Kaimo turizmo plėtra
5 (100%) 1 vote

Kaimo turizmo plėtra

ŠILUTĖS VYDŪNO GIMNAZIJA

Aina Beržinytė 4r

Nida Stulgaitė 4s

KAIMO TURIZMO PLĖTRA RUSNĖS SALOJE

GEOGRAFIJOS METINIS PROJEKTAS

Projekto vadovas

Marytė Lukošaitienė

Šilutė

2003

Turinys

Turinys 1

Įžanga 2

Turizmo samprata 3

Kaimo turizmo plėtra Rusnės saloje 4

Kaimo turizmo plėtra Šilutės rajone 6

Anketų analizė (Vasaros sezonas) 6

Turistų anketų duomenys ir jų analizė (Vasaros duomenys) 7

Turistų nuomonė apie kaimo turizmo Rusnėje perspektyvas 12

Duomenų iš turistų registracijos knygų analizė (Rudens sezonas) 14

Išvados 16

Literatūra 17

Įžanga

Pernai mes darėme metinį darbą apie Pamario geologinę, biologinę ir socialinę struktūrą. Mums labai patiko rašyti apie savo gimtąjį kraštą, todėl ir šiais metais nusprendėme juo domėtis toliau. Pasirinkome tiriamąjį darbą apie kaimo turizmo plėtrą Rusnės saloje. Mūsų tikslai buvo išsiaiškinti turistų geografiją, jų apsilankymo tikslus ir dažnumą, amžių ir išsilavinimą, rekreacinį tipą, labiausiai lankomus objektus ir turizmo Rusnės saloje perspektyvas. Darbą pradėjome per vasaros atostogas, nes į mūsų sudarytų anketų klausimus turėjo atsakyti vasarą atvykę turistai.

Darant šį darbą mums teko bendrauti su kaimo turizmu užsiimančiais žmonėmis, Rusnės kaimo turizmo draugijos pirmininke Dalia Drobniene, turizmo specialistu Sauliumi Jočbaliu ir žinoma su pačiais turistais.

Mes galime išskirti šiuos metinio darbo ruošimo etapus:

• anketų sudarymas,

• turistų apklausa,

• fotografavimas,

• anketų analizė,

• duomenų iš turistų registracijos knygų analizė,

• išvadų rašymas.

Darydamos šį darbą įgijome labai daug patirties. Bendravimas su žmonėmis patobulino komunikacinius įgūdžius, sužinojome jų nuomonę apie kaimo turizmą, jo perspektyvas ir trūkumus. Išsiaiškinome kas domina turistus. Labai patobulinome savo kompiuterinį raštingumą, darbą su Microsoft Excel ir Microsoft Word programomis. Tobulindamos savo kompiuterinio raštingumo žinias rėmėmės tokiomis knygomis kaip B. Burgio ir A. Kulikausko „Kompiuterija“, V. Dagienės ir A. Žandario „Informatika. Informacijos technologija“ Manome, kad šiame metiniame darbe surinkta informacija gali padėti mokiniams besidomintiems kaimo turizmu ne tik Rusnėje, bet ir Šilutės rajone.

Turizmo samprata

Turistas yra asmuo, kuris pažintiniais, profesiniais – dalykiniais, etniniais, kultūriniais, rekreaciniais, religiniais ar specialiais tikslais keliauja po šalį ar kitas šalis ir apsistoja bent vienai nakvynei (bet ne ilgiau kaip metams) už savo nuolatinės gyvenamosios vietos ribų ir kurio keliones tikslas nėra darbas, apmokamas lankomoje vietovėje, ar mokymasis.

Atvykstamasis (užsienio) turizmas yra efektyvi priemonė didinti šalies paslaugų eksportą ir skatinti vietinių produktų ir prekių vartojimą bei turizmo išteklių naudojimą, taip pat įtakoti šių išteklių išsaugojimą. Atvykstamasis turizmas yra vienas iš efektyviausių būdų pristatyti Lietuvą pasaulio bendrijai ir formuoti Lietuvos įvaizdį.

Turizmo paslaugu plėtrą skatina ir vietinis turizmas. Lietuvos gyventojų kelionės po šalį yra ne tik savo krašto pažinimas, bet ir asmenybės formavimo priemonė, gamtos ir kultūros vertybių tausojimo mokykla. Vietinis turizmas – tai mūsų žmonių poilsis, nuo kurio labai priklauso šalies darbo jėgos kokybiniai rodikliai.

Teikiamų turizmo paslaugų rūšių įvairovė ir pasiūla lemia atitinkamą paslaugų vartotojų ratą, kita vertus. vartotojo mokumas lemia skirtingų paslaugų vartojimą ir paklausą. Paslaugų teikėjo ir paslaugų vartotojo komerciniai santykiai priklauso nuo rinkos, dėl ko vartotojo statusas-vietinis ar užsienio – tampa daugiau statistine ir socialine reikšme.

Kaimo turizmas

Atskirų regionų turtingumas bei įvairovė, ją papildantys kultūros paveldo objektai, palyginus geras kelių tinklas sudaro palankias sąlygas kaimo turizmui. Šios paslaugos vis populiarėja tarp šalies miestų gyventojų. Kaimo turizmas tampa pagalbiniu kaimo ūkio verslu galinčiu ūkiui duoti 30-40 procentų pajamų, svarbia regiono plėtros kryptimi, ypač mažo našumo žemėse. Šiuo metu kaimo turizmo paslaugos teikiamos apie 150-yje sodybų, kuriose paslaugų kokybė yra vidutinio ir aukšto lygio. Tačiau daugumos norinčiųjų teikti šias paslaugas turimos apgyvendinimo Tačiau daugumos norinčiųjų teikti šias paslaugas turimos apgyvendinimo sąlygos neatitinka keliamų normų poilsiautojų priėmimui ir reikalauja investicijų. Pagrindiniai šių paslaugų užsienio vartotojai yra iš NVS šalių. Kaimo žmogus atvykstamajam turizmui (išskyrus Rytų rinka) nepasirengęs ir dėl svečių priėmimo praktikos stokos (bendravimo bei kalbos barjerai), verslo įgūdžių trūkumo. („Rusnės gamtos fondo žinios“, 2001; „Kaimui ir gamtai“, 2001)

Kaimo turizmo plėtra Rusnės saloje

Rusnės kaimo turizmo draugijos pirmininkė Dalia Drobniene, atsakydama smalsaujantiesiems, kodėl jos šeima ėmėsi kaimo turizmo, sako, kad pats gyvenimas paskatino. Iširus Rusnės žuvininkystės ūkiui, nebeliko svečių namų, svečiai iš visos šalies atvykdavo į Rusnę – norėjo susipažinti su didžiausia ir įspūdingiausia šalies
sala. Atvykusieji ieškodavo, kur galėtų apsistoti ilgesniam laikui.

Svečiai susirasdavo D.Drobnienės, Laimos Šalkauskienės ar Simo Knapkio namus. Dabar teikiantieji kaimo turizmo paslaugas prisipažįsta, kad tai jiems buvo ir smagus būdas išvengti nedarbo. Smagus todėl, kad visuomet smagu bendrauti su žmonėmis.

Draugijos pradžia

2000-ųjų rugsėjo 19 d. dešimt žmonių – penkios sodybos -susibūrė į Rusnės kaimo turizmo draugiją turinčią savo antspaudą, veiklos įstatus ir norą pagelbėti savo nariams. Draugijos nariais tapo Dalios ir Arūno Drobnių, Genės Gečienės, Simo Knapkio, Laimos ir Aleksandro Šalkauskų ir Algio Dirsės sodybos.

Praėjusių metų lapkričio mėnesį buvo priimti nauji keturių sodybų savininkai. Iš jų dvi šeimos priklauso plėtros grupei, t. y. kol kas kaimo turizmo verslu neužsiima, tačiau tam turi sąlygas. Naujokai yra nuolat konsultuojami,jiems padedama suvokti kaimo turizmo verslo esmę.

1999 m. gegužės mėnesį nemenkas rusniškių būrys lanke Šilutės statybos, turizmo ir buitinių paslaugų mokyklos organizuotus kaimo turizmo paslaugų kursus.

D.Drobnienė ypač džiaugėsi, kad likimas juos suvedė su dviem kūrybingais žmonėmis – Klaipėdos universiteto dėstytojais Ramūnu Povilansku ir Aušrine Armaitiene. Jie rusniškius supažindino su vykdomu projektu „Parama Lietuvos Pamario vietinėms bendruomenėms sprendžiant subalansuotas plėtros programas“ ir pasiūlė pagalbą.

2002-ųjų liepos mėnesį rusniškiai gilino žinias Klaipėdos universiteto mokslininkų surengtame dviejų dienų seminare „Sodybos paruošimas kaimo turizmui Pamaryje“. Teoriją papildė praktinės žinios, praverčiančios ir dabar. Seminaro metu rusniškiai suvokė, kad pavieniui jie mažai reikalingi, o suvieniję jėgas gali sudominti daugiau turistų. Be to, taip lengviau spręsti problemas – tik vieninga organizacija galėjo paveikti taip, kad kaimo turizmo sodybų šeimininkams penkerius metus nebus patento mokesčio.

Jau rugsėjo mėnesį Klaipėdos universiteto dėstytojų paskatinti, rusniškiai įkūrė Kaimo turizmo draugiją. Susivienijus lengviau laimėti įvairių projektų finansavimą. Be to, Rusnės kaimo draugijos nariai buvo mokomi rašyti projektus. Jiems buvo sudarytos galimybės išvykti Italijon -susipažino, kaip kaimo turizmas plėtojamas ten. Lietuviai suprato nesą prastesni už italus – tik mūsų šalyje šis verslas tebėra jaunas, italus labiau globoja ir remia valdžia, suprantanti, kad atvykdamas turistas atneša tik pelną.

Bendri interesai

Rusnės kaimo turizmo draugijai lengviau nei pavieniui kiekvienam sodybos savininkui ieškoti bendradarbiavimo partnerių. „Phare“ lėšomis buvo išleistas lankstinukas apie keturias sodybas – vėlgi tai paprasčiau buvo įgyvendinti turint organizaciją.

Draugija bendradarbiauja su Kintų buriavimo klubu, Rusnės gamtos fondu. Bendradarbiavimo sutartį pasirašė su Polesko (Rusija) kaimo turizmo organizacija „Labiau“.

Draugija Rusnės pagrindinėje mokykloje įkūrė konsultacinį centrą, kuriame yra kompiuteris, kopijavimo aparatas, muzikinis centras, vaizdo aparatūra. Čia priimami Draugijos svečiai, konsultuojami norintieji pradėti kaimo turizmo verslą.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1230 žodžiai iš 4063 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.