug kalbama ir analizuojama ši tema. Mūsų sėkmių ir laimės požiūriu ji dažnai yra tabu. Žinia apie kokio nors visuomenei žinomo žmogaus savižudybę sujaudina kiekvieną, priverčia ieškoti tokio elgesio priežasčių. Dažnai mūsų svajonėse apie laimę ir sėkmę slepiasi susinaikinimo košmarai. Juk pagalvojame ir apie pražūtingus savo asmenybės polinkius. Kiekvieną dieną mus gali ištikti nesėkmės, bet pati baisiausia grėsmė, apie kurią nebent slapta pagalvojame, yra patiems save sunaikinti.

Referato tyrimo objektas – 18-20 metų jaunuoliai, jų požiūris į savižudybę. Tiriamojo darbo tikslas – atskleisti 18-20 metų jaunuolių požiūrį į savižudybes, priežastis, verčiančias mąstyti apie pasitraukimą iš gyvenimo. Uždaviniai: 1. Nurodyti priežastis, kurios verčia mąstyti apie pasitraukimą iš gyvenimo; 2. Trumpai apibrėžti, kas tai yra savižudybė; 3. Apžvelgti kai kurių religijų požiūrius suicidine tematika. Darbo tikslas yra pagrindžiamas bendraamžių apklausa. Darbe buvo naudoti šie tyrimo metodai: 1. Mokslinės literatūros analizė; 2. Apklausa.

1. SAVIŽUDYBĖS SAMPRATA

Savižudybė (suicidium) – tai sąmoningas savo gyvenimo nutraukimas, mirtis, ištinkanti tyčia save sužalojus. Žmonės, kurie mėgina žudytis, labai dažnai nori nutraukti ne savo gyvenimą, bet savo kančias. Tik nedidelė dalis šių kančių yra fizinės, sukeltos kūno negalių. Dažniausiai tai būna dvasios kančios, vienatvės, susvetimėjimo, netekties, gėdos, kaltės, baimės, bejėgiškumo, beprasmybės išgyvenimai.

Faktai: Lietuvoje kasdien nusižudo 4 – 5 žmonės, apie 50 bando tai padaryti. Kiekvienam 100 tūkstančių mūsų šalies žmonių tenka 46 savižudžiai. Tai aukščiausias rodiklis Europoje.

Anot E. Sheidman, „beveik kiekvienos savižudybės priežastis yra skausmas, tam tikra jo atmaina, kuri vadinama psichologiniu skausmu. Be to, šis psichologinis skausmas kyla iš iškreiptų arba negalimų patenkinti psichologinių poreikių. Kitaip sakant, savižudybė iš esmės yra sielos drama, vykstanti vienintelio asmens sieloje.“ (Sheidman, 2002, 17 p.)

Kokios priežastys verčia pasitraukti jaunuolį iš gyvenimo, pasirinkti mirtį. Paprasto atsakymo į šį klausimą nėra…

Įvairios teorijos akcentuoja skirtingas priežastis. Vienas ieško biologinių ir genetinių šaknų, kitos psichologinių, kai patiriama stipri netikėta trauma arba išgyvenama, ilgai besitęsianti, traumuojanti situacija, kurią jaunuoliai vertina kaip neišsprendžiamą problemą. Suicidologai teigia, jog savižudybė – daugiaveiksmis reiškinys, ir tas paskutinis įvykis, kuris dažniausiai vertinamas kaip pasitraukimo iš gyvenimo priežastis iš tikro yra tik paskutinis narelis ilgoje nesėkmių grandinėje. Pagrindines jaunuolių savižudybių priežastis nagrinėsime kitame skyriuje.

2. PAGRINDINĖS JAUNUOLIŲ SAVIŽUDYBIŲ PRIEŽASTYS

1. Patirta seksualinė, fizinė, emocinė, prievarta ar nesirūpinimas (šeimoje, mokykloje, kitoje aplinkoje).

2. Egzamino baimė, įtampa, nemalonumai darbe.

3. Artimo žmogaus mirtis.

4. Draugo ar kito artimo žmogaus savižudybė.

5. Nesutarimai šeimoje, tėvų skyrybos.

6. Nelaiminga meilė.

7. Gėrimo ir narkotikų sukeltos problemos.

8. Gili depresija, sukelta sunkios psichinės ligos.

9. Prarastas tikėjimas rytojumi, neviltis išspręsti problemą; jaunuolis negali pats jos išspręsti, susiklosčiusi situacija apriboja jo pasirinkimą, kiekvienas bandymas ką nors daryti sukelia vis naujas problemas.

10. Labai stiprus kaltės jausmas gali išprovokuoti mintis apie savižudybę ir bandymą nusižudyti.

Be abejo, ne kiekviena išvardinta priežastis skatina save žalojantį elgesį, vienodai paveikia žmogų. Didelės reikšmės turi asmenybės savybės, jos santykiai su aplinka. Visi žmonės patiria kančių, tik ne visi vienodai stipriai jas išgyvena ir vienodai pakelia. Spręsti apie kito žmogaus kančios didumą yra sunku. Daug mačiusiam suaugusiam žmogui vaiko ar jaunuolio problemos gali atrodyti esančios menkos ir laikinos, o jų sukeltas sielos skausmas – tik liūdesys, kuris greit praeina. Didelę kančią patyręs ir jos nesugniuždytas žmogus gali manyti, kad ir kitam užteks stiprybės iškęsti. Todėl dažnai tikimasi, kad žmogus pats įveiks savo skausmą. Deja, dauguma bandančių nusižudyti yra labai vieniši žmonės. Vienatvė padidina jų skausmą, įtempia dvasią iki kraštutinumo,
atveda iki būsenos, kurioje nebepajėgiama blaiviai mąstyti.

„Reikia žinoti, kad savižudybė – tai ne veiksmas, o procesas, kurio metu žmogus patiria vis labiau augantį stresą, didėjantį emocinį skausmą, jausmų ir minčių sumaištį ir nuolat mažėjantį gebėjimą įveikti krizę. Šį procesą sudaro trys etapai:

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 861 žodžiai iš 2819 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.