Kairiarankiai
5 (100%) 1 vote

Kairiarankiai

Turinys

1. Pratarmė…………………………………………………………………………………………………….1p.

2. Kas yra kairiarankystė?………………………………………………………………………………1p.

3. Kuri geresnė – dešinė ar kairė……………………………………………………………………..2p.

4. Ar reikia su tuo kovoti?……………………………………………………………………………….2p.

5. Kairiarankių sunkumai gyvenime………………………………………………………………..3p.

6. Didieji kairiarankiai…………………………………………………………………………………….3p.

7. Kairiarankių „diskriminacija“……………………………………………………………………..4p.

8. Kairiarankių bėdos………………………………………………………………………………………4p.

9. Kaip nustatyti kairiarankiškumą?…………………………………………………………………4p.

10. Įdomioji statistika…………………………………………………………………………………………

11. Tiriamasis darbas…………………………………………………………………………………………

12. Priedai………………………………………………………………………………………………………….

13. Literatūra……………………………………………………………………………………………………..

Pratarmė

Mūsų žemėje gausu įvairovių : daug tautų, daug kalbų, kiekvienas žmogus vienas nuo kito skiriasi. O skiria juos ne tik gyvenamoji vieta, kalba, charakteris, temperamentas, bet kartais ir fiziologiniai nepanašumai. Kiekvienas žmogus yra individualus, nepakartojamas, savitas. Gal todėl taip įdomu yra stebėti, analizuoti, vertinti, tyrinėti viską kas susieta su žmogumi. Tarp visų įdomybių, neatitikimų, t. Y tarp to kas vis dėlto būdinga pavieniams žmonėms, įsispraudžia gebėjimas rašyti kaire ranka.

Kairiarankystė turėtų būti sena kaip ir pats pasaulis, tačiau anksčiau tai gal sukeldavo aplinkiniams nuostabą. Viduramžiais, inkvizicijos laikais, tai galėjo būti traktuojama kaip raganavimo pasekmė ar bruožas. Pagal pirmykščio žmogaus piešinius ant urvų sienų ir jo naudotus įrankius matyti, kad mūsų protėviai nuo seniausių laikų teikė pirmenybę dešiniajai pusei. Ir dabar visose žmogaus sukurtose kultūrose vyrauja dešiniarankiškumas. Musulmonų kraštuose, kur kairiarankių nėra labai daug, tradicijos draudžia imti valgį arba praustis nelabąja ranka. 1921 metais išspausdintame psichologijos mokslo veikale buvo teigiama, kad žmonės, linkę kasdieninius darbus atlikti kairiąja ranka, dažniausiai yra silpnapročiai. Tik neseniai mokslininkai padarė išvadą, kad žmogaus kūno dalių funkcijų paskirstymas nelemia nei genialumo, nei silpnaprotystės.

Kairiarankystės tema mane sudomino todėl, kad aš pati esu „ perauklėta“ kairiarankė ir įdomu buvo sužinoti, kaip į vaikus, turinčius gebėjimą rašyti kaire ranka žiūrima dabar. Mokykla – vaikų ugdymo kalvė. Čia prabėga didžioji žmogaus gyvenimo dalis. Tad kaip gyvena kairiarankiai šiuolaikinėje mokykloje?

Kas yra kairiarankystė?

Kairiarankystė- naudojimasis daugiau kaire ranka negu dešine.

Jau senovėje buvo pastebėta, kad vieni žmonės- dešiniarankiai, kiti – kairiarankiai. Beveik penktadalis mūsų planetos gyventojų- kairiarankiai arba linkę į kairiarankystę. Vieni kairiarankystę paveldi iš tėvų ar senelių kaip odos arba akių spalvą ( genetinė kairiarankystė ), kiti kairiarankiais tampa, kai už dešiniąją organizmo pusę atsakingo kairiojo smegenų pusrutulio veikla dėl kokių nors priežasčių sutrinka- kai kurias funkcijas perima dešinysis pusrutulis ( pataloginė kairiarankystė ) . Kadaise dešinės rankos traumą patyręs žmogus gali virsti priverstiniu kairiarankiu: bijodamas pakartotinai susižeisti, jis pradeda daugiau naudotis kairiąja ranka.

Kairiarankiškumas – ne yda , ne trūkumas ir ne liga, o dar vienas motulės gamtos pokštas. Mokslininkai įrodė, kad kiekvienas smegenų pusrutulis nerviniais ryšiais sujungtas su priešinga ranka: kairysis pusrutulis su dešiniąja, o dešinysis su kairiąja. Kuriai rankai bus atiduota pirmenybė, priklauso nuo to, kuris smegenų pusrutulis vyrauja. Jei vyrauja dešinysis pusrutulis, žmogus automatiškai viską darys kaire ranka. Polinkis pirmiau tiesti kairiąją arba dešiniąją ranką pasirodo yra įgimtas.

Ar kairiarankių ir dešiniarankių žmonių galvos smegenų struktūra yra skirtinga, taip pat parodo testų rezultatai: 95% visų dešiniarankių kalbos centras yra kairiajame pusrutulyje. Kairiarankiai šiuo požiūriu įvairesni: daugiau negu pusės kairiarankių kalbos centras yra kairiajame pusrutulyje, vieno ketvirtadalio kairiarankių kalbą tvarko dešinysis pusrutulis, o dar vieno ketvirtadalio- abu pusrutuliai maždaug vienodai. Akivaizdu, kad pastariesiems kairiarankiams ypač svarbu, kad abu pusrutuliai darniai veiktų. Dėl šios priežasties 11% visų kairiarankių didžioji smegenų jungtis yra masyvesnė.

Kuri geresnė – dešinė ar kairė?

Apie
kairiarankystės pranašumus ir trūkumus galima tik diskutuoti. Tą patį galima pasakyti ir apie dešiniarankystę. Tačiau jau nuo senų senovės į kairiarankius žiūrima neigiamai. Indų brahmanai kairiarankystę laikė nepadorumo ženklu, o žydų mistikai sakydavo, kad dešinioji ranka Dievo skirta naikinti. Netgi Šventajame Rašte sakoma, kad Jėzaus dešinėje nukryžiuotam vagiui buvo pažadėta dangaus karalystė, o nukryžiuotasis kairėje buvo prakeiktas.

Dėl „dešinės“ ir „kairės“ nesutariama nuo seno. Senovės mituose dešinioji pusė buvo laikoma vyriškąja, o kairioji – moteriškąja. Graikai motinos protėvių garbei ant kairiojo peties išsitatuiruodavo moteriškąjį, o ant dešiniojo – vyriškąjį simbolį. Egipte kairioji ranka reikšdavo deivę Maat, dešinioji – jos vyrą Thot.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 723 žodžiai iš 2370 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.