Juditos vaičiūnaitės eilėraščio piešinys analizė-interpretacija analize
5 (100%) 1 vote

Juditos vaičiūnaitės eilėraščio piešinys analizė-interpretacija analize

Juditos Vaičiūnaitės eilėraščio “Piešinys”

analizė-interpretacija

Grožio pajutimas. Kultūros atmintis. Istorinė praeitis. Taip, tai svarbiausi J.Vaičiūnaitės kūrybos orientyrai ir poetinės atramos. Senoji architektūra. Didieji meno stiliai. Specifinė augalija. Svarbiausias gyvenimo ir kūrybos klodas – Vilnius, kuris susijęs su poetės kūrybine branda, jos poetiniu vaizdiniu. Taip, tai pagrindiniai J.Vaičiūnaitės savito poetinio žodyno lėmėjai. Tad visa tai ir galime rasti jos eilėraštyje “Piešinys”.

Intriguojantis jau pats eilėraščio pavadinimas, kuris stebina savo neįprastumu, nes mūsų kultūroje įprasta girdėti “paveikslo”, bet ne “piešinio” sąvoką. Jau pirmosios kūrinio eilutės nurodo konkretaus dailininko konkretų kūrinį, tai – Vincento Smakausko “Žaidžiančios mergaitės”, autorės teigimu “šimtametis jau piešinys”. Šiame eilėraštyje pasigendama aiškios erdvės nuorodos, užsimenama tik apie jos išoriškumą, kuriame veikia ir pats kūrinio subjektas, bei įvardijamas konkretaus miesto – Vilniaus pavadinimas. Laikas nei lyriniam “aš”, nei eilėraščio vyksmui nėra reikšmingas ar svarbus. Tad jo įvardijimas ir nėra prasmingas. Tačiau šiame J.Vaičiūnaitės kūrinyje pinasi dvi laiko plotmės – dabarties, kurios metu stebimas piešinys, ir praeities, kurią primena paveiksle matomi personažai. Praeitis turi konkrečią laiko nuorodą – tai XIX amžius, tik neaišku, ar tuo pat metu ir buvo nutapytas šis meno kūrinys. Galbūt tai tik piešinyje vaizduojamas laikotarpis.

Vilniaus vardas J.Vaičiūnaitės poezijoje dažnai sutinkamas. Ne veltui apie ją sakoma, jog ji yra pirma tikroji miesto poetė – gana retas paukštis mūsų “kaimiškoje” kultūroje. Jos kūryboje Vilnius suvokiamas kaip unikalus, pagal savo raidos dėsnius gyvenantis, kuriantis ir atkuriantis, integruojantis bei asimiliuojantis kultūros ir meno įtakas, kitų tautų kultūras miestas. Miestas čia nėra priešinamas su gamta ir valstietiška pasaulėjauta, čia galima gyventi, mylėti, džiaugtis, patirti nekasdieniškų įspūdžių, kurių nėra nei gamtoje, nei idiliškame dainuotinės poezijos kaime. Čia susitinka istorija, pasaulis ir dabartis.

Šiuo metu Jūs matote 69% šio straipsnio.
Matomi 366 žodžiai iš 527 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.