Jav
5 (100%) 1 vote

Jav

Kondicionierius – būtinas

Vietovėse, kur aš lankiausi, klimatas gerokai šiltesnis nei Lietuvoje. Palyginti su Lietuva, žiema švelnesnė ir trumpesnė. Pietinėje dalyje, Floridoje, žiemos su minusine temperatūra iš viso nebūna. Vasara ilga ir karšta. 30 laipsnių šilumos yra įprasta temperatūra vasaros dieną. Būna ir 40 laipsnių (kalbu apie Čikagos apylinkes). Oras gerokai drėgnesnis, todėl karštį dar sunkiau iškęsti.

Gamtos stebuklas – Niagaros krioklys

Kitas tikrai vertas dėmesio gamtos objektas – Niagaros krioklys. Tikrai įspūdingas gamtos kūrinys: didžiulės vandens masės krenta iš maždaug 50 metrų aukščio, ore kybo smulkių vandens lašelių debesys, kurie, saulei nušvitus, pasipuošia vaivorykštėmis. Niagaros upė yra neilga – 54 km. Ji išteka iš Erio ežero, įteka į Ontario ežerą. Ja eina JAV ir Kanados siena. Upė labai srauni, srovės greitis gali siekti 64 km per valandą. Niagara susideda iš dviejų krioklių. Amerikos pusės krioklys pavadintas Amerikos vardu „Amerikan Fall“, o artimesnis Kanadai vadinasi Arklio pasaga – „The Horseshoe Fall“. Per sekundę nuo krioklio keteros nubėga 2,8 mln. litrų vandens. Atvykusiems žiūrovams yra paruošta apžiūros programa, kuri visiems palieka neišdildomą įspūdį. Sumokėję pinigus, turistai gauna galimybę aplankyti visus seniausio Amerikoje Niujorko valstijos parko „Niagara falls“ renginius: paplaukioti laivais prie krioklių, pasivažinėti parke kursuojančiu senoviniu autobusu, pasivaikščioti krioklių papėdėje įrengtais tilteliais ir kt. Naktį kriokliai atrodo dar įspūdingiau, nes iš Kanados pusės juos apšviečia spalvoti prožektoriai. Netoli nuo parko Niagaros mieste yra muziejus, kuriame eksponuojama keletas tikrai originalių dalykų. Tarp jų – žmogaus skalpas arba keletas įrenginių, kurių pagalba žmonės bando „saugiai“ nukristi nuo Niagaros krioklio.

Skirtingai negu Lietuvoje, JAV miškai daugiausiai visiškai neprižiūrimi. Kai kur juose padaryti takai pėstiesiems, raiteliams ir dviratininkams, prie vandens telkinių įrengtos aikštelės piknikams, kuriose galima būti iki saulės laidos. Saulei nusileidus, likusius gryno oro mėgėjus išvaiko policija. Patys miškai yra neįžengiami brūzgynai, palikti likimo valiai. Todėl ten prisiveisė daugybė kiškių ir stirnų, kurios dažnai pakliūva po automobilių ratais, atsimuša į priekinius stiklus ar šonus. Kartais susidūrus automobiliui su stirna, žūsta žmonės, sėdintys priekinėse sėdynėse. “Pasimatymą” su stirna teko patirti grįžtant iš Niagaros Pensilvanijoje. Ji, vargšė, išlėkusi iš miško, trenkėsi į mūsų „Grand Vojager“ dešinį priekinį sparną, nulaužė veidrodėlį, sulankstė abejas dešinės pusės dureles ir griovyje nugaišo. Taip buvo sugaištos geros dvi valandos, kol atvykęs policininkas iš tarnybos 911 surašė „raportą“ draudimui.

Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV, kartais klaidingai vadinama tiesiog Amerika) – valstybė Šiaurės Amerikoje. JAV driekiasi nuo Atlanto iki Ramiojo vandenyno, bei ribojasi su Kanada (šiaurėje) ir Meksika (pietuose). Nuo 1959 m. iki šiol, JAV turi 50 valstijų. JAV priklauso ir teritorijos Karibų jūroje (Puerto Rikas) bei Ramiajame vandenyne (Midvėjus, Guamas).

Geografija

JAV yra viena didžiausių pasaulio valstybių (trečia pagal plotą), taigi ir šalies kraštovaizdis labai skirtingas – nuo vidutinio klimato miškų rytinėje pakrantėje, mangrovių miškų Floridoje iki Didžiųjų lygumų centrinėje dalyje, Uolėtųjų kalnų į vakarus nuo lygumų, dykumų ir vidutinio klimato pakrantės zonos kalnų vakaruose bei drėgnųjų miškų Ramiojo vandenyno pakrantėje.

Klimatas kaip ir kraštovaizdis kinta nuo tundros Aliaskoje iki subtropinio klimato Floridoje. Didelėje šalies dalyje vyrauja žemyninis klimatas su karštomis vasaromis ir šaltomis žiemomis. Daliai Kalifornijos būdingas Viduržemio jūros klimatas.

Šalį galima skaidyti į tris skirtingas dalis: kontinentinę (48 valstijos), Aliaską, kuri ribojasi tik su Kanada ir Havajų salyną centriniame Ramiajame vandenyne.

Aukščiausias taškas – McKinley kalnas, Aliaskoje (6 194 m).Politinė sistema

Pagrindinis straipsnis: JAV politinė sistema

Jungtinės Amerikos Valstijos sudarytos iš 50 valstijų, turinčių ribotą autonomiją, nes federaciniai įstatymai turi pirmenybę prieš valstijų įstatymus. Valstijos atskirai sprendžia vidinius reikalus – susijusius su nuosavybe, susisiekimu, verslu, valstijos baudžiamuoju kodeksu, darbo sąlygomis. Kolumbijos apygarda yra valdoma JAV Kongreso ir turi ribotą autonomiją.

Atskirų valstijų konstitucijos skiriasi detalėmis, tačiau bendri principai didžiąja dalimi sutampa su federacinėje konstitucijoje nustatytais principais, įskaitant žmogaus teisių išvardinimą ir vyriausybės organizavimo tvarkos nustatymą. Tokius klausimus kaip verslo valdymas, bankininkystė, viešosios paslaugos ir labdaros organizacijos, valstijų konstitucijos aprašo detaliau ir tikslaiu nei federacinė konstitucija. Pastaraisiais metais federacinė vyriausybė prisiėmė didesnę atsakomybę sprendžiant sveikatos apsaugos, švietimo, socialinio aprūpinimo, transporto, gyvenamojo būsto ir miestų planavimo klausimus.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 758 žodžiai iš 2325 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.