Juos domino matematika
5 (100%) 1 vote

Juos domino matematika

JUOS DOMINO MATEMATIKAMatematika – mokslas kuris gyvuoja tiek kiek ir pati žmonija.”Mokslo istorija negali apsiriboti idėjų raida – ji turi taip pat liesti žmones su jų ypatybėmis, talentais, priklausymu nuo socialinių sąlygų, nuo šalies ir epochos. Kultūros raidoje pavieniai žmonės turėjo ir tebeturi kur kas didesnę reikšmę, negu bendrojoje žmogaus istorijoje… Todėl aišku, jog pažangią žmonių gyvenimas ir veikla- labai svarbus mokslo raidos veiksnys, o jų gyvenimo aprašymas yra neatskiriama mokslo istorijos dalis…” Aš visa širdimi pritariu šiai Sergejaus Vavilovo minčiai. Taip, žmogus visada, visais laikais, visose šalyse garsus yra darbais.Tačiau mokykloje mes nagrinėjame tik mokslininkų darbus, o šių žmonių gyvenimas lieka visiškai nežinomas. Kai išgirstu Pitagoro vardą, pirma mintis kuri man šauna į galvą yra teorema.Tačiau Pitagoras – tai ne brėžinys ir ne teorema, visų pirma jis žmogus, kuris turėjo savo likimą.Aš pabandysiu jus supažindinti su keliais likimais.

“Matematikos knygos – poilsis” – taip manė žymus prancūzų mokslininkas Žanas Dalamberas. Gimė jis 1717m. Paryžiuje, jo motina, nedora moteris, paliko jį , visai dar mažutį, ant Žv. žano bažnyčios laiptų.Policininkas, kuris rado berniuką, pavadino jį Žanu Leronu(Žanu Apvaliuoju),pagal bažnyčios, prie kurios jis buvo rastas, pavadinimą. Jau suaugęs jis pats sugalvojo sau vardą: Žanas Leronas Dalamberas.

Pagal įsigalėjusia taisyklę pamestinukas buvo išgabentas į kaimą.Tačiau netrukus paaiškėjo tiesa, apnuoginanti žmogaus žiaurumą. Jo motina, rašytoja Tansen, graži, protinga ir nedora moteris, nenorėjo turėti vaikų, ir kai jai vis dėlto gimė sūnus, ji, pasinaudodama tuo, kad vyras generolas Detušas buvo išvykęs, paskubėjo atsikratyti kūdikiu. Tačiau generolas grįžęs surado berniukį. Jis rado jam globėjį mieste – tai buvo daugiavaikė stikliaus Ruso žmona.Generolas dažnai lankė sūnų, įtaisė jį į gerį pensionį.Tėvas mirė, kai berniukui buvo dešimt metų.

Sutuoktiniai Ruso buvo malonūs žmonės, ir Žanas gyveno pas juos gerai. Prisirišimį prie įtėvių Dalamberas jautė visį gyvenimį, beje, didesniįjį jo dalį- apie keturiasdešimt metų- jis išgyveno stikliaus namuose. Žanas gerai mokėsi pensione, turėjo literatūrinių gabumų. Po to Mazarino kolegijoje dvejus metus mokėsi retorikos, domėjosi poezija ir filosofija. Dalamberas buvo visapusiškai talentingas žmogus ir tikriausiai būtų daug pasiekęs bet kurioje pasirinktoje srytije.Ir vis dėlto, baigęs kolegijį ir gavęs laisvųjų mokslų magistro laipsnį, jis niekaip negalėjo išsirinkti mėgstamo darbo. Įtėviai norėjo matyti jį dirbantį kokį nors solidų darbį, svajojo, kad Žanas taps advokatu arba gyditoju, ir baimindamiesi stebėjo jo nesuprantamį ir, jų nuomone, visiškai neperspektyvų žavėjimasi matematika. Nuolaidus iš prigimties, jis buvo pasiryžęs nusileisti jiems ir netgi atidavė savo draugui Deni Didro visas matematikos knygas, pažadėjo neliesti jų, kol taps medicinos daktaru.Tačiau pažado , kaip matome, neištesėjo.Dabar universitetuose nagrinėjamas Dalambero principas ir sprendžiamos diferencialinės lygtys, kurių sudarymo bendruosius principus suformulavo jis,26 metų Dalamberas.Meteriologams jis meteriologas – juk oro antplūdžių reiškinį įrodė jis, Dalamberas. Astronomai neprisimena to. Jiems svarbesnė jo planetų perturbacijų teorija, darbai apie nutacijas. Ir fizikai gerbia Dalamberį- juk traktatas apie skersinius stygos svyravimus yra matematinės fizikos pamatas.O mokslo žmonėms jis visam laikui liks Dalamberas – enciklopedistas, puikiųjų 20 tomų sudarytojas ir autorius.

Šis kuklus žmogus niekada neapibrėždavo savo nuopelnų. Jis buvo didžiai gerbiamas Rusijoje ir Vokietijoje. Jakaterina antroji siūlė 100000 livrų per metus už Rusijos sosto įpėdinio auklėjimį, tačiau jis atsisakė. Už jokius pinigus jis negalėjo palikti Paryžiaus.

Dalambero senatvė buvo liūdna, vieniša. Merdėjo ilgai, kamuojamas akmenligės. Mirė jis 1783 metų spalio menesį.

Taip ir praėjo jo gyvenimas.Ktas didis žmogus – Rene Dekartas , filosofas, matematikas, anatomas – Prancūzijos nacionalinis pasididžiavimas.

Jis, būdamas 17 metų domėjosi tik jodinėjimu bei fechtavimu. Netrukus su kamerdinieriu ir liokajais jis atvažiuoja į Paryžių. Jo gyvenimas pilnas permainų, Renė buvo labai nepastovus žmogus. Dekartas, po ilgų klajonių, trumpam apsistoja Paryžiuje, o po to išvyksta į Olandijį, kur išgyvena 20 metų, beje, gyvena irgi labai neramiai, penkiolika kartų pakeičia savo adresį. Čia, Olandijoje jis ir sukuria įžymiįsias knygas “Samprotavimas apie metodį”, “Metafiziniai apmįstymai apie pirmįjį filosofijį”, “Filosofijos pradai”,- knygas, daugeliui metų iš viduramžių tamsos besiveržiančio mokslo raidos kryptis. Čia jis atlieka savo tyrinėjimus, nagrinėja, kaip užsimezga gemalas, aprašo besįlyginio reflekso mechanizmį, lengvai pereidamas nuo medicinos prie astronomijos, nuo astronomijos prie optikos.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 774 žodžiai iš 2362 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.