Kaliningradas
5 (100%) 1 vote

Kaliningradas

Įvadas

1993 m. rugpjūtį, išvedus Rusijos armiją iš Lietuvos, prasidėjo naujas Lietuvos- Rusijos santykių etapas. Tiek vienai, tiek kitai valstybei neberūpėjo armijos išvedimo klausimas, kuris iki to laiko buvo itin opi problema tarpusavio santykiuose.

Nepaisant Rusijos armijos išvedimo iš Lietuvos fakto, problemų liko gana daug, o jų svarba- ne kažkiek mažesnė. Visų pirmiausia- tai RF Kaliningrado sritis. Kaliningrado sritis kaip tokia neturi didelių ambicijų, tačiau „didžioji“ Rusija nuo pat kariuomenės išvedimo naudoja ją tarpvalstybinių klausimų sprendimui bei spaudimui. 1993 m. ir iki šiol išliko aktuali karinio tranzito per Lietuvą problemą (šiuo metu tranzito kryptis liko viena- iš rytų į vakarus). Pastaruoju metu, Lietuvai prisijungus prie ES, ypač paaštrėjo civilinio tranzito problema, kuri iki tol nekėlė didesnių problemų, net priešingai buvo mums naudinga.

Kaliningrado problema egzistavo jau nuo antrojo pasaulinio karo, o nuo 1993 m. ji tapo centriniu ir pačiu aštriausiu Lietuvos ir Rusijos santykių klausimu. Oficialiu lygmeniu ši problema kaip politinė-teritorinė problema neegzistuoja, tačiau yra kita šio reikalo pusė- saugumo užtikrinimas, ekonominis bendradarbiavimas ir humanitarinės problemos. Po Tarybų Sąjungos suirimo Kaliningrado sritis tapo Rusijos Federacijos eksklavu. Lietuva, mano nuomone, yra šios problemos „ašis“, kadangi tranzito mūsų valstybe rusai negali išvengti, net ir telankydami artimuosius.

Kaliningrado sritis yra vienas labiausiai militarizuotų Europos regionų, o tai kelia Lietuvai didžiausią nerimą. Nors Europa spaudė ir spaudžia rusus palaipsniui demilitarizuoti šią sritį, pastarieji nenusileidžia, motyvuodami, kad tai vienintelis neužšąlantis RF uostas Baltijos regione bei geostrategine savo teritorijos padėtimi.

Anot Aleksandro Bubeneco „Nezavisimaja gazeta“ žurnalisto straipsnyje 2001 02 24 „Eskadrinis subjektas „Kaliningradas““, ekonominė padėtis, srities padėtis ES ir NATO plėtros kontekste ir pan. yra labai aktuali RF, tad bet kuriam žmogui, kuris susipažinęs su karine-strategine situacija regione, aišku, kad galingos karinės grupuotės būvimas eksklavo teritorijoje gyvybiškai svarbus užtikrinant Rusijos nacionalinį saugumą. Sąveikaudama su Baltarusijos armija (viena iš labiausiai pasirengusių Europoje), Rusijos kariuomenė tvirtai laiko pirštus ant trapios buvusių sovietinių Pabaltijo respublikų gerklės. Suspaudus siaurą Lenkijos-Lietuvos sienos ruožo „defile“, esant grėsmei Sąjunginei valstybei, galima lengvai paversti patį Pabaltijį į „anklavą“, kurio apgynimas NATO bus stipriausias galvos skausmas ir praktiškai neįvykdoma užduotis. Vakarų šalių politikai visomis jėgomis stengiasi atgniaužti Kaliningrado-Baltarusijos pirštus.

2002 metų Lietuvos ir Rusijos politinis dialogas ir įvairaus lygio kontaktai įgavo sisteminį pobūdį. Pavyko pasiekti, kad Lietuvos pakvietimas į NATO neturėtų neigiamos įtakos Lietuvos ir Rusijos dvišaliams santykiams.

Česlovas Laurinavičius savo satraipsnyje „The Euro-Atlantic Integration and the Future of Kaliningrad Oblast“ teigia, jog Kaliningrado sritis visų pirmiausia yra vidinės pačios Rusijos federacijos politikos klausimas. Viskas yra federacinės valdžios rankose- ar pastaroji leis vystytis Kaliningrado eksklavui kartu su geopolitikos, modernizacijos bei globalizacijos tendencijomis ES ir NATO kontekste ir kokia būtų visų šių reiškinių įtaka. ES ir NATO laukiama Rusijos modernizacijos arba specialaus centrinės valdžios sprendimo dėl minėto eksklavo, kol kas nesikišant į RF suverenumą, bet neatmetant ekonominės ir socialinės krizės varianto vienokio ar kitokio sprendimo atveju.

1994-1995 m. vykusios derybos tarp Lietuvos ir Rusijos dėl karinio tranzito baigėsi abiem pusėm nenusileidus (rusai padidino muitą lietuviškoms prekėms). Tačiau vėliau susitarta ir liko galioti 1993 m. lapkričio Rusijos karinį tranzitą iš Vokietijos per Lietuvą reglamentuojančios taisyklės (muitai lietuviškom prekėm sumažinti).

Kalinigrado sritis- geopolitinis įkaitas?

Prasidėjus ES ir NATO plėtros procesams į rytus, tiek Rusijos, tiek aplinkinių bei suinteresuotųjų požiūris į Karaliaučiaus sritį pakito. Pradėtos vertinti ne karinės grėsmės, o kiti saugumo aspektai: socialinis ekonominis srities atsilikimas, organizuotas nusikalstamumas, nelegali migracija, aplinkos užterštumas, susisiekimas su didžąja Rusija ir t.t. Kaliningradas pradėtas vertinti kaip naujas iššūkis Baltijos regionui. Nors tuo pat metu Rusija dar neturi savo tvirtos nuomonės dėl srities problemų sprendimo būdų.

Anot stebėtojų, Karaliaučių Rusija bando naudoti kaip įrankį savo tikslams pasiekti. Buvusi imperija vis dar negali susitaikyti su prarastu supervalstybės- superjėgos statusu. Kaliningrado sritis tapo Rusijos užsienio politikos ir neaiškių bei beviltiškų tikslų įkaite. Karaliaučius- Rusijos užsienio politikos instrumentas. Pvz.: Tranzito klausimas buvo išnaudojamas stabdant Lietuvos stojimo į tarptautines organizacijas procesus; Lenkijai ir Baltijos valstybėms buvo siūloma atsisakyti jungtis į Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją mainais į Kaliningrado anklavo demilitarizavimą; 1997 m. minimos srities Dūmos deputatai ypač aktyviai siekė susieti pasirašomą Lietuvos-Rusijos
sutartį dėl valstybinės sienos su rusų karinio tranzito per Lietuvos teritoriją į/iš Kaliningrado srities; 2001 m. pavasarį Lietuvos diplomatai pajuto realų spaudimą įteisinti politine sutartimi tranzitą per mūsų šalies teritoriją, o šio reikalo karščiausias taškas buvo pasiektas antilietuviška- anti NATO propaganda, gandais, jog RF pasiruošusi Lietuvos respublikai atiduoti kone pusę Karaliaučiaus už atsisakymą stoti į NATO.

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 820 žodžiai iš 2439 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.