Kaip galimas socialinis darbas kaip mokslas
5 (100%) 1 vote

Kaip galimas socialinis darbas kaip mokslas

TURINYS:

Įvadas………………………………………………………………………………………………… 3

Socialinio darbo raida …………………………………………………………………………. 4

Socialinio darbo samprata ……………………………………………………………………. 5

Socialinio darbo objektas …………………………………………………………………….. 5

Socialinis darbas kaip mokslas ……………………………………………………………… 6

Išvados ……………………………………………………………………………………………… 8

Literatūra …………………………………………………………………………………………… 9

Įvadas

Socialinės problemos lydi žmogų nuo pat pasaulio pradžios, tik pačių problemų pobūdis keičiasi: įgauna skirtingas formas ir įvairiais būdais veikia žmogaus egzistenciją.

Patys ryškiausi sunkumai, kokie gali užklupti žmogų yra skurdas, vargas, nelaimės, sunkios ligos – sunaikinantys žmogų įvairiuose jo egzistencijos tarpsniuose. Dabar, gyvendami visuotinės globalizacijos laikais vis dažniau susiduriame su naujomis ar iki šiol nežinomomis socialinėmis problemomis: narkomanijos, savižudybių, alkoholizmo didėjimu, AIDS, tuberkuliozės ir kitų socialinių ligų plitimu, socialinės rizikos šeimų skaičiaus ir vaikų, augančių rizikos šeimose nepriežiūros didėjimu. Daugelį aukščiau minėtų problemų padeda spręsti pedagogai, gydytojai, bet dažniausiai su šiomis problemomis susiduria socialiniai darbuotojai.

Socialinis darbas – nauja, sparčiai besiplečianti veiklos sritis, kurios bendriausias tikslas yra padėti bendruomenės nariams, patyrusiems ekonominių, socialinių, psichologinių ir kitokių sunkumų, tačiau daugeliui visuomenės narių jis lieka nežinomas, neaiškus, nesuprastas ir nepakankamai įvertintas. Todėl iškyla keletas klausimų: Ką dirba socialiniai darbuotojai, kokia jų funkcija? Kokioje srityje jis pasireiškia, kas yra šios veiklos centre? Ar apskritai socialinį darbą galima vadinti mokslu?

Taigi šio referato tikslas yra detaliau išnagrinėti iškilusią problemą. Plačiau pakalbėti apie socialinio darbo svarbą ankstesniame ir šiandieniniame pasaulyje, padėti suvokti socialinio darbo – kaip mokslo svarbą mūsų visuomenėje. Visų pirma aptarti socialinio darbo raidą, sampratą, socialinio darbo objekto – kaip varomosios jėgos būtinumą bei išskirti socialinio darbo kaip mokslo pagrindinius principus.

Socialinio darbo raida

Organizuotos socialinės pagalbos šaknys – Anglijoje, kuri buvo viena iš anksčiausiai industrializuotų valstybių. Socialinis darbas – jo ištakos pats gyvenimas, idėjos kilmės laikas – siekia 1860 metus, yra palyginti jauna profesija, nors jos tvirtų šaknų randama ir judaizme, ir krikščionybėje.

XIXa. – tai labdaringų organizacijų kūrimosi pradžia. Tuo metu atsirado žmonių, norinčių paslėpti vargą, įvairias žmonių nesėkmes, ieškančių išeities, kaip suprasti, pažinti amoralius, vargstančius piliečius ir padėti jiems išbristi iš problemų. 19-ojo šimtmečio metu, tos labdaringos organizacijos perėjo keletą vystymosi etapų, plėtėsi, ėmė jungtis į sąjungas ar tarybas, kurios ieškojo būdų kaip veiksmingiau teikti socialinę pagalbą. Taigi vakarų visuomenėse socialinis darbas vystosi ir tobulinamas daugiau nei 100 metų. Ten jis yra žinomas ir vertinamas.

Lietuvoje socialinius darbuotojus pradėta rengti tik atkūrus nepriklausomybę, pasikeitus politinėms, filosofinėms nuostatoms, keičiantis ekonominei formacijai, kuriantis rinkos ekonomikai, industrinei ir poindustrinei visuomenei jau neabejojama socialinio darbo kaip mokslo, akademinės disciplinos, naujos žmogiškosios veiklos rūšies bei profesijos reikalingumu. Deja, šios profesijos natūrali raida ir tobulėjimas mūsų bei kitose posovietinėse šalyse keletą dešimtmečių buvo dirbtinai nutraukti ir išgyveno keletą neprofesionalios veiklos raidos etapų (Bočarova, 1994; Cholostova, Sorvina, 2001). Jau 7-ajame bei 8-ajame dešimtmečiuose būta socialinės pagalbos užuomazgų, tačiau šio etapo socialinis darbas buvo nesėkmingas, nekokybiškai tvarkomas, buvo silpni ryšiai tarp institucijų, atstovaujančių skirtingoms socialinės gerovės sritims. Tai, be abejo, nepadėjo kurtis socialiniam darbui kaip kompleksinei struktūrai, padedančiai žmonėms aktyviai integruotis į visuomenę.

Tik po nepriklausomybės atgavimo pradėti steigti globos ir rūpybos skyriai, socialinių paslaugų centrai ir įvairios kitos su socialine veikla susijusios įstaigos, padedančios žmogui patenkinti jo poreikius, išspręsti sunkumus, sudaryti sąlygas jam kuo normaliau gyventi. Per dešimtį egzistavimo metų šios įstaigos tapo modernesnės, labiau kvalifikuotos ir toliau tebedirbančios žmonių gerovei.

Socialinio darbo samprata

Socialinis darbas – tai profesionalus darbas, kurio tikslas – padėti žmogui rasti išeitį sprendžiant socialines problemas ir siekiant harmoningesnio gyvenimo. Socialinis darbas identifikuoja eilę disciplinų, atskleidžiančių tarpusavio pagalbos bendruomenėje procesą. Ši žinių sritis siekia suformuoti būsimiesiems specialistams visuomeninę
sampratą apie pagalbos esmę visuomenėje, įvairių gyventojų kategorijų palaikymo metodus, suteikti būtinų žinių apie asmenybės nesugebėjimą prisitaikyti prie tam tikrų sąlygų. Socialinio darbo turinį sudaro daug tarpusavyje susijusių medicininių, socialinių, sanitarijos ir higienos, socialinių ekonominių, socialinių psichologinių, pedagoginių, teisės veiksnių darančių įtaką teisės pažeidimų profilaktikai, individo socialinei reabilitacijai ir adaptacijai šeimoje bei už jos ribų. Taigi galime sakyti, kad socialinis darbas remiasi kitais mokslais, tokiasi kaip sociologija, psichologija, pedagogika.

Mūsų šalyje socialinis darbas – tai sudėtinė sąvoka, apimanti viską, nuo darbo socialinėje įstaigoje, iki šeimos terapijos bei darbo bendruomenėje. Kol kas surasti tam apibrėžimą yra labai sunku.

Socialinio darbo objektas

Socialinio darbo centre yra žmogus, turintis sunkumų, kuriam profesionalas, naudodamas tam tikras priemones, gali padėti. Žmogui būtina sudaryti galimybes maksimaliai panaudoti savo dvasines ir fizines galias, užtikrinant jo santykius su žmonėmis, su aplinka bei reikalingas sąlygas sveikatos, mokslo, darbo, kultūros, socialinės apsaugos ir visų kitų žmogiškų poreikių išvystymui ir patenkinimui.

Visi mokslai: psichologija, teisė, mokslas apie religiją, meną ir kiti taip pat tyrinėja žmonių tarpusavio santykių reiškinius, bet kiekvienas jų tai daro atsižvelgdamas į savo specifinį požiūrį.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 858 žodžiai iš 1698 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.