Karines istorines dainos
5 (100%) 1 vote

Karines istorines dainos

Turinys

Turinys…………………………………………………………………………………………………………………1

Įvadas…………………………………………………………………………………………………………………..2

Karinės-istorinės dainos………………………………………………………………………………………….3

Išvados…………………………………………………………………………………………………………………6

Literatūra………………………………………………………………………………………………………………7

1

Įvadas

Tautosaka skirstoma į dvi pagrindines rūšis: pasakojamąją ir dainuojamąją. Pasakojamosios tautosakos žanrai – pasaka, sakmė, padavimas, anekdotas. Dainuojamosios – daina, sutartinė, rauda.

Tautosakos kūriniai, ypač dainos, būdavo atliekamos tam tikru metu, tam tikroje situacijoje, susijusios su gamtos ciklu ir su žmogaus darbų tikslu bei asmeninio gyvenimo įvykiais. Dėl to dainos skirstomos į tokias temines grupes kaip darbo dainos, karinės-istorinės dainos, vestuvių, kalendorinių apeigų dainos…Mažesnes grupes sudaro jaunimo, vaikų, meilės dainos ir kitos. Norint suvokti liaudies dainos turinį, meninį savitumą, būtina žinoti apie jos atsiradimo ir atlikimo aplinkybes.

Lietuvių dainų savitumas, kuriuo jos skiriasi nuo kitų dainų, yra jų tikras natūralumas, jų nevaržomas paprastumas, atmetąs bet kokį pasakymų, vaizdų ir palyginimų dailinimą, trumpai tariant, visas poezijos puošmenas. Tuo jos iš pirmo žvilgsnio jau pasirodo kaip iš pačios liaudies kilę kūriniai. Iš dainos galima lengvai numanyti, ar svetima ranka yra prie jos prisidėjusi, arba ar žmogus, gerai pažįstąs klasikinę literatūrą, įsijautęs į liaudies dvasią ir imitavęs liaudies dainą..

2

Karinės-istorinės dainos

Kam buvo reikalingos karinės dainos? Anksčiau jos buvo labai naudingos, būtent dainos suteikdavo kariams drąsos, ryžto ginti savo tėvynę. Šias dainas dainuodami žmonės įgaudavo stiprybės ir narsos.

Karinės-istorinės dainos lietuvių liaudies dainų lobyne užima reikšminga vietą. gausumu jos nenusileidžia kitiems dainų žanrams. Lietuvių liaudies dainų kataloge karinių-istorinių dainų sudaryta apie 760 tipų. Katalogo duomenimis, šių dainų užrašyta apie 25000 variantų.

Karinėmis-istorinėmis dainomis vadiname tas lietuvių liaudies dainas, kuriose apdainuojama lietuvių tautos kovos su priešais, kareivio dalia, karinė tarnyba. Visuomeniniai įvykiai ir įvairūs istorijos kataklizmai jose vaizduojami taip, kaip juos suprato ir išgyveno liaudis. Todėl jose nereikia ieškoti tikslių istorijos atspindžių, periodiškos istorinių įvykių sekos. Nuoseklus istoriškumas neįmanomas ir dėl stipraus lietuvių liaudies dainų lyrinio prado.

Karines-istorines dainas drauge su kitomis lietuvių liaudies dainomis intensyviau rinkti ir leisti pradėta XIX a. pirmoje pusėje.

Į karines-istorines dainas jau pirmųjų lietuvių liaudies dainų rinkėjų bei tyrinėtojų buvo atkreiptas išskirtinis dėmesys. Jose buvo ieškoma istorinės tikrovės atspindžių. XIX a. pabaigos lietuvių nacionalinio sąjūdžio dalyviai J. Basanavičius ir kiti, veikiami rusų istorinės mokyklos, istorines detales, vardus, vietovių pavadinimus stengėsi tiesmukai susieti su tam tikru laikotarpiu.

Lietuvių tarybinėje folkloristikoje karinių-istorinių dainų žanras apibūdintas ,,Lietuvių tautosakos apybraižoje“. Išsamiai karines-istorines dainas ištyrinėjo D. Krištopaitė. Ji aptarė karinių-istorinių dainų tipus bei jų santykį su istorine tikrove, išanalizavo menines priemones, lygino lietuvių karines-istorines dainas su kitų tautų atitinkamais kūriniais. Apie karo dainas rašė D.Sauka, karinių sutartinių istoriškumo klausimus kėlė ir Z.Slaviūnas.

Gal daugiau negu kitiems žanrams karinėms-istorinėms dainoms iškyla klasifikacijos ir periodizacijos klausimai. Ikitarybinėje folkloristikoje tie klausimai beveik nebuvo liečiami. Peržvelgus lietuvių liaudies dainų leidinius, karo dainas dažniausiai randame išspausdintas tarp kitų žanrų. Nors jau S.Stanevičiaus ir G.Neselmano rinkiniuose karinės dainos sudėtos vienoje vietoje. Tačiau viename kitame leidinyje jos išskiriamos. Antai A.Juška, dainas pradėjęs klasifikuoti.

Rimtesnis dėmesys liaudies dainų klasifikacijai pradėtas skirti pokario metais. Dainos klasifikuotos funkciniu ir tematiniu pagrindais. Išleistose tautosakos rinktinėse karinės dainos sudėtos skyriuose ,,Dainos apie tėvynės gynimą ir karo tarnybą“ ir ,,Karo ir rekrutų dainos“

3

Lietuvių liaudies karines-istorines dainas klasifikuoti ir periodizuoti labai sunku dėl jų stipraus lyrinio prado ir nekonkretaus santykio su istorine tikrove. Ypač nekonkrečios senosios klasikinės karinės-istorinės dainos. Tik XVIII-XIX a.. dainose randame daugiau vietų pavadinimų ir istorinių vardų, minimi karai, poetizuotas ir apibendrintas vaizdavimas pakeičiamas natūralistiniu įvykių atpasakojimu.

Lietuvių liaudies dainų katalogo karinių-istorinių dainų skyriuje, kiek
leidžia medžiaga, be tematinio, taikomas ir istorinis principas, poskyriai sudaryti kiek įmanoma laikantis chronologinio nuoseklumo.

Senosios tradicinės karinės-istorinės dainos apskritai siejasi su feodalinės Lietuvos valstybės laikotarpiu. Tačiau, jas skirstant, į pirmą vietą iškyla tematinis principas-jis leidžia atskleisti šių dainų idėjinį turinį, liaudžiai rūpimų klausimų skalę, pamėgtų temų bei motyvų pasikartojimus ir kitimus. Atskirą skyrelį sudaro dainos, kuriose randame karų su Lietuvos priešais atspindžių.

Pagrindinės senųjų tradicinių karinių-istorinių dainų temos yra kario išvykimas į karą ir kario mirtis. Tarpinės, ne tokios ryškios temos yra kario dalia, nelaisvė, mūšis, kario sugrįžimas namo. Tačiau griežtas ribas tarp vienos ar kitos tematikos dainų sunku išvesti. Pavyzdžiui, kario išrengimo ir išvykimo į karą motyvai kartojasi dainų tipuose, kur pagrindinis dėmesys sukaupiamas į kario mirties apdainavimą. Kario išvykimo, sugrįžimo ir žuvimo motyvai kartojasi to paties dainos tipo versijose. Visa tai suponuoja lyrinė karo dainų prigimtis.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 825 žodžiai iš 1554 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.