Jurga ivanauskaite
5 (100%) 1 vote

Jurga ivanauskaite

Jurga Ivanauskaitė. Mėnulio vaikai. Romanas. 1988 metai. Vilnius.

Jurga Ivanauskaitė, gimė 1961m. Vilniuje, baigė Dailės institutą, ji miesto civilizacijos auklėtinė. Tai ryški, šių dienų literatūrinio gyvenimo figūra. Jos debiutinis darbas – prozos knygelė „Pakalnučių metai”. Bendrame to meto prozos kontekste šalia gana tradicinių lietuvių prozos kūrinių autorė atrodo labai įdomi, tokia lyg ir ne visai pritapusi rašanti apie kažkokį kitokį gyvenimą tačiau, pripažinkime ji rašo apie gyvenimą tokį koks jis yra iš tiesų ne pagražintą, nenuspalvinta visomis vaivorykštės spektro spalvomis, tiesiog realų gyvenimą. Jos herojai sakyčiau mįslingi, jų poelgiai, novelių siužetai byloja, kad J. Ivanauskaitės kūryba – tai naujas žodis lietuvių prozoje.

Ji parašė šias knygas – novelių rinkinį „Kaip užsiauginti baimę”, romanus „Mėnulio vaikai”, „Pragaro sodai”, „Ragana ir lietus”, „Agnijos magija”, „Sapnų nublokšti”. Šios rašytojos populiarumą be abejo sustiprino įdomios publicistikos knygos apie Tibetą: „Ištremtas Tibetas”, „Kelionė į Šambalą”, „Prarasta pažadėtoji žemė”.

Nagrinėdama romaną „Mėnulio vaikai“ pasistengsiu daug dėmesio skirti turiniui, išanalizuoti jo kalbą, erdvę ir laiką. Pažvelgsiu kokios problemos jame gvildenamos, kokie siekiai iškeliami, bandysiu paanalizuoti kodėl jis toks populiarus tarp tuometinio jaunimo (negaliu sakyti šiuolaikinio, kadangi prabėgo 15 metų nuo romano parašymo, ir jaunimui daug labiau pasidarė įdomesnis internetas nei knygos). Jei padarytume apklausą ir jaunuolių paklaustume, kiek knygų per metus jie perskaitė ne iš mokyklose ar universitete privalomos literatūros, galiu lažintis beveik visi atsakytų: „nei vienos“.

Ant J.Ivanauskaitės romano „Mėnulio vaikai” viršelio, kurį piešė pati autorė, pavaizduota mergaitė su nukirstais idealios meilės sparnais. Juk tik mylinčiam išauga sparnai, juk tik mylintis gali skristi.

Apie ką šis kūrinys? Kokia kūrinio konstrukcija? Kūrinį sudaro dvi dalys. Pirmoji dalis – Anitos laiškai žuvusiam Gediminui, antroji – Gediminas skaito Anitos laiškus, kažką pasakoja iš savo gyvenimo ir tarsi kalbasi su savižude Anita. Iškalbingas pats sumanymas: tarsi teigiama, jog žmogus susvetimėjusiame ir priešiškame pasaulyje pasmerktas vienišumui, nesusikalbėjimui. Tikri, atviri ir nuoširdūs galime būti tik su savimi. Taip rašomi laiškai mirusiam, o iš tikrųjų – pačiam sau.

Anita pamilsta Gediminą nepažinusi jo, tik sužinojusi apie vaikino dingimą kalnuose. Taigi pamilsta ne žmogų, o pačią meilę, kuri ją gelbsti nuo savižudybės. Ji nori kuo daugiau apie savo įsimylėjimų objektą sužinoti kuo daugiau, rankioja prisiminimus apie jį ir kaip kokius karoliukus veria ant siūlo. Ji susitinka su moterimis, kurios sutiko Gediminą gyvą, išklauso jų meilės istoriją, gauna keletą nuotraukų, kuriomis išklijuoja savo kambario sienas. Rodos, nėra nė vieno žmogaus nepažįstančio Gedo, jis pritapdavo visur, su visais buvo „savas tipas”. Tačiau Gediminas atsiranda, idealioji meilė virsta realybe. Anita išsigąsta, nes realybe netiki. Ji pabėga, nors bėgti jau nėra kur. Anitai reikia, kad kas nors ją paglobotų ir tai ji leidžia padaryta Tomui ( už kurio ji išteka) , tačiau tik tol, kol nepajunta priespaudos ir grėsmės savajam „aš”, savo esmei, nes Tomas visus sprendimus priima už Anitą, na, kad ir štai šioje romano ištraukoje: „ – Manau, tau užteks trijų dienų pasiruošti kelionei?- jis tai pasakė įsakmiai, kaip prieštaravimų nemėgstąs gydytojas, siūlantis pacientui operaciją.- Čia aš sėdėsiu ligi ketvirtadienio ir su savo asilu profesorium tarsiuos dėl diplominio darbo, iš kurio jis sau pasidarys daktaratą. Kompiliatorius prakeiktas!“

Sužinojęs apie Anitos savižudybę (ji iššoko iš 9 aukšto per savo gimtadienį), ir gavęs tuos laiškus, kuriuos mergina jam parašė, Gediminas juos skaito ir tarsi pasakoja visą savo gyvenimą jai, pasakoja apie tai ko niekam šalia esančiam nebūtų galėjęs papasakoti, to jis negalėjo pasakyti netgi Anitai tol kol ji buvo gyva.Gedimino gyvenimas – ištisa nelaimingų mylinčių moterų galerija. Meilė iškelta į moters būties centrą, jos nebuvimas tolygus mirčiai. Moterys – kaip drugiai skrenda į liepsną ir žūva. Tuščiame gyvenime nebėra vienintelės meilės, yra tik jos parodija – atsitiktinai, vienkartiniai santykiai. Kur kalba kūnai, sielos miršta. Gedimino išgyvenama tuštuma – pelenai, mirties ženklai. Tačiau rašytoja su juo bando sieti viltingas ateities perspektyvas. Gediminas įstoja į medicinos universitetą, ieško savo šaknų tautos kultūroje, dievina Čiurlionį… Tuo tarpu Anita neturi laiko gilintis į Gedimino jausmus, ji myli pačią meilę ir nuolat kartoja: „aš tave myliu, Gediminai!” ko gero nelabai suprasdama, šių kelių žodžių reikšmę. Beje, romane niekur nėra aprašomi Gediminui būdingi bruožai, kad ir nosies forma ar plaukų ilgis, tik užsimenama, kad jis yra gražus, pašėlusiai gražus ir turi absoliučią atmintį. Anitą mes galime pažinti daug giliau, vienoje vietoje jos išvaizda taip smulkiai aprašoma( „amžinasis moteriškumas“, papurę plaukai, pavyzdingu makijažu, lakuotais nagais, aukštakulniais batais, baltais drabužiais), kai tuo
tarpu Gedimino išorė taip ir lieka nepažinta. Romane sprendžiamos psichologinės problemos, kai mintyse Gediminas kalbasi su Anita jis papasakoja apie savo vaikystę, kai turėjo viską, ir tai kaip jam trūko tėvo. Galima suprasti, kad toks Gedimino pasirinktas gyvenimo būdas, atsitiktiniai lytiniai santykiai, pasirinkti neveltui, šitaip jis tikisi kompensuoti tą vaikystėje nepatirtą meilės stygių ir kartu nesąmoningai atkeršyti motinai, skaudindamas kitas moteris… Šis romanas tarsi išlaisvina pagrindinė heroję iš drovumo, tiek Anita, tiek vėlesnių J. Ivanauskaitės romanų moterys vis atviriau eksponuoja savo kūną. Tačiau tai tik iliuzija jos ne išsilaisvina, o tampa savo instinktų vergėmis. J.Ivanauskaitės romanų temą galėčiau nusakyti dviem žodžiais juose pagrindinius vaidmenis atlieka tik meilė ir mirtis.

Šiuo metu Jūs matote 45% šio straipsnio.
Matomi 973 žodžiai iš 2151 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.