Kairiarankiai
5 (100%) 1 vote

Kairiarankiai

1121

Turinys

1. Pratarmė…………………………………………………………………………………………………….1p.

2. Kas yra kairiarankystė?………………………………………………………………………………1p.

3. Kuri geresnė – dešinė ar kairė……………………………………………………………………..2p.

4. Ar reikia su tuo kovoti?……………………………………………………………………………….2p.

5. Kairiarankių sunkumai gyvenime………………………………………………………………..3p.

6. Didieji kairiarankiai…………………………………………………………………………………….3p.

7. Kairiarankių „diskriminacija“……………………………………………………………………..4p.

8. Kairiarankių bėdos………………………………………………………………………………………4p.

9. Kaip nustatyti kairiarankiškumą?…………………………………………………………………4p.

10. Įdomioji statistika…………………………………………………………………………………………

11. Tiriamasis darbas…………………………………………………………………………………………

12. Priedai………………………………………………………………………………………………………….

13. Literatūra……………………………………………………………………………………………………..

Pratarmė

Mūsų žemėje gausu įvairovių : daug tautų, daug kalbų, kiekvienas žmogus vienas nuo kito skiriasi. O skiria juos ne tik gyvenamoji vieta, kalba, charakteris, temperamentas, bet kartais ir fiziologiniai nepanašumai. Kiekvienas žmogus yra individualus, nepakartojamas, savitas. Gal todėl taip įdomu yra stebėti, analizuoti, vertinti, tyrinėti viską kas susieta su žmogumi. Tarp visų įdomybių, neatitikimų, t. Y tarp to kas vis dėlto būdinga pavieniams žmonėms, įsispraudžia gebėjimas rašyti kaire ranka.

Kairiarankystė turėtų būti sena kaip ir pats pasaulis, tačiau anksčiau tai gal sukeldavo aplinkiniams nuostabą. Viduramžiais, inkvizicijos laikais, tai galėjo būti traktuojama kaip raganavimo pasekmė ar bruožas. Pagal pirmykščio žmogaus piešinius ant urvų sienų ir jo naudotus įrankius matyti, kad mūsų protėviai nuo seniausių laikų teikė pirmenybę dešiniajai pusei. Ir dabar visose žmogaus sukurtose kultūrose vyrauja dešiniarankiškumas. Musulmonų kraštuose, kur kairiarankių nėra labai daug, tradicijos draudžia imti valgį arba praustis nelabąja ranka. 1921 metais išspausdintame psichologijos mokslo veikale buvo teigiama, kad žmonės, linkę kasdieninius darbus atlikti kairiąja ranka, dažniausiai yra silpnapročiai. Tik neseniai mokslininkai padarė išvadą, kad žmogaus kūno dalių funkcijų paskirstymas nelemia nei genialumo, nei silpnaprotystės.

Kairiarankystės tema mane sudomino todėl, kad aš pati esu „ perauklėta“ kairiarankė ir įdomu buvo sužinoti, kaip į vaikus, turinčius gebėjimą rašyti kaire ranka žiūrima dabar. Mokykla – vaikų ugdymo kalvė. Čia prabėga didžioji žmogaus gyvenimo dalis. Tad kaip gyvena kairiarankiai šiuolaikinėje mokykloje?

Kas yra kairiarankystė?

Kairiarankystė- naudojimasis daugiau kaire ranka negu dešine.

Jau senovėje buvo pastebėta, kad vieni žmonės- dešiniarankiai, kiti – kairiarankiai. Beveik penktadalis mūsų planetos gyventojų- kairiarankiai arba linkę į kairiarankystę. Vieni kairiarankystę paveldi iš tėvų ar senelių kaip odos arba akių spalvą ( genetinė kairiarankystė ), kiti kairiarankiais tampa, kai už dešiniąją organizmo pusę atsakingo kairiojo smegenų pusrutulio veikla dėl kokių nors priežasčių sutrinka- kai kurias funkcijas perima dešinysis pusrutulis ( pataloginė kairiarankystė ) . Kadaise dešinės rankos traumą patyręs žmogus gali virsti priverstiniu kairiarankiu: bijodamas pakartotinai susižeisti, jis pradeda daugiau naudotis kairiąja ranka.

Kairiarankiškumas – ne yda , ne trūkumas ir ne liga, o dar vienas motulės gamtos pokštas. Mokslininkai įrodė, kad kiekvienas smegenų pusrutulis nerviniais ryšiais sujungtas su priešinga ranka: kairysis pusrutulis su dešiniąja, o dešinysis su kairiąja. Kuriai rankai bus atiduota pirmenybė, priklauso nuo to, kuris smegenų pusrutulis vyrauja. Jei vyrauja dešinysis pusrutulis, žmogus automatiškai viską darys kaire ranka. Polinkis pirmiau tiesti kairiąją arba dešiniąją ranką pasirodo yra įgimtas.

Ar kairiarankių ir dešiniarankių žmonių galvos smegenų struktūra yra skirtinga, taip pat parodo testų rezultatai: 95% visų dešiniarankių kalbos centras yra kairiajame pusrutulyje. Kairiarankiai šiuo požiūriu įvairesni: daugiau negu pusės kairiarankių kalbos centras yra kairiajame pusrutulyje, vieno ketvirtadalio kairiarankių kalbą tvarko dešinysis pusrutulis, o dar vieno ketvirtadalio- abu pusrutuliai maždaug vienodai. Akivaizdu, kad pastariesiems kairiarankiams ypač svarbu, kad abu pusrutuliai darniai veiktų. Dėl šios priežasties 11% visų kairiarankių didžioji smegenų jungtis yra masyvesnė.

Kuri geresnė – dešinė ar kairė?

Apie
kairiarankystės pranašumus ir trūkumus galima tik diskutuoti. Tą patį galima pasakyti ir apie dešiniarankystę. Tačiau jau nuo senų senovės į kairiarankius žiūrima neigiamai. Indų brahmanai kairiarankystę laikė nepadorumo ženklu, o žydų mistikai sakydavo, kad dešinioji ranka Dievo skirta naikinti. Netgi Šventajame Rašte sakoma, kad Jėzaus dešinėje nukryžiuotam vagiui buvo pažadėta dangaus karalystė, o nukryžiuotasis kairėje buvo prakeiktas.

Dėl „dešinės“ ir „kairės“ nesutariama nuo seno. Senovės mituose dešinioji pusė buvo laikoma vyriškąja, o kairioji – moteriškąja. Graikai motinos protėvių garbei ant kairiojo peties išsitatuiruodavo moteriškąjį, o ant dešiniojo – vyriškąjį simbolį. Egipte kairioji ranka reikšdavo deivę Maat, dešinioji – jos vyrą Thot.

Ar reikia su tuo kovoti?

Vaikų kairiarankystę pastebėti nėra sunku. Medikai linkę manyti, kad kairiarankiškumas išryškėja tik penktaisiais gyvenimo metais, tuomet jis jau mėgina rašyti. Tačiau psichologai tvirtina, kad atidžiai stebėdama trijų mėnesių kūdikėlį jau gali atpažinti šią savybę: jei vaikutis galvytę nuolat suka į kairę, greičiausiai bus kairiarankis. George’as Michelis ( 1981 ) stebėjo 150 kūdikių dvi pirmąsias dienas po gimimo ir nustatė, kad du trečdaliai jų mėgsta gulėti pasukę galvutes į dešinę pusę. Kai po 5 mėnesių jis tuos vėl apžiūrėjo, tai beveik visi “dešiniagalviai” daiktų siekdavo dešiniąja rankute ir beveik visi “kairiagalviai” – kairiąja. Vyraujanti dešinioji pusė perša mintį, kad kairiarankiškumas turėtų priklausyti nuo genų.

Nuo vieno iš smegenų pusrutulio vyravimo priklauso ne tik judesiai, bet ir gabumai. Mokslininkai teigia, kad vyraujantis kairysis smegenų pusrutulis lemia analitinį, loginį mąstymą ir intelektą. Šis pusrutulis kontroliuoja ir kalbą. Dešinioji smegenų pusė labiau pasyvi, tačiau kai kuriose srityse aiškiai pranašesnė už kairiąją. Ji atsakinga už kompleksinį, vientisą mąstymą, intuiciją bei erdvinę, muzikinę atmintį ir sudėtingų nekalbinių ryšių suvokimą.

Vaikų kairiarankystę reikia stebėti žiūrint, kuria ranka jis valgo ar pagauna kamuoliuką. Taip pat galima atlikti keletą žaidybinių testų:

a) stebėti, kuria ranka vaikas valosi dantis.

b) Pasiūlyti iškirpti nupieštus skrituliukus ir kvadratus.

c) Ant siūlo suverti spalvotus karolius.

Klausimas, ar verta kairiarankį mokyti dirbti dešiniąja ranka, iškyla jau pradėjus lankyti mokyklą. Visais laikais buvo stengiamasi kairiarankius paversti dešiniarankiais, kad padėtų jiems prisitaikyti prie aplinkos: reikia tik įsivaizduoti, ką tekdavo išgyventi kairiarankiams vaikams, kai mokytojai ir tėvai drausdavo jiems piešti ir rašyti kairiąja ranka.

Vis dėlto tėvai, mėgindami paversti savo vaiką dešiniarankiu, tiesiog laužo jo prigimtį. Pamėginkite patys nors vieną dieną viską atlikti kairiąja ranka- vakare greičiausiai nuotaika bus ne per geriausia. Lygiai taip pat jaučiasi ir kairiarankis, prievartaujamas dirbti dešiniąja ranka. Beje, nė vienas kairiarankis nenorėtų gimti dešiniarankiu- beveik visi jie didžiuojasi savo “ trūkumu” .

Kairiarankių sunkumai gyvenime

Kairiarankiai gyvenime dažnai susiduria su sunkumais, nes beveik visi prietaisai, mašinos ir įrankiai suprojektuoti dešiniarankiams. Naudodamiesi konservų dėžučių atidarikliais, padažo samteliais ar siuvimo mašinomis, kairiarankiai jaučiasi taip, tarsi turėtų 2 kairiąsias rankas. Daug paprasčiau būtų naudotis tais reikmenimis, kurie skirti kairiajai rankai- jie turi ne tik pritaikytą rankeną, bet ir teisingą sukimosi kryptį.

Pastebėta, kad kairiarankiai yra labiau alergiški. Jie dažniau skundžiasi migrena, skaitymo sutrikimais. Kairiarankiai taip pat mažiau tikisi iš gyvenimo gal būt dėl to, kad gimstant patiria didesnį stresą ar jų silpnesnė imuninė sistema, kovojant su ligomis. Nors kairiarankiams tenka kentėti savo dešiniarankių kaimynų baksnojimą alkūnėmis per kviestinius pietus, sėdėti už dešiniarankiams pritaikytų darbo stalų, naudotis nepatogiomis žirklėmis, tačiau visi “už” ir “prieš” tiek už kairiarankius, tiek už dešiniarankius, atrodo pasiskirsto vienodai.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 1256 žodžiai iš 2378 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.