NATO
Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacija (NATO – North Atlantic Treaty Organization) – tarptautinė gynybinė sąjunga, įkurta 1949 metais.
Tikslai :
1. Sąjungos nariai įsipareigoja ginti laisvę, saugoti bendrą palikimą ir civilizaciją vadovaujantis demokratijos laisvės ir įstatymo principais.
2. Kilus grėsmei bent 1 iš sąjungos narių saugumui, kitos narės įsipareigoja ginti viena kitą.
3. Tuo pačiu sąjungos narės siekia užtikrinti saugumą Europoje ir pasaulyje, įskaitant ir tas šalis, kurios nėra sąjungos narės.
Struktūra.
Dvi pagrindinės dalys – Civilinė ir Karinė.
Civilinė:
Šiaurės Atlanto taryba (angl. North Atlantic Council – NAC) – svarbiausias sprendimų priėmimo organas . Būdama atsakinga už visus NATO sprendimus, ji yra vienintelis Šiaurės Atlanto sutartimi įsteigtas organas.
Gynybos planavimo komitetas (angl. Defence Planning Committee – DPC) sprendžia beveik visus gynybos reikalus ir tai, kas susiję su kolektyvinės gynybos planavimu.
Gynybos priežiūros komitetas – užsiima konsultacijomis, prižiūri, kaip vykdoma gynyba.
Viešosios diplomatijos komitetas – didelį dėmesį skiria informacinei veiklai, kuria siekiama pagilinti žinias ir supratimą apie NATO ir jos politiką tiek NATO šalyse, tiek partnerėse.
Karinė:
Karinis komitetas – aukščiausia karinė institucija Aljanse, nors ir išliekanti Šiaurės Atlanto tarybos politinėje valdžioje. Komitetas teikia Aljansui karinius patarimus ir užsiema karo strategija.
Organizaciją 1949 metais įkūrė 12 šalių:
Belgija
Danija
Islandija
Italija
JAV
Jungtinė Karalystė
Kanada
Liuksemburgas
Nyderlandai
Norvegija
Portugalija
Prancūzija
Vėliau prisijungė kitos 14 šalių:
1952: Graikija, Turkija
1954: Vokietija
1982: Ispanija
1999: Čekija, Lenkija, Vengrija
2004: Bulgarija, Estija, Latvija, Lietuva, Rumunija, Slovakija, Slovėnija
Šiuo metu prisijungti prie NATO siekia Albanija, Kroatija bei Makedonija
· Lietuva su NATO bendradarbiauja nuo 1991 m.
· 2002 metais Lietuva buvo pakviesta pradėti derybas dėl narystės NATO.
· 2004 metų kovo 29 dieną Lietuva tapo NATO nare.
NATO yra atvira valstybėms, norinčioms tapti naujomis Aljanso narėmis. NATO nare gali tapti demokratiška, taikią užsienio politiką vykdanti valstybė, aktyviai ir geranoriškai bendradarbiaujanti su kaimyninėmis šalimis. Norinčios įstoti valstybės kasmet turi pateikti integracijos į NATO planus (Metinė integracijos programa). Šiuos planus NATO specialistai nagrinėja, vertina bei teikia savo pastabas ir pasiūlymus. Lietuvoje už integracijos planų (MAP) rengimą, pateikimą bei įgyvendinimo koordinavimą atsakinga tarpžinybinė Lietuvos integracijos į NATO koordinavimo komisija.
Jungtinių Tautų Organizacija
Jungtinių Tautų Organizacija (santrumpa – JTO; anksčiau vadinta Suvienytųjų Nacijų Organizacija arba SNO) yra tarpvalstybinė organizacija, kurią sudaro 192 valstybė, t.y. praktiškai visos pripažintos nepriklausomos valstybės. Tai yra didžiausia tarptautinė organizacija pasaulyje.