Kas yra demokratija?
Demokratija – ne politinė sistema,bet žmonių gyvenimo forma,problema iškylanti kiekvienam žmogui,kuris kasdien gyvena su kitais žmonėmis.
Demokratijos suklestėjimas ar žlugimas nepriklauso nuo konstitucijos ir parlamento. Demokratija prasideda jau asmeniniame gyvenime,pereina i santykius su šeimos nariais ir kaimynais,po to-į santykius su platesniu žmonių ratu,savo šalies piliečių ir galop į santykius su kitomis tautomis.
Demokratijos esmė tai,kad žmonės susitinka ir šnekasi,o šnekedami išsiaiškina savo problemas. Tada jie priima sprendimus,kurie tenkina ne tik vieną asmenį ar klasę,bet apskritai yra teisingi. Sakoma,kad Čekoslovakijos valstybės veikėjas Tomas Masarykas demokratiją apibendrinęs vienu žodžiu-„diskusija“. Jei reikia demokratija apibrėžti vienu žodžiu geriau ir nepasakysi. Vadinasi,daugeliu politinių klausimu,kai galioja neprincipas,“arba-arba“ ,bet „maždaug“,pasiekiamas kompromisas-dažniausiai balsavimu. Dažnai balsavimas laikomas svarbiausiu dalyku,o tai labai kenkia geram demokratijos vardui. Yra labai blogai,kad pradėdami balsavimą,turime logiškai daryti išvada,kuri ypač kenkia demokratijos reputacijai-jog dauguma visada teisi-klaidingas. Taigi jei klausymo svarstymą baigiam balsavimy ne visuomet galime būti tikri,jos einam teisimgu keliu. Mat demokratijos esmę nusako ne balsavimas,o dielogas,derybos,abipuse pagarba ir supratimas iš kurių išauga bendrų interesu supratimas, dažniausiai žmonėms tenka pasitenkinti tik dviem santykių išaiškinimo būdais: muštis arba kalbėtis. Jei nori būti demokratas,rinkis antrąjį kelią. O jis kaip kiekvienas kelias turi sunkumu. Ne visuomet sekasi greitai viską užbaigti,kartais ilgokai užsibuni vienoje vietoje,o kai kada turi viską pradėt išpradžių. Tačiau nevalia netekti kantrybės ir pasukti trumpesniu keliu,nes niekada nepasieksi tikslo.
Kardu galima išsiaiskinti kas stipriausias,bet niekada-kas teisus. Žmonių santykiai gali taip susinarplioti,jos tenka taikytis su faktu,kad kažkas pešasi,tačiau teisingiausias kelias veda visada per žodį,per politines diskusijas,o ne peštynes.