Juozas naujalis
5 (100%) 1 vote

Juozas naujalis

Juozas Naujalis būdamas jaunas

J. Naujalis būdamas mažas svajojo pats atsisėsti prie vargonų ir groti… – Juk tai paprasta. Senasis vargonininkas turi “stebuklingas knygas”, į kurias tik pasižiūrėti reikia ir gali groti. Ir staiga vėjo gūsis pro atvirą lanagą išpūtė vieną lapelą – vaikas laimingas jį sugavo. Dabar jis gros vargonais! Deja, lape buvo tik daug linijų ir taškelių – jis nieko nesuprato…

Daug mokslo, darbo, džiaugsmo ir nusivylimo metų praeis nuo tos dienos, kol mažasis berniukas, taip trokštantis muzikos, taps Lietuvos muzikos patriarchu.

Kiek atokiau nuo benedikto Tiškevičiaus dvaro, tarp bažnyčios ir kapinių, stovėjo pailgas namas. Viename jo gale, nedideliame dviejų kambarių butelyje, Vinco Naujalio šeima. Čia 1869 metų balandžio 9 dieną gimė Juozas Naujalis, būsimasis kompozitorius. Naujaliams gimė keturiolika vaikų, tačiau tik penki užaugo. Juozas buvo jauniausias.

Meninę prigimtį Juozukas bus paveldėjęs iš tėvo. Paprastas kamietis, Vincas Naujalis turėjo polinkį į dailę.

Vėliau vargoninkas išaiškino Juozukui bendrąją natų rašymo tvarką, o šis, atidžiai stebėdamas vargoninko grojimą, suprato rašybos esmę. Vargonai tapo jo mylimiausiu draugu.

Vėliau Juozas išvyko mokytis muzikos į Varšuvą ir jam ten neblogai sekėsi. Juozui artimiausia kamerinė ir simfoninė muzika. Operos žanrą ne taip mėgo.

Prie Lietuvių profesionaliosios muzikos lopšio

1892 metų ankstyvą pavasarį Kauno katedros vargoninką J.Kalvaitį pakeitė J.Naujalis. J.Naujalis atvyko iš Rietavo, Kalvaitis išvažiavo į Rietavą. Taip savotiškai susikryžiavo dviejų muzikų keliai.

Taigi J.Naujalis Kaune jau rado šiokią tokią, nors ir labai menkai purentą, dirvą. Jam teks išvaryti pirmąją vagą. Sunkus tai darbas. Jį nuveikti gali tik stiprus, labai atkaklus žmogus.

Darbą Kaune J.Naujalis pradėjo kupinas energijos ir dideliuų ateities planų. Tačiau įgyvendinti juos galėjo tik po kelerių metų.

Šalia specifinių disciplinų, kaip likurga, lotynų kalba ir kitos, J. Naujalis pas patį F. Haberlį lankė kontrapunktą, partitūrų skaitymą, giedojimą,bažnytinės muzikos literatūrą ir vargonavimą. Mokėsi labai gerai, mokykloje jis buvo vienas geriausių mokinių.

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 350 žodžiai iš 648 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.