Karieso profilaktika
5 (100%) 1 vote

Karieso profilaktika

KARIESO PROFILAKTIKA 21 a.

Karieso istorija turėjo didelės įtakos praktinės stomatologijos vystymuisi ir pokyčiams joje. Antropologinės studijos patvirtino, kad šio tūkstantmečio pradžioje karieso beveik nebuvo dėl papraščiausio cukraus ir tokios kaip stomatologijos nebuvimo. Daugiau kaip po 500 metų, karieso paplitimo padidėjimas siejamas su maistinio cukraus vartojimu. Kartu su cukranendrių plantacijų atsiradimu 1700 m. pradžioje Naujajame Pasaulyje (Amerikoje) bei padidėjusiu cukrinių runkelių auginimu Europoje prasidėjo karieso pandemija, kuri tęsis tol, kol žmonės vartos tam tikrus mono ir disacharidus. Seniau karieso atsiradimas dantyje buvo laikomas gangrenavimu ir vienintelis jo gydymas buvo danties ištraukimas. Nuo 1800 m. tokie dantys buvo pradėti taisyti. Apsauginis fluoro poveikis prieš kariesą buvo nežinomas iki 1930 m. vidurio, kuomet epidemiologinė studija tai įrodė. Vaikams buvo duodama gerti floruotą vandenį ir pas juos buvo rasta mažiau ertmių dantyse, nei pas tuos kurie gėrė vandenį su mažesniu fluoro kiekiu vandenyje. Šiandien netgi tie žmonės kurie geria mažai fluoro turintį vandenį (dėl to, kad gyvenamoje vietoje vartojamas vanduo vanduo yra mažiau fluoruotas), jo gauna su maistu kurio gamybai naudojamas fluoruotas vanduo. Esant mažai fluoro koncentrcijai seilėse apsauga nuo karieso užtikrinama geriant fluoruotą vandenį arba maistą virtą jame. Fluorą turinčios dantų pastos pradėtos gaminti 1955m., stipriai prisideda prie šios apsaugos. Vartojant fluorą karieso paplitimas sumažėjo.

Nepaisant ryškaus dantų karieso sumžėjimo lygio per pastarajį pusę amžiaus, kariesas vis dar paveikia daugelį visos populiacijos. 1988-1991 metų amerikiečių populiacijos studija parodė, kad 45,3 proc. vaikų ir paauglių nuo 5 iki 17 metų turėjo kariozinius dantis. Suaugusiųjų tarpe 93,8 proc turėjo buvusio arba esaančio karieso požymių, 22,5 proc turėjo šakninį kariesą. Taigi nenuostabu, kad šakninio karieso paplitimas dramatiškai didėja kartu su amžiumi. 55-64 metų amžiaus grupėje 38,2 proc tiriamųjų turėjo sugedusias arba užplombuotas šaknis. Šis rodiklis padidėjo iki 47 proc suaugusių 65-74 metų amžiaus grupėje. Dėl to karieso kontrolė ir toliau lieka svarbia stomatologijos dalimi. Tyrimai atlikti 1999 metų pabaigoje pabrėžėė mineralizacijos svarbumą ankstyvo karieso aptikimo technikoje ir aukštos rizikos kariesui grupės žmonių indentifikavimui. Visos šios technologijos atliks pagrindinį vaidmenį 21a. profilaktinėje stomatologijoje.

DANTŲ KARIESAS

Emalio paviršius yra padengtas plėvelia kuri yra vadinama pelikula. Kai bakterijos, formuojančios normalią burnos florą adhezuoja prie pelikulos susiformuoja bakterinė masė vadinama apnašu. Apnašo bakterijos( Streptoccocus mutans ir lakto bacilli) paverčia maisto cukrų glikolizės būdu į silpnas organines rūgštis. Rūgštys pagamintos bakterijų difūzijos būdu praeina pro apnašą į dantį ir paverčia šarmais emalyje esantį kalcį ir fosforą kas sukelia danties paviršiaus pažeidimą ir ten formuojasi ertmė. Kariozinio pažeidimo formavimasis dažniausiai trunka keliatą mėnesių arba metų. Tarp rūgšties susidarymo periodų susijusių su maisto virškinimu, apsauginės medžiagos tokios kaip bikarbonatai, kurie randami seilėse difūzuoja į apnašą ir neutralizuoja ten esančias rūgštis. Tai sulaiko nuo tolimesnio kalcio ir fosfato praradimo iki sekančio rūgšties gaminimo periodo.

DEMINERALIZACIJA – REMINERALIZACIJA

Dantų mineralai pagrindinai susideda iš karbonizuotų kalcio hidroksiapatitų, kurie skiriasi fosforo kiekiu juose. Karbonizuotas kalcio hidroksiapatitas yra labiau tirpus nei paprastas kalcio hidroksiapatitas, ypač rugštinėje terpėje. Nors ši medžiaga yra mažai tirpi kai pH yra didesnis kaip 7, jos tirpumas padidėja sumažėjus burnos pH. Patekus į organizmą cukrui, apnašas sumažina burnos pH, nes apnašo bakterijos verčia cukrų į rūgštį. Per keletą minučių apnašas sumažina pH iki 4 ar dar mažiau. Demineralizacija prasideda kuomet pH grįžta įrūgštingumo lygį ir apnašo skystis yra įsotintas danties mineralų. Apnašo rūgščių neutralizacija alkanizuoja apsauginę sistemą seilėse ir tai užtrunka 2 ir daugiau valanddų. Kadangi apnašo rūgštys neutralizuotos gali prasidėti remineralizacija. Į pagalbą apsauginei sistemai ateina seilėse esantys kalcio ir fosfato jonai, kurie paatenka į emalį remineralizacijos metu. Remineralizacija vyksta tarp demineralizacijos periodų, todėl demineralizacija ir remineralizacija gali bbūti laikomi dinaminiu procesu kurrį charakterizuoja kalcio ir fosfato migracija į ir iš danties emalio. Norint apsaugoti karieso vystymąsi vidutinis demineralizacijos kieki turi būti subalansuotas su vidutiniu remineralizaccijos kiekiu. Kalcio ir foafato koncentracija seilėse kuri yra pakankama remineralizacijai pas žmones nevartojančius cukraus dažnai nėra pakankama kompensuoti daugelį demineralizacijos epizzodų susijusių su gausaus cukraus vartojimo dieta. PH kuriame vyksta demineralizacija arba remineralizacija priklauso nuo kalcio or fosfatų koncentracijos seilėse ir apnaše. Kuomet pH ant emalio paviršiaus sumažėja, apnašas tampa neįsotintas danties mineralų atžvilgiu, kas lemia emalio tirpumą. Kuomet pH padidėja apnašas tampa stipriai įsotintas kas lemia jonų paėmimą
į emalio demineralizacijos vietas. Žmonės, sergantys kserostomija, kuri dažnai susijusi su tam tikrų vaistų vartojimu, kenčia nuo apsauginės seilių funkcijos nepakankamumo neutralizuojant apnašo rūgštis ir seilių kalcio ir fosfsto poreikį remineralizacijai. Dėl seilių trūkummo ryškiai padidėja karieso vystymosi rodikliai.

Šiuo metu Jūs matote 39% šio straipsnio.
Matomi 835 žodžiai iš 2126 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.