Kaciu anatomija ir fiziologija
5 (100%) 1 vote

Kaciu anatomija ir fiziologija

Katė, dar kitaip vadinama namine kate, yra mažas kačių šeimos žinduolis. Kadangi yra plėšrūnas ir minta sumedžiota mėsa, tai šis gyvūnas yra mėsaėdis. Katės atsirado prieš 3500 metų Senovės Egipte, ten jos buvo laikomos, kad išgaudytų peles ir kitus graužikus. Kačių istorija nusitęsia ir į dar tolimesnę praeitį, kai buvo rasti 8000 metų senumo žmogaus ir katės kaulai palaidoti po žeme Kipro saloje. Tuomet ir išaiškėjo, kad katės žemėje gyvena tūstančius metų.

Katės yra vyriškosios (patinas) ir moteriškos (patelė) giminės. Kačių svoris tarp 2,5 ir 7 kilogramų, gali sverti ir daugiau. Jos gyvena 15 – 20 metų. Normali kūno temperatūra 38 ir 39˚ C. 140 – 220 širdies dūžių per minutę.

Naminė katė – tai tipiška kačių šeimos atstovė – nedidelio ūgio, turinti ištįsusį liemenį ir palyginti neilgas kojas. Katės galva kaip ir kaklas dažniau trumpi, uodega normalaus ilgio. Nors būna ir beuodegių kačių, tai naujai išvestos veislės. Kailis vienodai dengia visą kūną ir būna įvairių atspalvių. Plaukas trumpas ir prigludęs. Tik dirbtinai išvestų veislių kačių kūno sandara, plaukuotumas, spalva kiek kitokia. Katė – bene elegantiškiausia ir gražiausia plėšrūnė.

KATĖS SKELETAS

Kaulai, sujungti jungiamojo audinio raščiais ir kremzlėmis, sudaro gyvūno griaučius, arba skeletą. Jis sudaro tvirtą kūno pagrindą – atramą minkštoms kūno dalims. Kai kur skeletas sudaro tvirtas ertmių sienas gležniems organams, kaip smegenims,širdžiai. Kaulai – tai mineralinių medžiagų, ypač kalcio ir fosforo depas. Juose yra 50% vandens, 15,75% riebalų, 12,4% kitų organinių junginių ir 21,85% neorganinių medžiagų (kalcio fosfato, kalcio karbonato).

Katės skeletą sudaro: kaukolė, stuburas, krūtinės ląsta ir galūnės. Skeletas, jungiamas kremzlių, jungiamųjų audinių, sąnarių, kartu su raumenimis įgalina kūną judėti.

KAUKOLĖ. Katės kaukolė vidutinio dydžio su stipriais žandikauliais ir gerai išsivysčiusiomis smegenimis. Viršutiniame žandikaulyje yra 16 nuolatinių dantų, o apatiniame – 14 nuolatinių dantų. Taisyklingas sukandimas – tiesus, arba replių principo, kai kapliai remiasi vienas į kitą sudarydami tarsi reples. Nustatant grynaveislių kačių sukandimą, leistinas nedidekis nukrypimas nuo normos. Jei tarpas tarp viršutinio ir apatinio žandikaulio kaplių didesnis nei 2mm, ir apatinio žandikaulio kapliai šlenda į priekį, tai laikoma yda ir kvalifikuojama kaip perkandimas. Kai viršutinio žandikaulio kapliai išlenda į priekį apatinio žandikaulio kaplių atžvilgiu, ši yda vadinama nepakankamu sukandimu. Šie nukrypimai nuo normos yra paveldimi ir nepriklauso nuo katės auginimo bei laikymo sąlygų.

PIENINIAI DANTYS. Kačiukai gimsta be dantų. Pieniniai dantys prasikala 10 – 30 dienų amžiuje. Iš viso jų išdygsta 26. Viršutiniame žandikaulyje yra 6 kapliai, 2 iltys, 4 prieškrūmiai. Pieninius dantis keičia nuolatiniai, kai gyvūnai sulaukia 3,5 – 5,5 mėnesių amžiaus. Tuo metu kačiukai prasčiau ėda, o kai kada visai neliečia maisto.

NUOLATINIAI DANTYS. Suaugusi katė turi 30 nuolatinių dantų. Viršutiniame žandikaulyje yra 16 (6 kapliai, 2 iltys, 6 prieškrūmiai ir 2 krūminiai), o apatiniame žandikaulyje – 14 (6 kapliai, 2 iltys, 4 prieškrūmiai, 2 krūminiai).

Tinkamai šeriamo kačiuko dantys pasikeičia be komplikacijų. Katei senstant vis labiau nusitrina kapliai, jie pirmieji ir iškrenta. Prieškrūmiai ir krūminiai dantys išsilaiko iki 20 metų. Išvestų veislių katės gyvena daug trumpiau, taigi ir jų dantys iškrenta kur kas anksčiau.

STUBURAS. Susideda iš 7 kaklo, 13 krūtinės, 7 juosmens, 3 suaugusio kryžkaulio ir 20 – 26 uodegos slankstelių. Beuodegių kačių išsivystę tik 4 pirmieji uodegos slanksteliai. Iš stuburo išauga 13 porų šonkaulių. Šonkauliai kartu su krūtinkauliu ir krūtinės slanksteliais sudaro krūtinės ląstą. Pirmų 9 šonkaulių poros suaugusios su krūtinkauliu, o 4 poros laisvos.

Visa kaukolės ir stuburo sistema saugo labai jautrią centrinę nervų sistemą, kuri sudaryta iš nugaros ir galvos smegenų.

GALŪNĖS. Jos skirtos judėjimui palengvinti. Veikia sverto principu. Atsirado, gyvūnams prisitaikant judėti standžiu pagrindu. Jų efektyvumą didina raumenys, prisitvirtinę prie griaučių. Žinduolių galūnės stiprios, jų padėtis vertikali (laiko kūną pakeltą nuo žemės).

Priekinių galūnių juosta. Ją sudaro mentė, petikaulis, priešpetis, stipinkaulis, riešas, plaštaka ir letena. Katės priekinės galūnės turi po penkis pirštus. Pakėlę katę už priekinių kojų, galime smarkiai patempti raumenis.

Užpakalinių galūnių juosta. Ją sudaro dubuo, šlaunis, kelio girnelė, blauzda, kulnas, slėsna ir užpakalinė letena. Ant užpakalinių galūnių katė turi po keturis pirštus.

Katės pirštų nagai specifiškai įtraukiami. Ji eina remdamasi pado pagalvėlėmis, todėl ji vaikšto labai tyliai. Katė galanda nagus, kad jų forma butų gera ir kad jie butų aštresni.

Katės skeletas

1. Kulnakaulis,

2. riešakaulis,

3. uodegos slanksteliai,

4. kaklo slanksteliai,

5. raktikaulis,

6. šonkauliai,

7. šlaunikaulis,

8. šeivikaulis,

9. petikaulis,

10. kaukolė,

11. klubakaulis,

12. sėdynkaulis,

13. juosmens slanksteliai,

14. plaštakos kaulas,

15. pėdos kaulas,

16.
alkūnė,

17. pirštakauliai,

18. pisiform bone (lot.),

19. gaktikaulis,

20. stipinkaulis,

21. kryžkaulis,

22. mentė,

23. krūtinkaulis,

24. kulnakaulis,

25. krūtinės slanksteliai,

26. blauzdikaulis,

27. alkūnkaulis,

28. kardinė atauga.

KATĖS RAUMENŲ SISTEMA

Raumenys sąlygoja daugelį svarbiausių organizmo fiziologinių funkcijų: viso kūno, jo dalių bei organų judėjimą, kaujo apytaką, kvėpavimą, kramtymą, maisto judėjimą virškinamajame trakte, medžiagų apykaitos nereikalingų produktų šalinimą. Jie sudaro 40 – 60 % organizmo masės ir priklauso judėjimo organų sistemai. Skiriami lygieji ir skersaruožiai raumenys. Lygiųjų yra virškinamojo trakto, kraujagyslių, lytinių ir kvėpavimo takų, liaukų latako sienose, akyse,odoje. Lygiuosius raumenis inervuoja vegetaciniai nervai, todėl jie susitraukia automatiškai ir lėtai. Skersaruožiai yra galvos, liemens,galūnių, kaklo, liežuvio, gomurio, ryklės ir t.t. Raumenys atlieka savo funkciją, nes jie yra dirglūs. Pagrindinė visų raumenų savybė yra susitraukimas ir atsipalaidavimas, t.y. sutrumpėjimas ir pailgėjimas. Raumeniui susitraukus pasikeičia jo forma, bet ne tūris. Raumenų tonusas – tai įtempimas. Jį palaiko nuolatiniai impulsai iš centrinės nervų sistemos. Raumenų tonusas padeda greitai keisti padėtį erdvėje, išlaikyti pusiausvyrą.

Kačių raumenų sistemą sudaro galvos, kaklo, stuomens ir galūnių raumenys, kurie prisitvirtinę prie skeleto kaulų. Raumenų veikla – tai jų skaidulų susitraukimas. Raumeniui susitraukiant, cheminė energija virsta darbu, o darbo metu išsiskiria šiluma.

KATĖS ODA IR PLAUKŲ DANGA

Svarbią reikšmę katės gyvenime turi oda ir plaukų danga. Odoje baigiasi nervų galūnės, kurių pagalba organizmui perduodami visi signalai apie išorinius dirgiklius. Be to, oda atlieka organizmo termoreguliatoriaus,mechaninės jo apsaugos funkciją. Plauko ilgis ir spalva lemiamą reikšmę turi veislininkystėje.

Katei labai reikalingi jautrieji plaukai, augantys abipus nosies, virš akių ir užpakalinių galūnių vidinėje pusėje. Jie padeda jai orientuotis aplinkoje, atspėti kliūtį nakties tamsoje, išvengti susidūrimo. Dengiamasis naminės katės plaukas gali būti ilgas, normalaus ilgio ir tarsi pliušinis. Poplaukis – trumpas ir minkštas.

Patelių apatinėje pilvo ir krūtinės dalyje yra susiformavę 8 speneliai, po keturis iš kiekvienos pusės. Jie jungiasi su pieno liaukomis. Juos žindžia naujagimiai kačiukai pirmosiomis gyvenimo savaitėmis.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1172 žodžiai iš 3827 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.