Jav mokesčių sistema
5 (100%) 1 vote

Jav mokesčių sistema

JAV mokesčių sistema

JAV yra federacinė valstybė, taigi valstybinės valdžios funkcijos čia padalytos tarp nacionalinės (federalinės) ir valstijų vyriausybių. Valstijose išskiriami administraciniai vietinio valdymo vienetai. Priklausomai nuo minėto valdžios funkcijų padalijimo valstybės finansų sistemoje sudaromi trijų lygių biudžetai, į kuriuos atitinkamai imami ir mokesčiai. JAV mokesčiai skirstomi į federalinius (federal), valstijų (state) ir vietinius (local) mokesčius. Federaliniai mokesčiai vienodi visoje šalyje. Federalinio biudžeto projektą einamiems finansiniams metams (prasideda spalio 1d.) sudaro administracinė biudžetinė valdžia, dalyvaujant visoms federalinėms ministerijoms. Sudarytą projektą projektą prezidentas pateikia Kongresui, ten jis analizuojamas ir patvirtinamas.

Valstijų valdžios ir vietos savivaldos organų renkami mokesčiai įvairiose šalies teritorijose skirtingi, kadangi tiek valstijų, tiek vietinė valdžia turi plačias teises nustatyti mokesčių dydžius ir jų mokėjimo tvarką. Kiekvienoje valstijoje yra sava mokesčių sistema, priklausanti tik tos valstijos teisėtvarkai. Federalinė vyriausybė į šią sritį nesikiša.

JAV mokesčių sistema yra palyginti stabili, nors prireikus mokesčiai gali būti koreguojami. 1986 m įvykdyta mokesčių reforma, kurios svarbiausi tikslai buvo skatinti gyventojus taupyti, tikintis vėliau praplėsti investicijų bazę bei stimuliuoti ekonominio augimo tempus, didinti vartojimą. Be to, dar buvo siekiama supaprastinti federalinio apmokestinimo sistemą bei apmokestinimą padaryti teisingesnį (sumažinti tarifų skaičius ir pelno apmokestinimo aukštutinė norma, daugiau teikiama lengvatų smulkaus verslo įmonėse).

Šiuolaikinę JAV mokesčių sistemą sudaro (jų struktūra %):

FEDERALINIAI MOKESČIAI (federal):

1. Gyventojų pajamų mokestis (46,4);

2. Socialinio draudimo mokestis (37,6);

3. Korporacijų pelno mokestis (8,9);

4. Akcizai (4,2);

5. Muitai (1,7);

6. Paveldimo ar dovanojamo turto mokestis (1,2).

VALSTIJŲ MOKESČIAI (state):

1. Bendrasis pardavimų mokestis (32);

2. Specifiniai akcizai (9,9);

3. Gyventojų pajamų mokestis (30);

4. Korporacijų pelno mokestis (7,9);

5. Turto mokestis (2);

6. Paveldimo ar dovanojamo turto mokestis (1);

7. Kiti (25,1).

VIETINIAI MOKESČIAI (local):

1. Pardavimų mokestis (iki 30,2);

2. Specifiniai akcizai (3);

3. Gyventojų pajamų mokestis;

4. Korporacijų pelno mokestis (apie 8);

5. Turto mokestis (iki ¾);

6. Paveldimo turto mokestis;

7. Ekologiniai mokesčiai.

JAV mokesčiai pagal apmokestinama objektą yra šie: pajamų (pelno), socialinio draudimo, nuosavybės (turto), prekybos, paveldimo ar dovanojamo turto ir kt.

Gyventojų (individualių) pajamų mokestis. Federalinio pajamų mokesčio apmokėjimo objektas yra asmeninės pajamos, gautos ne iš korporacinio verslo: darbo užmokestis, kapitalo prieaugis, nuomos pajamos, procentiniai pinigai ir pan. Mokesčio įstatymo leidyboje išskiriami trys pajamų tipai: bendrosios, grynosios ir apmokestinamos pajamos.

Bendrosios pajamos – bendra metinė pajamų suma iš bet kokių šaltinių. Grynosios pajamos – iš bendrų pajamų atskaičius vadinamąsias “dalykines” išlaidas bendroms pajamos uždirbti ir “standartinę nuolaidą”. Apmokestinamosios pajamos – grynosios pajamos, atskaičius iš jų įvairias kitas įstatymų leidžiamas išlaidas ir neapmokestinamąjį minimumą. Pajamų mokestis priklauso nuo apmokestinamųjų pajamų lygio ir nuo mokesčio tarifo, kurį sąlygoja mokėtojo šeimyninė padėtis (1 lentelė).

Šiuo metu Jūs matote 35% šio straipsnio.
Matomi 448 žodžiai iš 1290 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.