Kas yra aids
5 (100%) 1 vote

Kas yra aids

Kas yra AIDS?

• Santrumpa AIDS (Asquired Immune Deficiency Syndrome) reiškia įgyto imunodeficito sindromą. Žmogus turi kažką padaryti, kad ja susirgtų (ji nėra paveldima, tačiau motina gali perduoti ją savo vaikui gemalo vystymosi, gimdymo ar maitinimo krūtimi metu ). Ji paveikia imuninę sistemą, kuri saugo organizmą nuo infekcijų ir kitų ligų. Ji tiek susilpnina tą sistemą, kad organizmas nebegali apsiginti nuo daugybės ligų, kurios vadinamos oportunistinėmis infekcijomis (nes palankią progą – angl. Oppornuty – patekti į organizmą joms sudaro susilpninta imuninė sistema). AIDS – tai sindromas – ligų bei infekcijų kompleksas. Nuo tų ligų dažniausiai ir miršta žmonės, sergantys AIDS.

• AIDS sukelia virusas, vadinamas ŽIV. Prieš jį koroja ląstelės žinomos kaip T4, arba „ghelperiai“. Tai baltieji kraujo kūneliai, sudarantys vieną iš pirmųjų organizmo gynybos linijų prieš įsibrovėlius, galinčius jam pakenkti (vadinamus antigenais). Virusą ypač traukia prie vienos ląstelės dalies – baltymo CD4. Taip pat jį traukia prie ląstelių, vadinamų makrofagais. Makrofagai naikina į kraują patekusius svetimkūnius.

• Imuninė sistema turi T8 ląstelių. Tai baltosios kraujo ląstelės, išjungiančios imuninę sistemą, kovai su infekcija pasibaigus. Sveikas žmogus T4 ląstelių paprastai turi dukart daugiau negu T8. AIDS ligonio šis santykis atvirkščias. Tai reiškia, kad esama per mažai T4 ląstelių, kovojančių su infekcija, ir per daug tokių ląstelių, kurios liepia imuninei sistemai liautis kovoti. Tai ir yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl AIDS ligoniai tokie neatsparūs daugybei infekcijų ir susirgimų.Todėl būtina susirūpinti saugumu.

ŽIV – žmogaus imunodeficito virusas

XX amžiaus 8 dešimtmečio pradžioje pasirodžius ŽIV, plačioji visuomenė sužinojo apie imuninę sistemą daugiau negu ankstesnės kartos kada nors svajojo sužinoti.

ŽIV – žmogaus imunodeficito virusas – tai virusų grupė, kuri perduodama apsikeičiant kūno skysčiais. ŽIV tiesiogiai nenužudo; jis nužudo suardydamas savo šeimininko imuninę sistemą ir tuo pačiu sudaro sąlygas ligas sukeliantiems mikrobams paplisti organizme. Nepažeistą imuninę sistemą turintys individai paprastai patys apsigina nuo grybelinių infekcijų, bakterijų ir netgi išsigimusių kūno ląstelių. Infekuoti ŽIV to padaryti negali, todėl jie pasiduoda žalingiems įsibrovėliams.

Efektyvi imuninė sistema yra būtina visoms rūšims. Homeostazė būtų neįmanoma, jei neegzistuotų būdai atsilaikyti prieš galimą parazitų ir (arba) toksinų įsigalėjimą. Imunitetui priklauso visi įmanomi savigynos būdai, tarp jų ir limfinės sistemos teikiama parama. Žinduolių limfinei sistemai priklauso viena kryptimi limfagyslėmis tekanti limfa, limfmazgiai ir keletas kitų organų. Be apsauginės reikšmės, limfinei sistemai priklauso ir kelios kitos gyvybinės funkcijos. Ji užtikrina, kad į audinius pratekėję skysčiai būtų grąžinti atgal į kraujotaką. Ji taip pat plonosiose žarnose sugeria riebalus ir perneša juos į širdies ir kraujagyslių sistemą.Kaip perduodamas ŽIV, keliantis virusas?

• Šio viruso perdavimo būdai aiškiai nustatyti.

• Jis perduodamas per kontaktą su užsikrėtusio žmogaus krauju; per kontaktą su tam tikrais skysčiais, kuriuos išskiria žmogaus lyties organai (sėkla ir makšties sekretu); per placentą vaisiui; per motinos kraują gimdymo metu; maitinant krūtimi.

• Kalbant apie lytinę elgseną, pavojingiausi yra analiniai santykiai., nes per tokį lytinį aktą lengva pažeisti tiesiosios žarnos gleivinę. Dėl tos pačios priežasties pavojinga ir heteroseksualinis aktas – lengva pažeisti makšties gleivinę. Per įplyšimą virusas gali patekti iš vieno žmogaus kraujo į kito žmogaus kraują. Be to, makštyje gali būti žaizdelių ar opų, sukeltų kitų lytiniu būdu plintančiu ligų, apie kurias moteris gali ir nežinoti. Visos šios žaizdelės, opos, įplyšimai duoda virusui galimybę pereiti iš vieno organizmo į kitą. Mažiausiai pavojingas, bet vis dėlto rizikingas yra oralinis seksas. Virusas gali prasiskverbti pro žaizdeles ar opas burnoje.

• Kalbant apie lytinius santykius, svarbu pažymėti, kad kai du žmonės lytiškai santykiauja, tai reiškia, kad jie santykiauja su visais ankstesniais vienas kito partneriais ir tų partnerių partneriais, turėtais per pastaruosius 10 – 12 metų! Kodėl? Todėl, kad kuris nors iš visų šių žmonių galėjo perduoti virusą kitam asmeniui, o šis dar gali būti nesusirgęs, vadinasi, ir nežinoti, kad yra užsikrėtęs. Ligos požymiai gali pasireikšti po 10 ar 12 metų, nors virusas visą laiką gyvena žmogaus organizme. Ir žmogus gali perduoti jį kam nors kitam.

• Bet koks kontaktas su ŽIV nešiotojo krauju kelia grėsmę užsikrėsti šiuo virusu. Tai gali atsitikti bendrai naudojantis adatomis ar kitais panašiais daiktais, per kontaktą su mėnesinių krauju ar sužeisto žmogaus krauju. Vis dar egzistuoja pavojus užsikrėsti ŽIV perpilant kraują (tam kuriam kraujas pilamas).

• Įsidėmėtina, kad žmogus užsikrečia ŽIV dėl savo poelgių, o ne dėl vienokių ar kitokių savo ypatybių. Tai reiškia, kad kiekvienas , kieno elgesys kelia pavojų susidurti su virusu, gali juo užsikrėsti. Nesvarbu, ar tas žmogus vyras ar moteris, senas ar jaunas,
heteroseksualus ar homoseksualus.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 827 žodžiai iš 2612 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.